آموزش حقوق بورس (۱۰۰% رایگان) قوانین حقوقی بورس را بشناسید

بازار سرمایه در ایران، به عنوان یک نهاد مالی قدرتمند و تاثیرگذار در بخش‌های مختلف جامعه، در یک چهارچوب قدرتمند و شفاف، موظف به ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران خرد و کلان است. از همین رو این قوانین به عنوان حقوق بورس یا حقوق بازار بورس در دسترس همه افراد به راحتی قرار گرفته است تا با استفاده از آن‌ها، بتوان این بازار بزرگ و پرطرف‌دار را پیش برد.

قطعا بسیاری از افراد که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند، از بسیاری از قوانین بورس مانند حقوق سبدگردانی و معامله در بازار، آگاه نیستند و به همین دلیل نمی‌توانند با دید بازتری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنند. همه افرادی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، موظف هستند تا با این قوانین حقوقی آشنا شوند.

حقوق بورس در بازار سرمایه

در هر یک از نهادهای مالی سازمان اوراق بهادار و بورس مانند: صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزارها و سبدگردان‌ها، قوانینی با نام حقوق بورس منتشر شده است که موجب می‌شود تا طبق یک اصولی، هر یک از این نهادهای مالی فعالیت کنند تا علاوه بر این که نظم در معاملات بازار سرمایه وجود داشته باشد، بتوان جلوی فعالیت‌های غیر قانونی مانند پول‌شویی را نیز گرفت. سبدگردانی چیست؟

حقوق بورس در ارتباط با صندوق‌های سرمایه‌ گذاری

همان ‌طور که می‌دانید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی طراحی گشته است که زمان کافی جهت معامله سهام را ندارند و به همین دلیل نیز به‌صورت غیر مستقیم در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند سود ثابت یا متغیری را دریافت کنند. بر همین اساس نیز سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، حقوقی را تعیین کرده است تا بر اساس آن، مدیران این صندوق‌ها، موظف شوند تا بازدهی معقولی را زیر نظر ناظر بورسی به سرمایه‌گذاران ارائه دهند.

گاهی نیز این قوانین آنقدر سخت‌گیرانه است که موجب شده است تا رقابت زیادی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری به وجود بیاید. دلیل اصلی آن نیز، این است که بسیاری از این دارایی‌ها در قالب سپرده‌های بانکی، سهام‌های بورس و انواع اوراق بهادار است و صاحب اصلی آن‌ها دولت هست. همین امر موجب شده است تا سرمایه‌گذاران بتوانند به راحتی و با اطمینان خاطر در این بازار معاملات خود را سامان دهند.
در همین راستا، در بند ۲۰ ماده ۱ در قانون بازار سرمایه آمده است که: "صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مبتنی بر سهام، نهاد مالی هستند که فعالیت آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکان (سرمایه‌گذاران خرد و کلان)، در سود و زیان شریک هستند."

با توجه به همین قانون، به این نتیجه می‌رسید که این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه هستند و کسانی که سهام این‌ گونه صندوق‌ها را خریداری می‌کنند، در سود و زیان کاملا شریک هستند و خبری از تضمین برای سود در صندوق‌های سهامی نیست.

حقوق بازار بورس

حقوق بورس در ارتباط با کارگزاران

در ابتدا لازم به ذکر است که گام اول برای ورود به بازار سرمایه، امضای قرارداد با یک کارگزاری است. کارگزارها درهای ورود شما به بازار سرمایه هستند و به دلیل اهمیت بالای آن‌ها، حقوق بازار بورس برای آن‌ها اجرا شده است. توجه کنید که کارگزارها مانند آگاه، مفید و فارابی می‌توانند خصوصی یا دولتی باشند اما در حقوق بورس، برای آن‌ها تبعیضی نمی‌توانید قائل شوید.

از همین رو، این کارگزاران در واقع پلی میان شما و بازار سرمایه هستند تا بتوانید معاملات خود را در بستر آن انجام دهید. البته توجه کنید که در زمان تنظیم قرارداد میان کارگزار و کارفرما، هر دو طرف معامله باید حقوقی را نسبت به یکدیگر قبول کنند و این حقوق بورس تنها برای کارفرما نیست.

حقوق بورس در ارتباط با انواع قرارداد کارگزاران

کارگزارها معمولا به دو صورت با کارفرما اقدام به بستن قرارداد می‌کنند، نوع اول برای ساخت بستری است که شما بتوانید در بازار سرمایه اقدام به خرید و فروش کنید و از این طریق مالیات بخش دولتی و حق الزحمه کارگزاری را پرداخت کنید. البته توجه کنید که در سال ۹۹، طبق قانون جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، مقدار زیادی از حق الزحمه کارگزاری‌ها کاسته شد و در مجموع این عدد به ۱.۲ % در هر معامله رسیده است.

همچنین در انتخاب نوع کارگزاری، شما آزاد هستید که انتخاب مطمئنی را داشته باشید. در ایران کارگزاری‌های مفید و آگاه معمولا دارای سابقه بیشتری در عقد قرارداد میان کارفرما و کارگزار را دارند و از همین رو، معمولا افراد ترجیح می‌دهند تا در این کارگزاری‌ها اقدام به افتتاح حساب کنند.

نوع دیگری از قرارداد میان کارفرما و کارگزار وجود دارد که مربوط به انجام معامله نیز برای کارفرما می‌شود که در این صورت نیاز است تا حق الزحمه دیگری نیز برای آن در نظر گرفته شود. این قرارداد نیز زیر نظر سازمان اوراق بهادار بورس باید بسته شود. بر همین اساس، طبق حقوق بازار بورس، فردی که انجام معامله در بازار را انجام خواهد داد، باید گواهی انجام معاملات را دریافت کرده باشد و مجوز قانونی را دارا باشد.
حقوق بورس در ارتباط با نهادهای مالی بازار سرمایه، موجب شده است تا معاملات در قالب یک چهارچوب قانونی انجام شود.

حقوق بورس در ارتباط با سبدگردان‌ ها

به‌صورت کلی، اکثر کارگزاری‌های مرتبط با بازار سرمایه، افرادی را به عنوان سبدگردان استخدام می‌کنند تا معاملات مربوط به سرمایه‌گذاران را برای آن‌ها انجام دهد. از همین رو نیز بازار سرمایه قوانینی را عنوان سبدگردانی در سایت Seo.ir منتشر کرده است که برای دانستن جزئیات آن، می‌توانید به آن مراجعه کنید.

انواع حقوق بورس

در واقع در قرارداد میان سبدگردان و کارفرما، بندهای عمومی مانند مدت زمان سبدگردانی، حق الزحمه سبدگردان و شرایط عمومی دیگر وجود دارد که باید زیر نظر سازمان بورس به موافقت دو طرف قرار داد برسد. از همین رو، اگر شرایط خاصی را دو طرف قرار داد بخواهند به آن اضافه کنند، باید در انتهای قرار داد قید کنند.

کارمزد و حق الزحمه سبدگردان

در این بخش، باید به‌صورت کامل میزان دریافتی سبد گردان و کارگزاری از هم تفکیک شوند. معمولا این قرارداد به نحوی است که ۲۰ درصد سود به‌صورت کامل برای کارفرما است و اگر بیش از آن نیز سودی در یک سال کسب شود، درصد ۲۰-۳۰ درصد از آن به عنوان حقوق بورس سبدگردان در نظر گرفته می‌شود.

به طور مثال اگر سبدی از سهام در یک سال، بازدهی ۵۰ درصد را کسب کند، از ۳۰ درصد بازدهی کل، در حدود یک پنجم آن را برای کارمزد در نظر می‌گیرند.
نکته مهم: حتما توجه کنید که اگر شخص را برای سبدگردانی انتخاب کنید که زیر نظر سازمان بورس نباشد و کسب گواهی معتبر از بورس اوراق بهادار تهران ارائه نکرده باشد، شما هیچ گونه حقوقی در قبال ضرر و زیان ندارید و شکایت شما در قوه قضاییه رد خواهد شد.

نکته مهم: لازم به ذکر است که مجوز سبد گردان‌ها به‌صورت دوره‌ای توسط سازمان بورس اوراق بهادار بررسی خواهد شد و اگر در مدت زمان مشخص، اشتباهی از سبدگردان سر نزده باشد، دوباره مجوز او برای ادامه همکاری صادر خواهد شد. پس حتما توجه کنید که گواهی سبدگردانی افراد به‌روز باشد.

و در آخر...

در هر یک از نهادهای مالی سازمان اوراق بهادار و بورس مانند: صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزارها و سبدگردان‌ها، قوانینی با نام حقوق بورس منتشر شده است که موجب می‌شود تا طبق یک اصولی، هر یک از این نهادهای مالی فعالیت کنند تا علاوه بر این که نظم در معاملات بازار سرمایه وجود داشته باشد، بتوان جلوی فعالیت‌های غیر قانونی مانند پول‌شویی را نیز گرفت. لازم به ذکر است که قوانین حقوق بورس، گاهی آن‌قدر سخت‌گیرانه است که موجب شده است تا رقابت زیادی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای جلب نظر سرمایه‌گذاران خرد و کلان به وجود بیاید. توجه داشته باشید که لازم است تا قبل از ورود به بازار سرمایه، با این قوانین آشنا شوید.

کد خبر 435965

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن خزایی IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
    0 0
    عالی ممنونم