بزرگترین نیروگاه خورشیدی به دست غدیر بهره برداری شد

مدیر عامل هلدینگ غدیردرارتباط با پروژه های این شرکت گفت: بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با مشارکت هلدینگ غدیر و سرمایه گذاری خارجی به بهره برداری رسید و وزارت نیرو برق آن را برای ۲۰ سال خریداری کرد.

غلامرضا سلیمانی از پروژه های فاز سوم اوره و آمونیاک پردیس، واحد احیاء فولاد نی ریز، واحد اختلاط روغن پالایشگاه تبریز به عنوان پروژه های این هلدینگ نام برد که تا پایان خردادماه امسال آماده افتتاح رسمی هستند. 

وی همچنین به افتتاح نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی در اصفهان اشاره کرده و افزود:  علت اصلی حرکت غدیر به سمت ایجاد نیروگاه خورشیدی احساس نیاز از سوی این مجموعه در حفظ محیط زیست بود.

سلیمانی اظهارداشت: در پی انجام فعالیت های منطبق بر انرژی های نو و با توجه به بالا بودن میزان انرژی های خورشیدی در کشور نسبت به کشورهای اروپایی، هلدینگ غدیر به سمت ایجاد نیروگاه خورشیدی در کشور گام برداشت. در اولین قدم باتوجه به موقعیت غدیر در ایران و جایگاه آن در بازار سرمایه، ساخت و ایجاد بزرگترین نیروگاه خورشیدی در کشور مورد هدف قرار گرفت.اجرای برجام و امکان مشارکت سرمایه گذاران خارجی و تامین منابع مالی از سوی آنها در احداث پروژه های ملی در کشور تاثیر بسیار داشت.

مدیرعامل هلدینگ غدیر با تاکید بر اینکه غدیر با نگاه درونزا به اقتصاد، تمام تلاش خود را برای تغییر مفهوم واردات انجام می دهد گفت: غدیر واردات دانش فنی و ماشین آلات را به جای واردات کالاهای مصرفی قرار داده است، به گونه ای که در ازای صادرات کالا، واردات تکنولوژی و کالاهایی اساسی برای رشد و بازسازی صنعت کشور صورت گیرد. 

سلیمانی ادامه داد: در این راستا این پروژه نیروگاهی در پی مشارکت با سرمایه گذار اروپایی به صورت EPC و با فاینانس خارجی، در زمان 7 ماه به اجراء رسید. به طوری که 85 درصد از منابع مالی این پروژه از طریق فاینانس خارجی و از سوی شریک اروپایی آن با نرخ 6 درصد تامین شد.

این کارشناس ارشد بازار با اشاره به مالکیت 50 درصدی هریک از شرکای این نیروگاه ( سرمایه گذار خارجی و غدیر)، خاطرنشان کرد: اجرا و بهره برداری این پروژه نمونه سرمایه گذار خارجی پس از برجام  است. به طوری که بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت 10 مگاوات در هفتم اردیبهشت ماه امسال با حضور وزیر نیرو و معاونان وی در منطقه جرقویه اصفهان ( به عنوان یک منطقه کمتر توسعه یافته) مورد بهره برداری قرار گرفت.

سلیمانی در خصوص میزان برق تولیدی از سوی این نیروگاه گفت: میزان تولیدی انرژی سالیانه این نیروگاه 19 تا 20 میلیون کیلو وات ساعت است و پنل های خورشیدی به کار رفته در این نیروگاه دارای الکتروموتورهایی هستند که با تنظیم خود به سمت خورشید منجر به کسب انرژی های بیشتر از خورشید می شوند.

این مقام مسوول در هلدینگ غدیر اظهارداشت: تکنولوژی های به کار رفته در سایر نیروگاه ها به صورت ثابت بوده که منجر به تولید 17 میلیون کیلو وات انرژی می شود اما تکنولوژی به کار رفته در نیروگاه خورشیدی غدیر، منجر به افزایش 3 میلیون کیلووات ساعت انرژی نسبت به سایر نیروگاه ها شده است.

وی از دیگر ویژگی های این نیروگاه را عدم آلوده سازی محیط زیست عنوان کرد و گفت: در شرایط مواجه کشور با مشکل کم آبی، در این نیروگاه برای شستشوی پنل ها و زدودن گرد وغبار از ربات های مخصوص استفاده شده است.

به گفته سلیمانی؛ طی انعقاد قرارداد PPA با شرکت ساتکای وزارت نیرو، برق تولیدی این نیروگاه به مدت 20 سال با فرمولی مشخص به وزارت نیرو فروخته شده است.

وی نرخ بازگشت داخلی سرمایه گذاری این نیروگاه را حدود 20 درصد عنوان و تصریح کرد: در راستای سیاست های هلدینگ غدیر، اگر نرخ بازگشت داخلی سرمایه گذاری در پروژه ای کمتر از 20 درصد باشد سرمایه گذاری در آن از سوی این هلدینگ صورت نمی گیرد.

سلیمانی در ادامه گفت: پروژه خورشیدی بعدی در یزد و در آبان ماه امسال و نیروگاه خورشیدی قم در پایان سال جاری به بهره برداری خواهند رسید.

وی از پروژه های فاز سوم اوره و آمونیاک پردیس، واحد احیاء فولاد نی ریز، واحد اختلاط روغن پالایشگاه تبریز به عنوان پروژه های این هلدینگ نام برد که تا پایان خردادماه امسال آماده افتتاح رسمی اند.

 

  

کد خبر 388820

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =