عملیات بین المللی نظام بانکی به سرعت احیا می شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با اعلام آثار رفع تحریم ها بر این بانک دولتی ،رقم سود سال گذشته را فقط ۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و درباره اخذ مطالبات معوق از شرکت امیر منصور آریا توضیح داد.

عبدالناصر همتی به روابط عمومی بانک ملی ایران گفت: با رفع تحریم ها، عملیات بین المللی نظام بانکی به سرعت احیا می شود. این بانک دارای ساختار خوبی است که رفع شدن تحریم ها نقش موثری در حرکت روان تر آن به ویژه در عرصه بین الملل خواهد داشت.

وی تعداد شعب و سابسیدری های (واحدهای مستقل) بانک ملی ایران درخارج از کشور را 13 واحد اعلام کرد و گفت: درحال حاضر به علت شرایط تحریم تنها میربیزینس بانک روسیه و مدیریت شعب این بانک در امارات متحده عربی فعال هستند.

همتی، سود بانک ملی ایران در سال 93 را حدود 70 میلیارد تومان دانست و گفت: سال گذشته در کارنامه عملکردی بانک یادشده سالی موفق ارزیابی می شود. اگرچه در موضوع کسر آبونمان ساپتا از حساب مشتریان مقداری جوسازی هم شد، اما مسائل مربوط به بانک ملی ایران به واسطه اهمیت آن بزرگ جلوه می کند. هرچند همان موقع هم به علت این اتفاق طی نامه ای از مردم عذرخواهی کردم.

مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به تلاش های صورت گرفته درجهت رفع مشکلات سیستم بانکداری الکترونیکی این بانک، ابراز داشت: سیستم بانکداری الکترونیکی بانک ملی ایران با پاره ای کاستی ها مواجه است که به سرعت در حال اصلاح و ارتقای این سیستم هستیم و سمت و سوی کاری ما در جهت خلق ابزارهای جدید بانکی است.

وی با بیان اینکه دولت قبلی در تصمیمات بانک مرکزی دخالت های جدی داشت، گفت: در حال حاضر دخالت های دولت در بانک مرکزی خیلی کمتر شده است.

همتی با بیان اینکه درحال حاضر دخالت های حادی از سوی دولت در تصمیمات بانک مرکزی رخ نمی دهد، در باره استقلال بانک مرکزی، اظهار داشت: وقتی کل دنیا، ایران را تحریم کرده نمی توان انتظار داشت که دولت کاری به منابع بانک مرکزی نداشته باشد به طوری که در برخی مواقع دولت مجبور است از بانک مرکزی کمک بگیرد.

به گفته وی بانک ملی ایران به هیچ عنوان با موسسات اعتباری غیرمجاز همکاری ندارد.

وی در خصوص شعب مازاد این بانک، ابراز داشت: بانک یادشده در حال حاضر 700 شعبه مازاد و فاقد منطق اقتصادی دارد که عمده این شعب با توجه به جایگاه آن در کشور با هدف خدمت به عموم مردم فعالیت می کنند و جمع آوری آنها با مقاومت های جدی همراه است.

وی درباره اخذ مطالبات معوق بانک ملی ایران از شرکت امیر منصور آریا نیز گفت: اصل رقم مطالبات بانک ملی ایران از این شرکت درخصوص پرونده فساد اقتصادی، 1050 میلیارد تومان بوده که برای وصول این رقم اقدامات جدی صورت گرفته است. درحال حاضر گروه ملی فولاد ایران به عنوان بخشی از رد دیون بانک ملی ایران در نظر گرفته شده و با وجود ارزش 500 میلیارد تومانی، تعهدات این شرکت هم بسیار بالاست.

وی ادامه داد: تا دو هفته دیگر انتقال شرکت مذکور به بانک ملی ایران قطعی خواهد شد و شرکت گهر خرم آباد نیز به عنوان یک شرکت دیگر بابت مطالبات این پرونده به بانک ملی ایران واگذار خواهد شد.

همتی درباره پیگیری پرونده خاوری نیز گفت: من از وضعیت خاوری اطلاعی ندارم ولی مسئولان قضایی کشور به طور جدی به دنبال پیگیری پرونده وی هستند.

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 388063

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =