وزارت نیرو بازدارنده ساخت نیروگاه‌ برق است

تقی‌زاده گفت: صنایع و بخش خصوصی به دلیل ضوابط و مقررات بازدارنده وزارت نیرو انگیزه ای برای ساخت نیروگاه ندارند.

به گزارش صدای بورس، ناصر تقی زاده، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ضمن بیان این مطلب افزود: چادرملو اقدام به ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی و نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی کرده است تا بتواند برق مورد نیاز خود را تامین کند اما طبق همین ضوابط موجود، ما مکلفیم برق تولیدی خودمان را به دولت بدهیم و از آن طرف با دو برابر قیمت برق خریداری کنیم، از طرفی هر گاه کمبودی در عرضه برق در کشور پیش می آید باز هم صنایع فولادی باید تعطیل شوند.

مدیر عامل چادرملو با اشاره به سوء مدیریت ها در صنعت برق گفت: همین الان ما قصد ساخت چند نیروگاه خورشیدی داریم ولی اجازه ساخت آن را نمی دهند مگر آنکه برای هر نیروگاه ۱۰ کیلو واتی، یک شرکت جدید ثبت کنیم.

تقی زاده در ادامه افزود: وزارت نیرو باید برای جلب نظر سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه، مشوق هایی در نظر بگیرد در غیر این صورت کمبود فعلی برق در آینده بیش از این خواهد بود.


بیشتر بخوانید:


وی ادامه داد: در حال حاضر نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در استان یزد وجود دارد که به دلیل اورهال نشدن خوابیده است و ما حاضریم هزینه سنگین اورهال نیروگاه را پرداخت کنیم؛ اما حداقل انتظارمان این است؛ برق ما را قطع نکنند و اینگونه یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی به چرخه برق کشور بر می‌گردد .

مدیرعامل چادرملو همچنین گفت: امسال بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار ضرر ناشی از قطع برق به شرکت چادرملو تحمیل شد. و این در حالی است که برای اجرای طرح های توسعه خود و حتی ساخت نیروگاه‌های جدید نیازمند ارز هستیم و برای تامین ارز هم باید صادرات داشته باشیم که متاسفانه قطع تحمیلی برق در سال جاری این فرایند را بشدت مختل کرده است.

وی تصریح کرد: توسعه با سخنرانی و شعار اتفاق نمی‌افتد بلکه نیازمند برنامه‌ریزی منطقی و برداشتن موانع توسعه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است محقق می شودو امیدواریم در دولت جدید شاهد این تحول باشیم .

کد خبر 438108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =