حذف ارز ترجیحی باعث تورم بی رویه می شود

نماینده تبریز در مجلس گفت: در این مقطع و شرایط فعلی، قطعا حذف ارز ترجیحی به صلاح نیست و باعث تورم بی رویه و غیرقابل کنترل خواهد شد.

به گزارش صدای بورس، محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز در مجلس به عنوان اولین مخالف فوریت گفت: اداره جامعه موضوع پیچیده ای است؛ در زمان بررسی بودجه و مطرح شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی، مجلس با حذف آن مخالفت کرد چون در شرایط فعلی زمینه ای برای این کار وجود ندارد.

وی افزود: گفته می شود ارز ۴۲۰۰ تومانی اثری در قیمت کالاهای اساسی نداشت که طبق آمار بانک مرکزی درست نیست؛ تورم اقلام مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی از اسفند ۹۶ تا تیر ۱۴۰۰ ۱۹۰ درصدی بوده و سایر کالاها با تورم ۴۳۳ درصدی کوتاه بوده است پس علی رغم ضعف ها در نظارت و رانت خواری ها و فسادها، ارز ۴۲۰۰ در کاهش تورم و رساندن آن به زیر ۵۰ درصد تاثیرگذار بوده است.


بیشتر بخوانید:


فرهنگی ادامه داد: اگر ما روش های جایگزین برای همه یارانه بگیران داشته تا آنها به اقلام پروتئینی، نیازهای اساسی، حبوبات مورد نیاز مردم و سایر مایحتاج دسترسی داشته باشند می توان روی آن فکر کرد و حتی مجلس با آن موافقت می کرد، اما منظور این است که یارانه ۴۵ هزار تومان برای جمعیتی از کشور افزایش یابد و بعد قیمت‌ها به سمت قیمت آزاد رود. این شوک هایی قابل حل و جبران نیست.

این نماینده مجلس تاکید کرد: نباید فشار مضاعف به مردم وارد کرد پس این تصمیم بدون پیش بینی‌ها همچون تامین کالا برای اقشار مختلف مردم و بدون تامین پروتئین برای طبقات ضعیف جامعه، حتما شوک هایی به جامعه وارد می شود و نارضایتی ها را افزایش می دهد. ما به جای اینکه نظارت ها را اضافه کنیم و سازوکارهای کنترلی برای بازگشت یارانه به جامعه داشته و تصویب کنیم، به سراغ روش های کلی رفته که اثرات سنگین در جامعه می گذارد.

به گزارش خانه ملت، فرهنگی خاطرنشان کرد: ما در حوزه معیشت نه تنها در دوره این دولت نتوانستیم قدم های موثری برداریم، بلکه مرتب شاهد افزایش بیشتر هزینه ها و فشارها به اقشار مختلف به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه بوده ایم پس ما باید به جای شوک درمانی، به دنبال تقویت ارزش پول ملی باشیم. این روش در این مقطع و شرایط فعلی، قطعا به صلاح نیست و باعث تورم بی رویه و غیرقابل کنترل خواهد شد.

کد خبر 441383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =