برای حذف یارانه پردرآمدها از اطلاعات شبکه بانکی استفاده نکرده ایم

حذف یارانه پردرآمدها در حالی مدتی است به طور رسمی کلید خورده و اعلام حذف یارانه میلیاردهای تهرانی شائبه سرکشی احتمالی به حسابهای بانکی را برای شناسایی ایجاد کرده است که قائم مقام بانک مرکزی هرگونه مراجعه دولت برای چک کردن حساب‌های بانکی مردم را رد کرد.

از همان ابتدایی که دولت پایه را بر شناسایی و حذف یارانه پردرآمد و غربالگری لیست یارانه بگیران قرار داد همواره تاکید داشت که اگرچه بررسی حسابهای بانکی می تواند از مطمئن ترین منابع اطلاعاتی برای غربالگری باشد، اما جایی در بین بانکهای اطلاعاتی نداشته و خط قرمز شناسایی دهک های درآمدی است.

این در حالی است که از اواخر سال گذشته که حذف یارانه بگیران شروع شده و در دو ماه اخیر نیز تعدادی از این جمع خارج شده اند ظاهرا حسابهای بانکی جزئی معیار حذف یارانه بگیران نبود به گونه ای که حتی در فرم مربوط به ثبت اعتراض حذف شدگان از یارانه نقدی هم اشاره ای به این موضوع نشده است.

 

ابهام سرکشی به حسابهای بانکی برای حذف یارانه نقدی رد شد

 

اما اعلام اخیرا صالح -معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی- مبنی بر اینکه " دولت تنها یارانه تعداد۵۰ هزار نفر از تهرانی‌هایی را که درآمد بالا و میلیاردی داشتند، قطع کرد"، ابهاماتی را در رابطه با بانکهای اطلاعاتی شناسایی میزان درآمد این میلیاردرها ایجاد کرد.

در حالی اشاره معاون نوبخت به حذف شدگانی با معیار میلیاردری و درآمد بالا که هر کدام منابع مالی را دربر می گیرد احتمال بررسی حساب های بانکی برای شناسایی میزان درآمد و منابع ورودی به آن را پیش از پیش افزایش داد که آنطور که قائم مقام بانک مرکزی به ایسنا اعلام کرده هرگونه تردیدی در این رابطه قابل رد است.

کمیجانی با ابراز بی اطلاعی از اعلام حذف 50 هزار میلیاردر تهرانی از یارانه نقدی تاکید کرد که تا حالا هیچ پیشنهادی برای سرکشی به حسابهای بانکی نداشتیم و حسابی چک نشده است.

وی در این مورد که بانک مرکزی تضمین می‌دهد که هیچ دسترسی به حسابهای بانکی برای حذف یارانه نقدی وجود نداشته باشد؟ گفت: سیاست بانک مرکزی از ابتدا هم همین بوده و آن را ادامه خواهد داد.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه این سیاست شفاف دولت است که هیچ نوع مراجعه ای نباید به حسابهای بانکی مردم شود، یادآور شد: این اطلاعات، اطلاعات محرمانه‌ای است که در اختیار شبکه بانکی قرار داشته و کسی نمی تواند از آن استفاده کند.

 

سیف هم ضمانت کرده بود

 

همانطور که بارها رییس جمهور اعلام کرده که برای شناسایی پردرآمدها هیچ سرکشی به حسابهای بانکی نخواهد شد، پیش تر رییس کل بانک مرکزی نیز در این رابطه تضمین داده بود.

وی گفته بود که طور جدی و محکم تاکید می کنم برای شناسایی افراد پردرآمد به منظور غربالگری ثبت‌نام کنندگان یارانه نقدی، دولت به حساب‌های بانکی مردم ورود پیدا نمی کند.

سیف جایگاه بانک مرکزی به عنوان محافظ اطلاعات و حساب‌های بانکی مردم را مورد اشاره قرار داده و تاکید کرده بود که هیچ کسی نمی تواند از اطلاعات سپرده‌ها و نظام بانکی اطلاعی پیدا کند، مگر اینکه حکم قانونی در این زمینه وجود داشته باشد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

کد خبر 387672

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =