افزایش فعالیت سهامداران خرد در زمین خرید

در کنار رشد ۳.۵ درصدی شاخص کل بورس در هفته گذشته، خالص فروش معامله گران حقیقی تنها به ۷۰ میلیارد تومان رسید.

به گزارش صدای بورس، هفته منتهی به ۱۲ خردادماه با تقویت جریان تقاضا در بازار سهام دنبال شد.

نزدیک شدن به فصل مجامع، رشد مجدد قیمت دلار در کنار صعودی بودن روند قیمت‌های جهانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محرک‌های بنیادی و البته اخبار مساعد سبب شده تا بر خوش‌بینی‌ها نسبت آینده بازار افزوده شود. هر چند تداوم نگرانی‌ها درخصوص پایداری این وضعیت، سریعا فروشندگان را وارد میدان می‌کند و به این ترتیب جوی پایدار را شاهد نبودیم.

جدالی که در نخستین روز کاری هفته با رکوردی تاریخی در کارنامه سهامداران خرد آغاز شد و در میانه هفته با حمایت های حقوقی ها تداوم یافت و سرانجام آخرین روز کاری هفته نیز شاهد بازگشت نقدینگی به زمین سهامداران حقیقی بودیم. این امر سبب شد تا خالص فروش سهامداران خرد کاهش محسوسی را تجربه کند و در طول هفته تنها ۷۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی جابجا شود.


بیشتر بخوانید:
قیمت محصولات ایران خودرو در ۱۴۰۰/۳/۱۷ +جدول


شنبه: معاملات نخستین روز هفته با رشد قابل‌توجه متغیرهای تحلیلی بازار سهام به اتمام رسید. در این روز خالص خرید حقیقی با رسیدن به سطح ۴۸۶میلیارد تومان افزایشی قابل‌توجه نسبت به میانگین سال۱۴۰۰ را ثبت کرد. در این روز بخش عمده ای از خریدهای صورت گرفته توسط سهامداران خرد به جمع آوری سهام گروه فلزات اساسی تعلق داشت که با خالص خریدی در حدود ۱۵۰ میلیارد تومان دنبال شد. محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی نیز دو گروه دیگری بودند که مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفتند. به طوریکه هر کدام از این دو صنعت با انتقال حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی روبرو شدند.

یکشنبه: در جریان معاملات روز یکشنبه بورس تهران، شاخص کل با رشد ۱.۵ درصدی به محدوده یک میلیون و ۱۵۶ هزار واحد بازگشت. این چهارمین روز متوالی بود که شاخص کل با سبزپوشی به کار خود پایان داد. این در حالی است که به رغم رشد نماگر اصلی بازار، شاهد افزایش عرضه در برخی از نمادها بودیم. همین امر سبب شد تا حقوقی‌ها دوباره زمین نقدینگی را به سمت خود تغییر دهند. بر این اساس در جریان معاملات روز یکشنبه بالغ بر ۵۲ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد.

دوشنبه: بازار سهام معاملات روز دوشنبه را در حالی آغاز کرد که نماگرهای اصلی بورس از همان ابتدا روند نزولی را در پیش گرفتند. به طوریکه پس از چهار صعود متوالی، شاخص کل بورس دوباره به رنگ قرمز درآمده و با افت ۰.۹۵ درصدی به کار خود پایان داد. در این روز شاهد تقویت مجدد عرضه‌ها از سوی سهامداران خرد بودیم و در نهایت سهامداران عمده خالص خرید ۳۸۴ میلیارد تومانی را رقم زدند. در این روز هر چند سهامداران خرد به خرید زیرمجموعه‌هایی از گروه کانه‌های فلزی، سایر معادن، رایانه، منسوجات، محصولات کاغذی و دستگاه‌های برقی علاقه نشان دادند اما دیگر صنایع در لیست فروش این گروه از بازیگران بورس تهران قرار گرفتند. در صدر این لیست، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری قرار داشت که شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد تومان در مسیر پرتفوی حقیقی به حقوقی بود.

سه‌شنبه: روز سه شنبه شاخص کل بورس با کاهش ۰.۴۷ درصدی مواجه شد. در این شرایط همچنان سهامداران عمده به حمایت های خود ادامه دادند. به طوریکه در معاملات این روز خالص فروش سهامداران خرد به حدود ۲۱۰ میلیارد تومان رسید

چهارشنبه: آخرین روز کاری هفته با رشد ۰.۷ درصدی شاخص کل بورس به پایان رسید. در این روز مجدد شاهد چرخش نگاه سهامداران خرد به جمع آوری سهام بودیم. به طوریکه حقیقی ها توانستند حدود ۹۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود منتقل کنند. در این میان بیشترین خرید معامله گران خرد در سهام فرآورده های نفتی بود که با خالص خرید ۸۰ میلیارد تومانی این گروه دنبال شد.

منبع: سنا

کد خبر 433929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =