بازار سرمایه از اقتصاد کشور جلوتر است

هرچند بورس جزیی از اقتصاد کشور است، اما بازار سرمایه شرایط به مراتب جلوتری از اقتصاد کشور دارد و تلاش مدیران این سازمان برای استاندارد شدن مولفه ها و شاخص های آن اقدام مثبتی است که تاثیرات مثبت این اقدامات در زمانی که بازار روند روبه رشد را از سر بگیرد به مراتب بیشتر خواهد بود.

مهدی طحانی، مدیر عامل مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه با بیان این مطلب گفت: اقدام سازمان بورس به منظور افزایش دامنه نوسان اقدام کاملا منطقی و درستی است و در کنار این اقدامات می توان از فرموله شدن حجم مبنا و کاهش آن و همچنین ارایه اطلاعات به شکل مستقیم بر روی سامانه کدال نیز به عنوان اقداماتی مطلوب یاد کرد.

وی افزود: باید در نظر داشته باشیم که بورس چیزی جدا از اقتصاد نیست و بازار سرمایه شرایط به مراتب جلوتری از اقتصاد کشور دارد، ضمن اینکه تلاش مدیران این سازمان برای استاندارد شدن مولفه ها و شاخص های آن اقدام مثبتی است و برآیند این اقدامات در زمانی که بازار روند رو به رشد را از سر بگیرد و حرکت کند اثرات مثبت خواهد داشت.

مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه تصریح کرد: نگرانی های ناشی از بحث هسته ای و توافقات پیرامون برای بازار سرمایه  بیشتر به کند بودن چارت تصمیم گیری شرکت های بورسی بازمی گردد.

وی افزود: دولتی بودن و عدم آمادگی شرکت های بورسی برای مقابله با فضای بین المللی از جمله مواردی است که تا پیش از توافق نهایی مدنظر باشد.

طحانی خاطرنشان کرد: شرایط کنونی بازار سرمایه تنها مربوط به بورس و بازار سرمایه نبوده و کل اقتصاد را در بر گرفته است و از آنجایی که بورس مجموعه ای متشکل از شرکت های تجاری، تولیدی، صنعتی و ... است، بنابراین وقتی کلیت اقتصاد دچار مشکل شود، بورس تافته جدا از آن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه مدیریت شرکت های بورسی باید برای کسب بازدهی فعالتر عمل کنند گفت: اگر شرکت های مختلف از جمله پالایشگاهی ها، معادن، پتروشیمی ها و مخابرات و ... با برگزاری مجامع این مساله را نمایان کردند که سهامداران این شرکتها متضرر شده اند، سازمان بورس باید به عنوان مدعی العموم و نماینده سهامداران وارد ماجرا شود و موجب خروج دست متولیان از جیب شرکت ها شود.

به گفته طحانی سازمان بورس به عنوان نهاد نظارتی حامی سهامداران باید نسبت به گرفتن حق الناس اقدام کند و با اجرایی کردن برخی اقدامات شرایط را مساعد کرده و زمینه جلب اعتماد رخت بر بسته از این بازار را فراهم کند.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 387787

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =