بازنگری در دستور العمل توقف و بازگشایی نمادها/بازگشت شرکت های مهم بورسی تا ۲ هفته آینده

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از بازنگری و تدوین مجدد دستور العمل توقف و بازگشایی نمادها خبر داد و عنوان کرد بسته بودن نمادها یکی از مسائل مهم بازار سرمایه است و ما بی وقفه به دنبال آن هستیم که طی یک یا دو هفته آینده تعدادی از نمادهای مهم بازگشایی شود.

توقف طولانی مدت نمادهای بورسی از جمله نمادهای بانکی، به دغدغه جدی سهامداران در ماه های اخیر تبدیل شده است. این توقف، علاوه بر فریز کردن بخش عمده از ارزش معاملات بازار سرمایه، باعث جلوگیری از دسترسی سهامداران به منابع مالی و نقدشوندگی شده است.

کارشناسان، از دلایل اصلی ایجاد رکود در معاملات سهام در بورس در هفته های اخیر را توقف طولانی مدت نمادهای بانکی می دانند.

شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست مشترک با فعالان بازار سرمایه، ابراز امیدواری کرده است: تعداد نماد های بسته در روزهای پیش رو به حداقل ممکن برسد.

وی با بیان این که یکی از دلایل بسته شدن نماد ها تاخیر در ارسال گزارش های مالی به سازمان بورس است، افزود: در برخی از کشور ها مانند انگلیس گزارش های مالی 6 ماهه و یک ساله و در برخی از کشور ها همچون آمریکا و ایران این گزارش ها به صورت سه ماهه منتشر می شود و این زمان کوتاه، به تاخیر انتشار گزارش های مالی شرکت ها منجر می شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: همچنین در برخی موارد گزارش های مالی به سازمان بورس ارائه می شود اما این گزارش ها در مرحله حسابرسی به دقت بیشتری نیاز دارد و لذا زمان بر است.

وی بیان داشت: دستور العمل بازگشایی نماد ها با محدودیت هایی روبرو است و بنابراین بازنگری و تدوین مجدد آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد.

رییس سازمان بورس، عرضه اوراق بدهی را یکی دیگر از موضوعات مهم بازار سرمایه دانست و گفت: این اوراق باید بر اساس ظرفیت بازار سرمایه منتشر شود و با تعامل بین سازمان بورس و مجلس تلاش می کنیم عرضه این اوراق در بودجه سال آینده با حجم متناسب بازار سرمایه باشد.

محمدی تاکید کرد: منافع مردم همواره رسالت سازمان بورس بوده و چون سهام نسبت به اوراق بدهی نقش بیشتری در بورس ایفا می کند و حجم زیادی از سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص داده و منافع بیشتری درگیر آن است، بنابراین باید به آن توجه داشت.

به گفته این مدیر ارشد بازار سرمایه رفع محدودیت های معاملات بر خط (آنلاین) یکی دیگر از مسائل مورد توجه سازمان بورس است و دسترسی سرمایه گذاران بر خط باید با سایرین برابری کند.

رییس سازمان بورس رفع اختلال های موجود در سامانه معاملات را یکی دیگر از اقدامات اخیر دانست و گفت: اختلال در سامانه معاملات بخشی از ذات رویکرد های مبتنی بر فن آوری اطلاعات است و در ماه های گذشته تلاش گسترده ای برای بروز رسانی این سامانه صورت گرفته و مشکلات آن در سال آینده به حداقل ممکن خواهد رسید.

محمدی به راه اندازی معاملات آپشن (اختیار معامله) اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من ابزار های نوین مالی باید به صورت کامل راه اندازی شود و به زودی اختیار فروش نیز به اختیار خرید اضافه خواهد شد.

سخنگوی سازمان بورس افزود: تکثر ابزار های مالی، تنوع بازار سرمایه و توسعه آن را به همراه دارد و یکی از مهمترین مسایل پیش روی سازمان است.

وی همچنین تعادل میان نقد شوندگی و شفافیت در بازار سرمایه را راه توسعه این بازار دانست و گفت: تعادل میان نقدشوندگی و شفافیت، توسعه و ثبات بازار سرمایه را به همراه دارد و یکی از دغدغه های سازمان بورس است.

رییس سازمان بورس عنوان کرد ما اینجاییم تا بازار سرمایه را به جلو حرکت دهیم. افزایش شفافیت، نقدشوندگی و توسعه ابزار های مالی مهمترین موضوعات مورد توجه سازمان است.

منبع: ایرنا

کد خبر 389728

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =