تحریم چینی پتروشیمی نداریم/ تشکیل صرافی مشترک در چین

فریبرز کریمایی در خصوص مشکلاتی که در مبادلات مالی شرکت های پتروشیمی داخلی با کشور چین رخ داده است، گفت: این اتفاق زمانی اتفاق افتاد که تغییری در مبادلات مالی بین گمرک و بخش بانکی چین ناشی از تغییر مقررات داخلی در چین رخ داد و این موضوع به هیچ عنوان به منزله تحریم محصولات پتروشیمی ایران توسط کشور چین نیست.

وی با تاکید بر اینکه مشکل ایجاد شده به دلیل کمبود محصولات تولید شده نیست، در این خصوص اظهار داشت: بانک مرکزی ایران، وزارت اقتصاد و وزارت امور خارجه به طور همزمان و با قید فوریت به دنبال حل این مشکل هستند. علاوه بر این، شرکت های پتروشیمی غیر از اینکه محصولات خود را به چین صادر می کنند کمترین مراودات را با چین دارند و قطعات و تجهیزات خود را عمدتا از اروپا وارد می کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه موضوع تشکیل صرافی مشترک در کشور چین با لحاظ این ملاحظات در حال مطالعه است، ادامه داد: سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی داشتیم که حدود ۷۰ درصد ارز حاصل از آن به میزان هفت میلیارد دلار به بازار داخل وارد شده است.

قائم مقام انجمن صنفی پتروشیمی در خاتمه گفت: در واقع شرکت های پتروشیمی در گذشته ماهانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار و یا ارزهای معادل آن را وارد بازار می کردند و اکنون بخشی از این ظرفیت در کوتاه مدت با اختلالاتی مواجه شده است.

جبران این میزان ارز از سوی بانک مرکزی به هیچ عنوان مشکل نیست و لذا نگرانی از بابت نوسانات ارز نداریم و با مدیریت صحیح بازار ارز قابل تنظیم است.

 

کد خبر 388966

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =