اغلب سرمایه گذاران به دلیل روشن نبودن آینده مذاکرات از بازار فاصله گرفتند 

حرکت بازار به نتیجه مذاکرات هسته ای گره خورده است و تا زمانی که معامله گران از نتیجه دقیق و روشن مذاکرات مطمئن نشوند به طور جدی وارد بازار نمی شوند.

علی محصصی، مدیر سرمایه گذاری پرتفوی پترول با بیان این مطلب درباره شرایط فعلی بازار گفت: از ابتدای سال تا کنون نفت با رشد 40 درصدی از بشکه ای 43 دلار به 60 دلار رسید، نرخ سود بانکی هم بین 2 تا 3 درصد کاهش پیدا کرد، حجم نقدینگی حدود 7 درصد افزایش پیدا کرده و قیمت محصولات صادراتی نیز افزایش پیدا کرده است

وی در ادامه افزود: تمام پیش آمدهای مثبت سه ماه ابتدای سال جاری به نفع بازار سرمایه بوده و هر کدام به تنهایی می تواند پتانسیل خوبی برای رشد بازار سرمایه باشد اما در بازار همچنان با احتیاط به انجام معاملات نگاه می شود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ریسک سیاسی مذاکرات هسته ای گفت: همه احتیاط ها به موضوع مذاکرات هسته ای گره خورده است و اغلب سرمایه گذاران به دلیل روشن نبودن آینده مذاکرات از بازار فاصله گرفتند و منتظر ماندند نتیجه مذاکرات روشن شود و بعد از آن نسبت به سرمایه گذاری خود تصمیم بگیرند.

وی اظهار داشت: ریسک سیاسی با وجود تلاش های طرفین مذاکره برای رسیدن به یک توافق جامعه کاهش پیدا نکرده است و بازار سرمایه، بعد از چند نوبت تمدید با مذاکرات محافظه کارانه برخورد می کند.
 
محصصی اظهار داشت: حجم معاملات واقعی بدون در نظر گرفتن معاملات بلوک و اوارق مشارکت و آتی و... به زیر 100 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که این کاهش حجم نقدینگی نشان از ترس بازار نسبت به روزهایی است که هیچ اطلاعی از رخدادهای آن ندارند بنابراین در لاک دفاعی رفته و تا زمانی که مسائل هسته ای به طور کامل رفع نشود احتیاط رکن اصلی کنش و واکنش معامله گران است.

مدیر سرمایه گذاری پرتفوی پترول درباره سرمایه گذاری در شرایط فعلی بازار گفت: سرمایه گذاری در سهام با P/E در حدود سه مرتبه یک بازده زمانی 6 ماه تا یکسال به نظر بنده مطلوب است و الان موقع نسبتاً مناسب برای خرید است.

وی خرید با نگهداری در یک دوره 6 ماهه تا یک ساله را سرمایه گذاری کوتاه مدت خواند و توصیه کرد: سرمایه گذاران با خرید پلکانی در مقاطع نوسانی و نزولی میانگین قیمت تمام شده را مدیریت کنند، در یک بازه زمانی 6 ماهه و یک ساله سود مناسبی کسب می کنند.

 

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 387802

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =