رشد صنایع شاخص ساز منوط به افزایش نرخ دلار/ پیش بینی بازار ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با ثبات یافتن قیمت ارز، چه در کوتاه مدت و چه در بلندمدت، صنایعی که تورمی هستند، شروع به رشد و جبران عقب افتادگی خود می‌کنند.

صدای بورس- ساره صابری؛ مادامی که شاخص کل توان عبور از محدوده ۱۵۴۰ تا ۱۶۰۰ هزار واحدی را نداشته باشد، بازار به سمت صنایع بزرگ باز نخواهد گشت و هر گاه مجددا دلار روندی مثبت به خود گرفته و صعود خود را شروع کند، می‌توان انتظار داشت که صنایع بزرگ و شرکت‌های شاخص‌ساز مجددا شروع به حرکت کنند.

حامد فقرایی ، کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با صدای‌بورس ضمن بیان این مطلب گفت: رسیدن به محدوده شاخص ۱.۶ میلیون واحدی از یک‌سو و کاسته شدن از روند شتابان رشد نرخ ارز، باعث شد تا بازارسرمایه از ادامه روند صعودی خود باز بماند. وی افزود: بازار در سال جاری به اوج ۱۵۷۳.۴ هزار واحدی خود رسیده و در آخرین مقدار آن رقم به عدد ۱۵۳۷.۲ هزار واحدی کاهش داشته که نشان از بازده منفی ۲.۳ درصدی نسبت به بالاترین مقدار شاخص در طی سال جاری است. در حالی که شاخص‌کل هم وزن بازده صفر درصدی درصدی داشته که می‌توان نتیجه گرفت در هفته گذشته توجه فعالان بازارسرمایه به سمت شرکت‌های کوچک تر بوده است.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: باتوجه به اینکه عمده رشد بازار تا اینجا هم بر عهده شرکت‌های بزرگ بوده، به نظر می‌رسد بازار در روزهای آتی (کوتاه‌مدت) اندکی مایل به شرکت‌های غیرکامودیتی یا کامودیتی محور کوچک‌تر باشد و شرکت‌های بزرگ روندی خنثی داشته باشند.

افزایش عرضه ها با نزدیکی به شاخص ۱۵۴۰ واحدی

این کارشناس بازارسرمایه بیان کرد: باتوجه به اینکه بازار امروز، یکشنبه با ریزش حدود ۱۰ هزار واحدی شروع شده و در نهایت تنها ۳۷۰۰ واحد از میزان شاخص کل کاسته شده، می‌توان انتظار داشت؛ فردا بازار حداقل در نیمه نخست صعودی باشد و هرچه به شاخص حدود ۱۵۴۰ هزار واحدی نزدیک تر شویم، عرضه ها بیشتر شود.

فقرایی عنوان کرد: اگر به صورت چرخه صنایع و اقبال سرمایه‌گذاران به بازار نگاهی داشته باشیم؛ باتوجه به تجربیات گذشته، معمولا با رشد قیمت ارز، صنایعی کامودیتی محور ابتدا با رشد همراه شده و با ثبات یافتن قیمت ارز، چه در کوتاه مدت و چه در بلندمدت، صنایعی که تورمی هستند، شروع به رشد و جبران عقب افتادگی خود می‌کنند.

به گفته وی تا مادامی که شاخص کل توان عبور از محدوده ۱۵۴۰ تا ۱۶۰۰ هزار واحدی را نداشته باشد، بازار به سمت صنایع بزرگ باز نخواهد گشت و هر گاه مجددا دلار روندی مثبت به خود گرفته و صعود خود را شروع کند، می‌توان انتظار داشت که صنایع بزرگ و شرکت‌های شاخص‌ساز مجددا شروع به حرکت کنند.

کد خبر 438101

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =