فروش استقراضی راه حل پایان دادن به توقف نمادها

یکی از کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شائبه دستکاری قیمت‌ها ریشه اصلی طولانی شدن توقف طولانی نماد معاملاتی است، گفت: راه اندازی سازوکار فروش استقراضی سهام می تواند به ناظران بازار برای کوتاه کردن دوره توقف‌ها کمک کند.

علی اسلامی بید گلی با انتقاد از طولانی بودن دوره توقف نماد های معاملاتی در بورس گفت: در بورس های دنیا در حالی نماد های معاملاتی شرکت ها به محض انتشار گزارش های مالی جدید و یا تقسیم سود نقدی در مجمع حداکثر برای دو ساعت متوقف می مانند که در بازار سرمایه ایران متوسط این دوره بسیار بالا است و به چند ساعت می انجامد.

وی افزود: با فرض اینکه هر ساله طی 4 مرحله سود نقدی در مجامع تقسیم شود قدر مسلم باید شاهد توقف طولانی مدت اغلب نماد های معاملاتی و عدم فعالیت سهم در بازار باشیم .

به گفته این عضو هیات مدیره کانون نهاد های سرمایه گذاری اقدام هایی همچون افزایش اختیار ناشران در بازار سهام و یا ارایه خدمات مشاوره به آنها به منظور بازگشایی نماد های معاملاتی بلافاصله پس از تصویب سود تقسیمی در مجامع را به عنوان راهکارهای کوتاه تر شدن دوره توقف نماد های معاملاتی عنوان کرد و افزود: بدون تردید چالش اصلی در زمینه بررسی طولانی بودن دوره توقف نماد های معاملاتی در بازار سهام ایران مربوط به مجامع شرکت ها و تقسیم سود نقدی نیست.

وی افزود: شرکت هایی که مجمع برگزار می کنند بطور معمول پس از گذشت 24 ساعت شاهد بازگشایی نماد معاملاتی خود هستند، گفت: گاهی اوقات شرکت‌ها صورت های مالی خود به سازمان بورس را بطور شفاف ارایه نمی دهند که این موضوع زمینه برای طولانی شدن دوره توقف نماد معاملاتی را افزایش می‌دهد.

به گفته اسلامی بیدگلی با فرض برخورداری شرکت ها از حداقل شفافیت و یا ارایه گزارش شفاف سازی شاید بتوان دلیل کافی برای بازگشایی نماد معاملاتی را فراهم کرد اما شائبه دستکاری قیمت ها در بازار سهام اجتناب ناپذیر بوده و این ابهام برای ناظر بازار سهام باعث می شود تا در مقابل بازگشایی نماد معاملاتی صبوری کند.

وی در این زمینه پیشنهاد داد: اگر مکانیزم فروش استقراضی سهام ( short selling ) بر اساس قواعد شرعی در بازار سهام ایران به عنوان نیاز امروز این بازار بکار گرفته شود و یا بازار گردان های حرفه ای سهام در بازار فعال شوند امکان دستکاری قیمت سهام کاهش یافته و به این ترتیب دوره توقف نماد ها برای ناظران بازار سهام کوتاه تر می شود.

 

 

کد خبر 389058

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =