کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟/ مستقیم وارد نشوید

باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور، پیشنهاد می‌شود افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند سرمایه خود را وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند که بخشی از درآمد آنها ثابت و بخشی متغیر است.  

باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور، پیشنهاد می‌شود افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند سرمایه خود را وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند که بخشی از درآمد آنها ثابت و بخشی متغیر است.
در بورس دو نوع درآمد وجود دارد ثابت و مختلط. در شرایط فعلی توصیه به سهامداران این است که از ورود مستقیم به بازار سرمایه پرهیز کنند. در بازار رمزارزها نیز اگر دانش آن را دارند سرمایه‌گذاری کنند چون بازاری پرریسک است.
از نکات مثبت سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها داشتن درآمد ثابت بدون ریسک است، یعنی بازدهی مناسب با میزان تورم در کشور و نداشتن ریسک به این علت که درآمد آن ثابت و تضمین شده است. در صندوق‌های مختلط که بخشی از درآمد آنها ثابت و بخشی دیگر متغیر هستند، صندوق‌ها سعی می‌کنند سهامی را خریداری کنند که سود تقسیمی بالایی دارند و این موضوع می‌تواند به اینکه بازدهی مناسب بدون ریسک داشته باشند، کمک کند.
از مزایای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم این است که در این سرمایه‌گذاری دو متغیر مهم وجود دارد، بازدهی و ریسک که در ایران بیشتر به بازدهی نگاه می‌شود و متوجه ریسک نیستند اما نوسانات بازار به مردم این را القا کرد که ریسک یکی شاخه‌های مهم سرمایه‌گذاری است و به همین دلیل در صندوق‌هایی که در بازار سرمایه هستند، ریسک هم شاخص بسیار مهم سرمایه‌گذاری است و به همین دلیل صندوق‌هایی در بازار سرمایه وجود دارد که به‌صورت غیرمستقیم سرمایه‌گذاری می‌کنند که بازدهی مناسب و ریسک کنترل شده‌ای دارند.

  • سجاد امیری- مشاور صندوق خاورمیانه و موسس دماسنج

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۴۰۱

کد خبر 433560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اردبیل IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
    0 0
    بهترین سرمایه گذاری در ایران که از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار نیست ،خرید ارز خارجی خوب است.