بانکی ها به روزهای خوش  باز می گردند

به گفته عضو هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، نمادهای بانکی به دلایلی همچون نقد شوندگی، حاکمیت سهامداران عمده، ارزش بازاری که نسبت به سایر صنایع در بازار دارند و همچنین از نظر ابعاد سیاسی و اقتصادی و تبعات نوسانات قیمت آنها، دارای اهمیت زیادی در بازار سرمایه هستند؛ و تجربه بازار نشان داده است که اگر نمادهای متوقف با افت های شدید قیمیتی بازگشایی شوند غالبا مورد توجه مجدد سرمایه گذاران قرار می گیرند و پس از چند روز که نیاز هست فضای معاملاتی متعادل شود، دوباره می توانند روند رشد را سپری کنند.

احسان رضاپور با اشاره به اهمیت شفافیت فضای بازار سرمایه اظهار داشت: هر چقدر امنیت فضای سرمایه گذاری از نظر اینکه آینده شرکت ها، شفاف تر شود و همچنین امنیت خاطر سهامداران از نظر سودآوری سال های آتی شرکت افزایش یابد، خود به خود گرایش به خرید سهام در فعالان بازار سرمایه و سرمایه گذاران افزایش می‌یابد. با کاهش ریسک می توان گرایش سهامداران حقیقی و حقوقی را به خرید سهام افزایش داد.

وی خصوص برخی نمادهای مهم و تاثیرگذار در بازار سرمایه گفت: برخی سهام در بازار به دلایل مختلفی همچون نقد شوندگی، حاکمیت سهامداران عمده، ارزش بازاری که نسبت به سایر صنایع در بازار دارند و همچنین از نظر ابعاد سیاسی و اقتصادی و تبعات نوسانات قیمت آنها، دارای اهمیت بیشتر نسبت به سایر صنایع در بازار سرمایه هستند.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: در نتیجه سهم هایی که از این ویژگی ها برخوردارند، از توجه و اقبال بیشتری نسبت به سایر صنایع بورسی برخوردار می شوند. سهام شرکت های فعال در حوزه بانکداری، خودرویی‌ها، پتروشیمی و پالایشگاهی ها از جمله این صنایع هستند.

وی نگاه فعالان بازار سرمایه به نمادهای بانکی، به ویژه پس از برجام، را مثبت خواند و عنوان کرد: در مورد نمادهای بانکی نگاه مثبتی وجود داشته است؛ به خصوص پس از برجام به دلیل گشایش ها و افزایش ارتباطات و تعاملات بین المللی، چشم انداز روشنی برای این صنعت تصور می شد و همواره نگاه فعالان اقتصادی به این گروه مثبت بوده است.

به گفته عضو هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، تعداد زیادی از سرمایه گذاران که می خواستند ریسک کمتری را متحمل شوند و سرمایه گذاری مطمئن تر با نقد شوندگی بالاتری داشته باشند، سهام بانکی را در پرتفوی خودشان قرار دادند؛ چرا که سرمایه گذاران بانک ها را فضایی در نظر می گرفتند که از حمایتهای ملی برخوردار است و سیاست ها به گونه ای که سودآوری آنها حفظ می شود.

وی اتفاقات پیش آمده در نمادهای گروه بانکی را برخلاف پیش بینی ها قلمداد کرد و افزود: برخلاف پیش بینی ها، سهامداران این گروه با تصمیمات و الزاماتی مواجه شدند که پیش بینی هیچ فعال یا کارشناس بازار سرمایه نبود.

رضاپور تاکید کرد: لحاظ کردن مواردی در صورت های مالی، حتی اگر هم درست بود، اما به سبب ناگهانی بودنش، منجر به تبدیل ناگهانی سودهای بانکی ها با زیان های بزرگ شد و این موضوع سبب شوک و بهت در فضای بازار سرمایه شد.

این تحلیلگر بازار با اشاره به توقف 7 ماهه نمادهای بانکی اظهار داشت: از آنجایی که سهام بانکی در پرتفوی گروه های زیادی در بازار سرمایه به دلایلی همچون نقدشوندگی، حاکمیت سهامداران عمده و... وجود داشت و سرمایه گذاران بسیاری بر نقد شوندگی سهام این شرکت ها حساب باز کرده بودند، به طور ناگهانی با شرایطی مواجه شدند که انتظار نمی رفت و نماد این صنعت برای مدت طولانی، با توقف مواجه شد و دسترسی به منابع مالی شان به طور کامل غیر ممکن شد.

 

کد خبر 388598

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =