لزوم چرخش اقتصاد ازبانک به بازار محوربا وزنه دولت

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد کلان منظور از حمایت دولت از بازار سرمایه کاملا متفاوت از تزریق نقدینگی است، اظهار داشت: افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد، تسهیل قوانین پذیرش و ارائه امتیاز به شرکت هایی که از بازار سرمایه تامین مالی می کنند و فرهنگ سازی در حوزه بازار سرمایه در اقتصاد کلان به مفهوم حمایت دولت از بازار سرمایه است.

سعید اسلامی بیدگلی، در گفت و گو با سنا در خصوص وضعیت بازار سرمایه و راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی گفت: از زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد شعار حمایت دولت از بازار سرمایه مطرح شد؛ اما نگاه حمایتی به بازار سرمایه دو نگاه متفاوت است.

به گفته وی برخی نگاه حمایتی را تزریق پول به بازار سرمایه می دانند که این موضوع مورد تاکید سرمایه گذاران کوتاه مدت و سفته بازان است که تصور می کنند حمایت دولت از بازار سرمایه یعنی تزریق مستقیم پول. البته برخی مدیران دولتی نیز این تصور را دارند و به همین دلیل است که خروجی برخی از جلسات این مدیران برای حمایت از بازار سرمایه، موضوع تزریق پول است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد کلان منظور از حمایت دولت از بازار سرمایه کاملا متفاوت از تزریق نقدینگی است، اظهار داشت: افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد، تسهیل قوانین پذیرش و ارائه امتیاز به شرکت هایی که از بازار سرمایه تامین مالی می کنند و فرهنگ سازی در حوزه بازار سرمایه در اقتصاد کلان به مفهوم حمایت دولت از بازار سرمایه است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی مقوله بسیار مهمی است که دولت باید به طور مستقیم به آن وارد شود، افزود: سال های سال دولت ها با فرهنگ سازی و صرف هزاران میلیارد هزینه اقدام به تبلیغ بانک ها و توسعه فرهنگ بانک محوری در کشور کردند. در سالهای دور که بانک هعای کشور همه دولتی بودند سالیانه دولت ها بودجه هایی را صرف فرهنگ سازی در حوزه بازار پول و بانک می کردند که باعث شد اقتصاد کشور ما بانک محور شود.

اسلامی با تاکید بر اینکه نباید انتظار داشت در حال حاضر همه هزینه فرهنگ سازی حوزه بازار سرمایه بر دوش سازمان بورس با بودجه محدودش باشد، گفت: دولت باید در راستای حمایت از بازار سرمایه این هزنیه را متحمل شود.

وی در ادامه به دستاوردهای اقتصادی دولت و تک رقمی شدن تورم اشاره کرد و ادامه داد: با وجود کاهش نرخ تورم اما مشکلات اقتصادی کشور کوچک نیست. مشکلات شبکه پولی که این روزها پررنگتر از گذشته مطرح شده است، نرخ ارز و ردش پایین بخش واقعی اقتصاد نگرانی هایی را ایجاد می کند.

وی با اشاره به تلاش دولت برای رفع مشکلات افزود: در بخشی از اقتصاد نیز باید منتظر اثرگذاری ایجاد ظرفیت های جدید و بهبود اقتصادی بود.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه به ساختار نرخ بهره بانکی به عنوان یکی از مشکلات بزرگ اقتصاد اشاره کرد و افزود: نرخ بهره اقتصاد کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده است. باید موضوع نرخ بهره در اقتصاد کشور حل شود.

وی با تاکید بر چالش های اقتصادی متعدد در کشور افزود: نمی توان انتظار داشت اقتصاد کشور با چالش های زیاد، نرخ بهره بالا و نرخ رشد پایین شاهد حضور سرمایه گذاران در بازار سرمایه باشد.

به گفته اسلامی  در شرایط فعلی با وجود بالا بودن نرخ بهره بسیاری از متخصصان و خبرگان بازار سرمایه که درآمد ماهیانه آنها از این بازار کسب می شد ترجیح داده اند سرمایه های خود را در بانک ها سپرده کرده و یا در اورای مشارکت با درآمد ثابت وارد شوند.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری تاکید کرد: تا زمانی که این مشکل مهم اقتصاد حل نشود نمی توان انتظار داشت سازمان بورس با یک بخش نامه یا ابلاغیه یا ترفندهای موقتی مردم را برای حضور در بازار سرمایه تشویق کند.وی در بخش بازار سرمایه نیز به بالا بودن حجم قوانین و مقررات و کم بودن مشوق های حضور اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از شرکت ها اشتیاقی برای حضور در بازار سرمایه ندارند.

اسلامی موضوع مهم دیگر را که در بازار سرمایه تاثیر گذار است ریسک های سیاسی دانست و اظهار داشت: ریسک های سیاسی به سرمایه گذاران بازار سرماهی تحمیل می شود و بازار به شدت تحت تاثیر این ریسک ها است.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری تاکید کرد: بازار سرمایه ظرفیت های بسیار خوبی دارد و به نسبت سایر بخش ها، بازاری شفاف تر و چابک تری است.

 

کد خبر 389146

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =