صادرات جایگزین واردات بنزین در بودجه ۹۶می شود

معاون وزیر نفت با بیان اینکه سال آینده واردات بنزین به طور کامل متوقف خواهد شد، گفت: برنامه‌ای برای ارائه لایحه اخذ مجوز واردات بنزین در قالب بودجه سال ۹۶ به مجلس نداریم.

 

عباس کاظمی درباره آخرین وضعیت واردات بنزین ایران، گفت:حجم واردات بنزین کشور که در ماههای نخست امسال روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر  بود هم اکنون به حدود ۴.۵ تا ۵ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تا پیش از پایان امسال دو طرح جدید بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس و لاوان در مدار بهره برداری قرار می‌گیرد، تصریح کرد: علاوه بر این هفته گذشته واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه بر اساس برنامه زمان بندی واحد CCR پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد، اظهار داشت: بر این اساس تا خرداد ماه سال آینده فاز اول این پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا راه‌اندازی خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه از این رو سال ۹۶ عملا واردات بنزین کشور متوقف خواهد شد، تاکید کرد: آمار مصرف هم نشان می‌دهد که با وجود رشد حدود ۳.۹ درصدی متوسط مصرف بنزین در طول هفت ماهه نخست امسال،  رشد مصرف تا پایان سال به کمتر از دو درصد کاهش یابد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه برای سال ۹۶ لایحه اخذ مجوز واردات بنزین از لایحه پیشنهادی بودجه حذف خواهد شد، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی ایران صادرکننده اکثر فرآورده های نفتی همچون گازوئیل، گازمایع، نفت سفید و نفت کوره بوده که سال آینده نه تنها واردات بنزین متوقف می‌شود که حتی به صادرکننده این فرآورده نفتی تبدیل خواهیم شد.

کد خبر 388383

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =