تعاونی ها به بورس نزدیک تر شدند

درمراسمی با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، رییس اتاق تعاون ایران، مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون و عضو شورای عالی در ۱۷ شهریور از اساسنامه تعاونی‌های سهامی عام برای ورود به بازار سرمایه رونمایی شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم گفت: یکی از راهکارهای اصلی شعار مردمی کردن اقتصاد در سیاست های اقتصاد مقاومتی با ایفای نقش تعاونی ها در اقتصاد ممکن می شود. شاپورمحمدی با تشکراززحمات رییس سابق سازمان بورس برای هموار کردن راه ورود تعاونی ها به بازار سرمایه افزود: امروز از اساسنامه تعاونی های سهامی عام رونمایی می شود که این اقدام مقدمه ای برای پذیرش این شرکتها به بورس و فرابورس خواهد بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 14 شرکت با سرمایه ای بالغ بر هزار میلیارد ریال از نظر قانونی آماده ورود به بورس هستند، گفت: بورس هیچ گونه محدودیتی برای ورود شرکت های تعاونی جدید به بازار سرمایه ندارد و فقط از نظر قانونی باید با حفظ ارکان تعاونی انطباق های لازم برای ورود به بورس را داشته باشند.

رییس سازمان بورس درباره شیوه سهامداری اشخاص حقیقی و حقوقی در شرکت های تعاونی سهامی عام گفت: در این اساسنامه شرکت های حقوقی تا 5 درصد می توانند سهامدار این شرکت ها شوند و چنانچه شرکت سهامی عام باشد تا 10 درصد می تواند از سهام عرضه شده را در اختیار داشته باشند و برای اشخاص حقیقی نیز تا نیم درصد امکان مالکیت پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این اقدام به نقدشوندگی سهام تعاونی ها کمک شایانی می کند، گفت: با توافقات انجام شده شرکت های تعاونی سهامی عامی به شرکت های سهامی عام نزدیک می شوند که مالکیت نمونه بارز آن است.

محمدی با بیان اینکه شرایط اصلی تعاونی ها تغییر نمی کند، گفت: تمهیداتی برای ورود شرکت های تعاونی سهامی عام زیر نظر اتاق تعاون ایران و با نظر این اتاق در نظر گرفته شده که‌ علاوه بر رعایت قوانین و قواعد بورس در جهت سیاست های کلی تعاونی ها باشد.

 

کد خبر 388291

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =