ماهی قرمز را چگونه در طبیعت رها کنیم؟

در روزهای پایانی عید خصوصا سیزدهم فروردین‌ماه بسیاری از خانواده‌ها اقدام به رهاسازی ماهی‌های قرمز خود می‌کنند ولی سوال اینجاست که این ماهی‌ها را کجا باید رها کرد؟

بسیاری از متخصصان منابع طبیعی و فعالان محیط زیست معتقدند که ماهی قرمز گونه غیربومی برای محیط زیست کشور است و نباید خریداری شود. اما اگر مردم از این ماهی ها خریداری کرده‌اند بایستی به هنگام رهاسازی آنها حتما به نکات مطرح شده از سوی کارشناسان توجه کنند، زیرا این ماهی ها می‌توانند در صورت عدم رعایت اصول رهاسازی و نگهداری مخاطراتی را برای اکوسیستم طبیعی به همراه داشته باشد.


بیشتر بخوانید:

افشای محل زندگی همسر سرّی پوتین


به گزارش ایسنا، برخی از این نکات در ادامه آمده است:

  • از رهاسازی ماهی قرمز در آب های آزاد به شدت خودداری کنید.
  • از رها سازی ماهی قرمز در منابع آب های طبیعی، رودخانه ها، تالاب ها، مخزن سدها خودداری کنید، زیرا امکان انتقال برخی بیماری‌ها مشترک بین آبزیان و انگل ها به سایر گونه ها وجود دارد. از طرفی به دلیل تکثیر زیاد در رقابت غذایی با سایر آبزیان بومی قرار می گیرند و ممکن است آنها را از بین ببرند.
  • بهترین محل برای رهاسازی، استخر، حوضچه های پارک ها یا محل های تعیین شده توسط شهرداری ها است.
  • اگر قصد نگهداری ماهی را دارید حتما ماهی را به ظروف بزرگتر یا آکواریوم منتقل کنید. همچنین بعضی از ماهی ها نیاز به ضدعفونی دارند که داروی آنها در مراکز فروش ماهیان زینتی وجود دارد و می توان از آن مراکز بسته به نوع بیماری دارو تهیه کرد.
  • از تماس مستقیم با ماهی یا آب آن خودداری کنید و از دستکش استفاده شود.
  • کودکان از دستکاری آب حاوی ماهی و خود ماهی دوری کنند.
کد خبر 449342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =