ایران نفت خام در نفتکش ها ذخیره نمی کند

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ادعای رویترز مبنی بر ذخیره سازی نفت خام توسط ایران در نفتکش ها را تکذیب کرد.

درپی اعلام خبری مبنی بر ذخیره سازی چندین میلیون بشکه نفت خام در نفتکش ها ،سیدمحسن قمصری در گفت وگو با ایرنا،تاکید کرد: ایران نفت خام ذخیره سازی شده بر روی آب ندارد. البته ایران، زیرساخت های لازم برای افزایش فروش نفت خام در بازارهای جهانی را فراهم کرده تا در صورت لغو تحریم ها، محموله های جدید نفت خام ایران در بازار را عرضه کند.

پیش از این، رویترز در گزارشی به نقل از منابع غیررسمی اعلام کرده بود ایران مقدار قابل توجهی نفت خام را در نفتکش های غول پیکر خود در سواحلش نگهداری می کند تا در صورت توافق نهایی با گروه 1+5 آنها را عرضه کند.
براساس این گزارش، مهدی ورزی از مقامات سابق شرکت ملی نفت ایران با اشاره به درخواست اخیر زنگنه از اوپک برای جا باز کردن برای نفت ایران، گفت: این اظهار نظر وزیر نفت ایران یعنی اینکه ما به هر قیمتی نفت خود را می فروشیم و برای این کار ذخایر خود را به فروش می رسانیم.
وی که در حال حاضر مالک یک شرکت انگیسی مشاوره درحوزه انرژی است، دلیل ذخیره سازی نفت روی دریا را عرضه آسان پس از کسب توافقات هسته ای عنوان کرد و افزود: ایران با این کار به دنبال بازپس گیری سهم خود از اوپک است، زیرا تاپیش از تحریم ها ایران پس از عربستان بزرگترین تولیدکننده نفت خام اوپک بود.
ساموئل سیزاک مشاور اول مسائل امنیت انرژی سوئد نیز در همین ارتباط گفته است: این کار ایران منطقی است و این کشور برای بازپس گیری سهم خود از اوپک باید وارد مبارزه شود.
رویترز مدعی شده ایران در سه ماه گذشته حداقل 15 تانکر حمل نفت خود را که هر کدام ظرفیت ذخیره سازی 2 میلیون بشکه نفت دارند، برای حمل نفت آماده کرده است.
کد خبر 387800

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =