۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۹
شاخص عملکردی صندوق‌ها رکورد زد

شرکت تأمین سرمایۀ سپهر پس از اخذ مجوزهای لازم، بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ فعالیت خودش را به‌صورت رسمی در بازار سرمایۀ ایران آغاز کرد.

در حال حاضر پنج صندوق سرمایه‌گذاری در این مجموعه مشغول‌به فعالیت هستند که در ادامه مروری بر عملکرد آن‌ها خواهیم داشت.


صندوق اندوخته پایدار سپهر
آغاز به کار نخستین صندوقِ این شرکت در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۲ و با رونمایی از صندوقِ با درآمدثابت اندوخته پایدار سپهر کلید خورد. خالص ارزش دارایی‌های این صندوق در یک‌سال گذشته با رشدی ۸۸ درصدی، از مرز ۱۵۰ هزار میلیارد ریال فراتر رفته است. این صندوق در یک‌سال اخیر حدود ۳۵ درصد بازدهی محقق ساخته که در مقایسه با سود سپردۀ بانکی و عملکرد بسیاری از صندوق‌های بادرآمد ثابت دیگر، بالاتر بوده است.


 صندوق سپهر آتی
یک‌سال بعد دومین صندوقِ این شرکت با نام سپهر آتی در گروه صندوق‌های مختلط، فعالیت خودش را آغاز کرد. سهم بازار سهام از پرتفوی صندوق حدود ۶۰ درصد است که در این بین، صندوق بیشترین سرمایه‌گذاری را در گروه‌های «مواد و محصولات دارویی»، «فلزات اساسی» و «فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» داشته است. این صندوق مختلط در یک‌سال گذشته، بازدهی ۴۲ درصدی محقق ساخته است.


صندوق همیان سپهر
خالص ارزش دارایی‌های این صندوق در یک‌سال گذشته با رشد فوق‌العادۀ ۲۵۹ درصدی، به ۴۶۰۰ میلیارد ریال نزدیک شده است. بررسی ترکیب دارایی‌های صندوق حاکی از سهم حدود ۹۹ درصدی بازار سهام از پرتفوی صندوق است که در این بین، مدیران صندوق بیشترین سرمایه‌گذاری را در گروه‌های «فلزات اساسی»، «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» و «محصولات شیمیایی» داشته است. همسو با اصلاح سنگین بازار سهام در چند ماه اخیر و کاهش محسوس سطح بازدهی صندوق‌های سهامی، بازدهی سالانۀ ۶۱ درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران این صندوق کرده است. در افقی بلندمدت‌تر بازدهی مرکب این صندوق، از ابتدای تأسیس تاکنون (طی حدود هفت سال فعالیت)، ۱۰۰۱ درصد بوده است.


صندوق پارند پایدار سپهر
مردادماه ۱۳۹۵، چهارمین صندوقِ این شرکت، با هدف جذب سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز در گروه صندوق‌های قابل‌معامله با درآمد ثابت، کار خود را آغاز کرد. این صندوق با درآمد ثابت نیز با کسب بیش از۳۶ درصد بازدهی در یک‌سال گذشته، عملکرد خوبی نسبت به سپرده بانکی و بسیاری از صندوق‌های با درآمد ثابت دیگر داشته است. 


صندوق بازارگردانی سپهر بازار سرمایه 
این صندوق در اردیبهشت ۹۵ با هدف مدیریت بازارگردانی نمادهای مختلف بازارسرمایه شکل گرفت و در حال حاضر توانسته است با مدیریت شرکت تأمین سرمایه سپهر مسئولیت بازارگردانی بیش از ۱۴ شرکت بزرگ از جمله بانک صادرات ایران، گروه مالی سپهر، کشتیرانی جمهوری اسلامی ، کشتیرانی دریای خزر، سرمایه‌گذاری خوارزمی، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی ، ۶ شرکت صنعت ساختمان و ... را برعهده بگیرد. 
در جدول مشروح عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت تأمین سرمایه سپهر را مشاهده می‌کنید. صندوق بازارگردانی سپهر بازار سرمایه به دلیل ماهیت چندسهمی بودن در جدول زیر لحاظ نگردیده است. 

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۹

کد خبر 433047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =