باید تا پایان مذاکرات وین منتظر ماند

سال 77 در بازار سهام فقط 2 میلیون سهامداران حضور داشتند همینطور افزایش یافته که الان بالایی 55 میلیون سهامدارا فعالیت می‌کنند که هرگونه افت و خیز در بازار سرمایه بر روی طیف زیادی تاثیر می‌گذراد.

سید ابراهیم عنایت، مدیر عامل کارگزاری بانک سپه در گفت‌وگو با صدای بورس:
پیش‌بینی بازار بستگی به شرایط اقتصاد کلان و سیاست کشوردراد که باید روالی پیدا کند و بر بازار سرمایه تاثیرگذار هستند.
زمانی که شاخص‌ها و قیمت‌ها بالا می‌رفت توجیه فایدامنتال و بنیادینی نداشت فقط به خاطر تورم افزایشی کشور بود و مردم به خاطر حفظ قدرت خرید هجوم آوردند به بورس اما به دلیل نا متعادل بودن عرضه و تقاضا قیمت‌ها بیشتر از اندازه خود بالا رفت، کاهش‌های فعلی کمی توجیه پذیر است ولی مردم عادی متضرر شدند باید تا تعیین تلکلیف مذاکرات وین منتظر ماند.
ریزش یا افزایش شاخص در هر دوره‌ی اتفاق می‌افتد و هیچ دوره‌ی با دوره‌ی قبل مساوری نیست ولی این دوره به دلیل اینکه تعداد مشارکت کنندگان در بازار سرمایه افزایش پیدا کرده از دوره های قبل بدتر است.
سال 77 در بازار سهام فقط 2 میلیون سهامداران حضور داشتند همینطور افزایش یافته که الان بالایی 55 میلیون سهامدارا فعالیت می‌کنند که هرگونه افت و خیز در بازار سرمایه بر روی طیف زیادی تاثیر می‌گذراد.
بعد از عرضه اولیه که دیدیم نزدیک به 2 و میلیون 400 هزار نفر سهام این شرکت را خریداری کردند که فقط 28 سهم به هر نفر رسید، بعضی فعالیت‌های مردم نیز اشتاه است 28 سهم تاثیرگذار نیست اما باعث سهمادار شدن 2 میلیون و 400هزار نفر در شرکت‌های کوچک و متوسط می‌شود.
پیش‌بینی به تعادل رسیدن دشوار است چراکه مسائل و مشکلات زیادی از همه مهم‌تر نبود اعتماد وجود دارد.
بی اعتمادی باعث می‌شود که پول جدید وارد بازار سرمایه نشود و هرکس اندک سرمایه خود را از بازار خارج کند، قبل از هر کار اعتمادا باید به بازار بازگردد.
احتمالا آینده اقتصاد دنیا بر مبنای رمزارزها خواهد بود ولی مردم عادی بدون تحلیل نباید وارد این بازار شوند ممکن است افراد ریسک پذیر وارد شوند اما افراد کم تجربه وارد نشوند.
به دلیل شفافیت، نقدشوندگی و تحت نظارت بودن بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری بورس است و به نسبت بازارهای موازی با اندک سرمایه نیز می‌توان ورود کرد.
صنایع معادن، فلزات و پتروشیمی ها به دلیل مزیت نسبی بازده خوبی دارند و شرکت‌های بنیادین را ارزان نفروشید تا حصول نتیجه خوب کمی صبر کنید.

کد خبر 433648

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =