لحظه به لحظه با بازار ۷ مهر ۱۴۰۰

بازار سرمایه در هفته‌های گذشته تحت تاثیر اخبار منفی اقتصادی و سیاسی مرتبط با نرخ دلار و مذاکرات برجام روند منفی را داشت و در بیشتر روزها عمده‌ گروه‌های بورسی با افت قیمت همراه شدند. اما کدام عوامل در روند بازار سرمایه موثر است؟

به گزارش صدای بورس، محمد آرام بنیار کارشناس بازار سرمایه می‌گوید، در شش ماه ابتدایی امسال محدودیت‌های کرونا، آسیب به اقتصاد، قطعی‌های مکرر برق و اثرات آن بر صنایع پرمصرف برقی و علاوه بر همه این عوامل تغییر دولت در روند کلی بازار سرمایه تاثیر بسیار زیادی را گذاشت.

اما در شش ماه دوم سال جاری با اوج گرفتن روند واکسیناسیون و استقرار کامل دولت و مشخص شدن سیاست‌ها به نظر می‌رسد جو هیجانی هم در بورس کمتر شود.


🔹برترین‌های تقاضای #بورس

#ولیز

#غشصفا

#لپارس

🔹بیشترین عرضه بورس

#کدما

#کالا

#ددامح

🔹برترین‌های تقاضای #فرابورس

#شکام

#کاسپین

#توسن

🔹بیشترین عرضه فرابورس

#فرابورس

#بپاس

#حسیر


۹:۱۴

بازار با فضایی متعادل و با گرایش منفی در نمادهای بزرگ آغاز به کار کرده است. رشد نرخ ارز نیز نتوانسته است خریداران را تشویق به حضور جدی در بازار نماید. همچنان پتروشیمی ها که ترکیب سهامداری بهتری دارند از اقبال بیشتری برخوردارند و عرضه سنگین حقوقی ها در دیگر گروه های بزرگ بازار از رشد متناسب آنها با پارامترهای اساسی جلوگیری کرده است.


۹:۲۵

فضای گروه شیمیایی تا حدودی بهتر از بازار است و اوره ای ها از جمله #خراسان و #شپدیس که فروش های خوبی در شهریور داشته اند مورد توجهند. #نوری، #زاگرس و #شغدیر نیز از دیگر نمادهای مورد توجهند.


۹:۲۶

عقب نشینی قیمتی نفت، پالایشی ها را به محدوده منفی کشانده و این گروه که دیروز مورد توجه بازار بودند امروز یکپارچه منفی اند هرچند تا به این جای بازار افت قیمت ها عمیق نبوده است و احتمال بهبود تقاضا وجود خواهد داشت.


۹:۲۸

خودرویی ها که چند وقتیست با بی توجهی سرمایه گذاران همراه هستند و صرفا به نوسانات محدود بسنده کرده اند امروز با افزایش تقاضا از گروه ها مورد توجه هستند.


۹:۵۰

بانکی ها نیز همچنان کم حجم و کم رمق داد و ستد می شوند.


۱۰:۱۳

اطلاعات بازار:

شاخص کل ۱,۴۳۰,۶۶۵         

۵۲۱۷.۱۴ واحد مثبت 

ارزش بازار۵۷,۴۹۵,۹۳۶ میلیارد ریال    

ارزش معاملات ۲۳,۶۷۲ میلیارد ریال    

حجم معاملات ۲.۷۷۷ میلیارد سهم    

نمادهای تاثیر گذار در شاخص    

شپدیس ۱۲۰۵ واحد مثبت       

وغدیر ۱۱۵۲ واحد مثبت    

پارسان ۱۰۳۷ واحد مثبت   

شیراز ۵۲۷ واحد مثبت   

نوری ۴۱۸ واحد مثبت    

تاپیکو ۳۸۱ واحد مثبت    

شبندر ۲۹۷ واحد منفی 


۱۰:۳۰

علیرغم ادامه رشد نرخ ارز شاهد کم رمقی در بازار هستیم.


۱۰:۳۶

در فلزی ها #فاسمین در این دقایق از نمادهای مورد توجه است.


۱۱:۰۹

روند معاملات پالایشی‌ها 

شبندر با قیمت ۶۷۰ تومان در حوالی صفر تابلو حجم معامله بیش از ۱۱۵ میلیونی را ثبت کرده است؛ خرید حقیقی ۹۲ درصد و حقوقی ۸ درصد 

شپنا با نوسان مثبت همراه شده و به قیمت ۱۳۲۰ تومان پس از دادوستد ۳۸ میلیون سهم رسیده است؛ خرید حقیقی ۶۷ درصد و حقوقی ۳۳ درصد 

شتران نوسان منفی با قیمت ۱۱۱۸ تومان دارد و جابجایی ۳۷ میلیون سهم را ثبت کرده است؛ خرید حقیقی ۸۴ درصد و حقوقی ۱۶ درصد 

شبریز با کاهش بیش از ۱.۵ درصدی و قیمت ۴۰۸۸ تومان دادوستد ۳ میلیون سهم را نشان می‌دهد؛ خرید حقیقی ۶۱ درصد و حقوقی ۳۹ درصد 

شاوان در مثبت ۳ درصد به قیمت ۱۲۳۵۰ تومان رسیده و #شراز در منفی ۳ درصد با قیمت ۱۲۱۲۸ تومان معامله می‌شود. 


۱۱:۳۹

بهبود تقاضا در نیمه دوم بازار محسوس است و پالایشی ها با افزایش تقاضا در این دقایق همراه شده اند.


۱۱:۴۴

فلزات اساسی نیز معاملاتی بهتر از نیمه ابتدایی بازار دنبال می کنند و علیرغم عرضه حقوقی ها #فولاد با رشد بیش از ۲ درصدی همراه شده است. همچنان #فملی نوسانات کم رمقی را دنبال می کند.


۱۲:۰۰

فضای گروه محصولات شیمیایی کاملا مثبت است و عمده نمادهای بزرگ در سقف قیمتی تقاضا دارند.


۱۲:۳۰

رشد ۱۱هزار و ۵۸۳واحدی شاخص کل (۰.۸۱درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۳۷هزار واحدی قرار داد.شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۳درصد رشد کرد.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶هزار و ۳۳۵میلیارد تومان رسید. نمادهای پارسان، وغدیر و شپدیس بیشترین تاثیر در رشد شاخص کل بورس را به عهده داشتند.

در بورس امروز حقوقی‌ها حدود یک میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد ۶هزار و ۳۳۰میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی ۱۸درصد یعنی هزار و ۱۶۰میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان سهم ناچیزی از کل معاملات شد.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه «فلزات اساسی»، «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «بیمه‌ و صندوق ‌بازنشستگی» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «محصولات شیمیایی» و «رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن» به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

سه نماد #فجهان، #فسبزوار و #وبملت لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به #شپدیس، #شیراز و #تاپکیش معطوف بود.

مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان معادل ۴۹میلیارد تومان افزایش یافت و از سوی دیگر سهامداران حقیقی پتروشیمی پردیس با برتری ۱۱۰میلیارد تومانی ابتکار عمل را در دست گرفتند.

امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۶۸نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۱۰۴نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول ۴۵۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم ۴۳۰میلیارد تومان بود.

کد خبر 439238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =