بورس در اولین روز کاری ۱۴۰۱ سبز می شود؟

پیش بینی بورس تهران را در اولین روز کاری سال ۱۴۰۱ بخوانید.

به گزارش صدای بورس؛ پیش بینی بورس تهران را در اولین روز کاری سال ۱۴۰۱ بخوانید.

بورس تهران آخرین روز کاری سال ۱۴۰۰ را مثبت و با افزایش تقاضا آغاز کرد. رسیدن فروشندگان به سطوح حداقلی، خوشبینی به مذاکرات وین در نتیجه کاهش موانع برجام و همچنین بخشنامه بانک مرکزی درخصوص تسعیر نرخ ارز برای دارایی خارج از کشور بانکها را می‌توان از جمله عوامل محرک بازار ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ دانست. به این ترتیب در نبود فروشندگان، خریداران میدان را در دست گرفتند به طوری که از همان دقایق ابتدایی معاملات کلیت بازار و البته نمادهای ذی‌نفع توافق مورد استقبال کم‌نظیر معامله‌گران قرار گرفتند. در نهایت این امر شاخص کل با رشد بیش از ۲۲ هزار واحدی در رقم یک میلیون ۳۶۷ هزار واحد قرار گرفت. نماگر هم وزن نیز سایه به سایه شاخص کل با افزایش ۱.۶۵ درصدی به کار خود پایان داد.

بازار در سال جدید بهانه‌های مختلفی برای رشد دارد. از تحولات بین‌المللی و نزدیک شدن به حصول توافق ایران و غرب گرفته تا جهش نفت و کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی، انتظارات تورمی، گزارش‌های ۱۲ ماهه، اخبار مجامع، کسری بودجه دولت، فروکش کرونا، حذف ارز ۴.۲۰۰ تومانی و ... ! جالب اینکه قیمت‌ها هم در سطوح ارزنده‌ای برای سرمایه‌گذاری قرار دارند؛ به ویژه اینکه P/E بازار در سطوح نازلی قرار گرفته و تا ۳ ماه دیگر شرکت‌ها به مرور به مجمع رفته و با تقسیم سود، یکبار دیگر تعدیل P/E را تجربه خواهند کرد و این یعنی بازار پتانسیل‌های بسیاری برای رشد دارد.

با همین مقدمه به سراغ پیش‌بینی بازار خواهیم رفت. خوش‌بینی به ثبات قیمت‌ها در بازارهای جهانی، احتمال حصول توافق در نخستین ماه از سال ۱۴۰۱ و عقب‌نشینی فروشنده‌ها از مهمترین دلایلی است که سبب بهبود وضعیت بازار شده است. برای امروز هم احتمالا بازار مثبتی داشته باشیم. چراکه نفت مجددا رشد کرده و از طرف دیگر بعید است فروشنده‌ خاصی در قیمت‌های فعلی داشته باشیم. به نظر شاخص بتواند در هفته پیش رو تا کانال ۱.۴ میلیون واحدی پیشروی داشته باشد.

منبع: کارگزاری بورس بیمه ایران

کد خبر 449061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =