مطالعه میدان آب‌تیمور و منصوری به مپنا سپرده شد

تفاهم‌نامه مطالعاتی میدان‌های منصوری و آب تیمور میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت مپنا امروز ۱۹ اردیبهشت درحاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امضا شد.مطالعه میدان‌های منصوری و آب تیمور پیش از این به شرکت های دیگر نیز سپرده شده که پس از ارائه گزارش‌ها، بهترین پیشنهاد برای افزایش ظرفیت تولید در این میدان ها پذیرفته می شود.

غلامرضا منوچهری مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ،در آیین امضای تفاهم‌نامه مطالعاتی میدان‌های منصوری و آب تیمور با شرکت مپنا با اشاره به این که مطالعات موفق انجام شده در میدان‌های نفتی نشان دهنده چشم انداز بسیار خوب توسعه است، گفت: این ٢ میدان نیز از میدان‌های بسیار خوبی هستند که مطالعه تکمیلی آنها در حال انجام است و تاکنون ظرفیت‌های بسیار بالای تولیدی در مطالعات انجام شده از سوی پیمانکاران بین‌المللی پیشنهاد شده است.

وی با بیان این که مطالعات نشان می‌دهد ظرفیت افزایش تولید بسیار خوبی نیز در میدان‌های چنگوله و آذر وجود دارد، افزود: نتایج این مطالعات نشان دهنده این است که ایران می تواند به سرعت ظرفیت تولید نفت خود را ارتقا دهد و امیدواریم در ٢ برنامه، ظرفیت افزایش تولید حداقل روزانه سه میلیون بشکه ایجاد شود.

منوچهری با اشاره به این که پیش از این نیز مطالعاتی روی میدان‌های منصوری و آب تیمور انجام شده است، ادامه داد: مطالعات جدیدی که با همکاری شرکای بین المللی در حال انجام است، ارقام بسیار شفافی در زمینه تولید این میدان‌ها را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، انتقال فناوری را در قراردادهای بالادستی بسیار حائز اهمیت عنوان و اظهار داشت: این انتقال فناوری در چند سطح در حال انجام است که یکی از آنها، انتقال فناوری به شرکت‌های بالادستی شریک داخلی است. در این روش، شرکت های داخلی می توانند در دراز مدت از منافع این میدانها استفاده کنند.

وی با اشاره به این که در قراردادهای جدید نفتی، مالکیت میدان کاملا متعلق به جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: تعامل با دانشگاه‌ها و انتقال فناوری به آنها در این قراردادها پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در توضیح قالب دیگری از انتقال فناوری به شرکت‌های داخلی گفت: در این روش، شرکت داخلی محور اصلی است و این شرکت داخلی از مشاوران خارجی استفاده و فناوری مورد نظر را کسب می کند.

منوچهری با اشاره به این که تاکنون ١١ شرکت داخلی برای توسعه میدان‌های کشور احراز صلاحیت شده اند، افزود: خوشبختانه شرکت مپنا علاوه بر تجربه بسیار بالای فعالیت در صنعت نفت به ویژه پارس جنوبی، پشتوانه مالی بسیار خوبی هم برای حضور در قراردادهای بالادستی صنعت دارد.

 

کد خبر 388859

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =