۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
سهامداران بانکی بخوانند

وجود تضاد منافع بین فعالیت های بانکی و فعالیت های سرمایه گذاری منشا اصلی فساد و کتمان اطلاعات است.

عباس حقانی نسب، مدیرعامل شرکت سبدگردان هدف در ارتباط با موضوع بانک ملت به صدای بورس بیان کرد:
بانک ملت تنها ٢٣٠٠ میلیارد تومان بابت سود تسعیر ارز اعلام کرد، این دفعه دوم است که بانک ملت شفافیت ندارد. این بانک بالای 7 میلیارد دلار دارایی ارزی دارد که یک سری از این دارایی ها با ارز 4 هزار و 200 تومانی ارزش گذاری شده است. در مرحله قبلی که تسعیر کرد به نظر نمی رسد با قیمت 11 هزار تومان تسعیر کرده باشد. اگر بخواهد از 11 هزار به 15 هزار و 900 تومان تسعیر کند بالای 23 هزار میلیارد تومان باید سود حاصل از تسعیر باشد در حالی عدد اعلامی این بانک 2هزار و 300 میلیارد تومان است.
فساد ساختاری و کتمان اطلاعات نه تنها در بانک ملت بلکه در تمام بانک ها وجود دارد و سود سهامداران خرد را خارج می کنند.
بانک ها از یک خلا قانونی استفاده می کنند و سود سهامداران خرد را ابتدا در قالب کتمان اطلاعات وعدم شاسایی سود و در قدم دوم در قالب مطالبات مشکوک الوصول، وام های بی پشتوانه، بهای بالای پروزه ها از بانک ها خارج می کنند.
متاسفانه در طول 10 سال گذشته اعلام می کنم که ساختار غلط بانکی منشاء اصلی فساد است. وجود تضاد منافع بین فعالیت های بانکی و فعالیت های سرمایه گذاری منشا اصلی فساد و کتمان اطلاعات است.
بانک مرکزی در این زمینه به سیستم بانکی کمک می‌کند و از طریق کتمان منافع سهامداران و خروج برخی از منافع در برخی بانک ها در قالب نبود قانون سودها خارج می شود.
سوال این جاست که چرا بانک مرکزی جلوی افشای اطلاعات و تجدید ارزیابی را می گیرد؟ کتمان زمینه فساد ایجاد می کند.

کد خبر 432982

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =