بورس پیگیر و همگام با سیاست های اعتباری عرضه کنندگان

وزیر اقتصاد فروردین ماه سال گذشته در جلسه ای با حضور ریاست سازمان بورس و معاون بانکی وزارت اقتصاد و دارایی عنوان کرد که باید برای روان سازی معاملات در بورس کالا برنامه ریزی شود و تاکید داشت کالاهایی مثل سیمان، پتروشیمی، فولاد و یا سایر کالاها با تقویت طرف تقاضا از گردش معاملاتی مناسبی برخوردار شوند. 

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه وزیر اقتصاد همواره مدافع سرسخت حضور پر رنگ این محصولات در بورس کالای ایران بوده، گفت: دکتر طیب نیا بر لزوم شفافیت بازار محصولات پتروشیمی در بستر بورس کالای ایران تأکید داشته است.

حسین پناهیان در پاسخ به این سوال که منظور از روان سازی معاملات در این حوزه چیست؛ می گوید: ایجاد امکان دسترسی فعالان بازار بدون محدودیت (در قالب مکانیسم عرضه و تقاضا) و کشف قیمت بهینه و امکان تأمین مالی و ایجاد بستر امن را می توان از قواعد روان سازی بازار نام برد.

وی نبود امکان خرید محصولات پتروشیمی برای مشتریان خرد، نبود امکان انعقاد قراردادهای بلندمدت بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در بستر بورس و همچنین نبود امکان خرید کافی برای برخی کالاهای عرضه شده در بورس و محدودیت های مربوط به فروش اعتباری محصولات پتروشیمی در بورس را از دغدغه های مطرح شده توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان می کند که در این راستا بورس کالا پاسخ های لازم را هم در قالب مکاتبات اداری و هم در عمل در دستور کار قرار داده و اقدامات مقتضی مورد نیاز برای رفع آنها و روان سازی معاملات این دسته از محصولات را پیش بینی و اجرا کرده است.

پناهیان در خصوص نبود امکان خرید محصولات پتروشیمی برای مشتریان خرد تصریح کرد: راه اندازی سامانه معاملات مشتریان خرد و تجمیع سهمیه چند ماهه این مشتریان از اقدامات بورس کالا در این زمینه است که  این موضوع به صورت مکتوب به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده است.

به گفته مدیرعامل بورس کالا هیچ محدودیتی از سوی بورس برای فروش اعتباری محصولات پتروشیمی در بورس وجود ندارد؛ بلکه بورس همواره پیگیر و همگام با سیاست های اعتباری عرضه کنندگان است.

عرضه محدود محصولات پتروشیمی در بورس کالا

پناهیان موضوع نبود امکان خرید کافی برای برخی کالاهای عرضه شده در بورس را نیز یکی از مواردی عنوان کرد که همواره مطرح می شود. وی در این خصوص توضیح داد: این موضوع به ماهیت بازار برخی محصولات پتروشیمی مربوط می شود و دلیل آن نیز نبود تناسب مقدار عرضه با مقدار تقاضا شده از این محصولات است.

وی در این باره توضیح داد: به عبارتی به دلیل عرضه محدود محصولات پتروشیمی در بورس توسط مجتمع های تولیدی، تقاضای بسیار زیادی برای آن شکل گرفته و وجود مازاد تقاضا موجب می شود تا به دلیل فزونی قابل توجه تقاضا نسبت به عرضه کالا، امکان خرید کالا به اندازه مورد نیاز برای تمامی مشتریان وجود نداشته باشد.

فرصت های صادرات سیمان را دریابیم

این مقام مسوول در بورس کالا با تشریح چگونگی حضور سیمان در بورس کالا و با اشاره به اینکه این کالا از سال 89 در فهرست کالاهای پذیرش شده در بورس کالا قرار گرفته است می گوید: تاکنون 36 شرکت تولیدکننده، حدود 1.5 میلیون تن از این محصول را در رینگ داخلی و صادراتی بورس کالای ایران به فروش رسانده اند؛ اما با ادامه قیمت گذاری دولتی شاهد توقف عرضه این محصول از خرداد ماه 1391 تاکنون بوده ایم.

به گفته او از زمان توقف عرضه سیمان در بورس، اقدامات متعددی برای آزادسازی قیمت این محصول و از سرگیری عرضه این کالا در بورس کالای ایران و به ویژه تالار صادراتی آن انجام شده است که از آن میان می توان به برگزاری جلسه با نمایندگان انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در مرداد 93، پیگیری موضوع توسط سازمان بازرسی کل کشور از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت در مهر ماه سال گذشته (که در آن ستاد تنظیم بازار بر عدم شمول قیمت گذاری سیمان در صورت عرضه آن در بورس تأکید کرد) اشاره کرد.

به گفته پناهیان با عضویت بورس کالای ایران در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و با راه اندازی قریب الوقوع تالار نمایندگی بورس کالا در اقلیم کردستان، ظرفیت بسیار مناسبی برای بازاریابی بین المللی این محصول استراتژیک ایجاد شده است که بدیهی است با پیچیدگی های موجود در بازار فعلی این محصول و عدم عرضه متوالی آن در بازار صادراتی بورس کالای ایران، به تدریج فرصت پیش آمده از بین خواهد رفت.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

 

کد خبر 387986

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =