عملکرد مثبت صندوق‌های تحت مدیریت «تملت»

شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت پس از اخذ مجوزهای لازم، اواخر سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را به‌صورت رسمی در بازار سرمایۀ ایران آغاز کرد.

در حال حاضر پنج صندوق سرمایه‌گذاری در این مجموعه مشغول‌به فعالیت هستند که در ادامه ضمن معرفی این صندوق‌ها، مروری بر عملکرد آن‌ها خواهیم داشت.

صندوق آتیه ملت
نخستین‌ صندوق‌ شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت، در مردادماه ۱۳۹۰، آغاز به کار کرد. مدیران آتیه ملت، ۶/۷۵ درصد از پرتفوی صندوق را به بازار بدهی اختصاص داده و باقی را صرف خرید سهام مستعد و سایر دارایی‌ها کرده‌اند و حاصل این استراتژی، کسب ۴/۲۷ درصد بازدهی در یک‌سال اخیر (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) بوده است؛ این سطح از بازدهی هم در مقایسه با سود سپردۀ بانکی و عملکرد بسیاری از صندوق‌های با درآمد ثابت بازار، بالاتر است هم نسبت به عملکرد دو صندوق با درآمد ثابت دیگر همین مجموعه. خالص ارزش دارای‌های این صندوق موفق نیز در یک‌سال گذشته رشد بسیار قابل توجه ۱۶۳ درصدی را تجربه کرده است. 


 صندوق اندوخته ملت
اندکی بعد، دومین صندوقِ این شرکت با نام اندوخته ملت و باز هم در گروه صندوق‌های با درآمد ثابت، فعالیت خودش را آغاز کرد. خالص ارزش دارایی‌های این صندوق در یک‌سال گذشته (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰)  با رشدی ۵/۳۸ درصدی، به حدود ۵۰۶۸ میلیارد ریال رسیده است. گروه‌های‌ «محصولات شیمیایی»، «فلزات اساسی» و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» مورد اعتمادترین صنایع بورسی نزد مدیران این صندوق بوده‌اند،‌ اما ماهیت احتیاطی صندوق‌های با درآمد ثابت سبب شده تا ۱/۶ درصد دارایی صندوق، به این گروه‌ها و سایر صنایع بورسی اختصاص یابد و باقی در قالب سپردۀ بانکی و اوراق بدهی مستعد با بازدهی مناسب و با ملاحظات مدیریت ریسکی، سرمایه‌گذاری شود. این صندوق در یک‌سال اخیر (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) ۹/۲۲ درصد بازدهی محقق ساخته که در مقایسه با سود سپرده بانکی و بازدهی بسیاری از صندوق‌های هم‌نوعش، بالاتر بوده است.

صندوق اوج ملت
مدیران تأمین سرمایه بانک ملت، تمرکز ویژه‌ای بر جذب مشتریان محتاط و ریسک‌گریز داشته‌اند و از همین‌رو، سومین صندوق این شرکت، باز هم از نوع صندوق‌های با درآمد ثابت بود. خالص ارزش دارایی‌های صندوق در یک‌سال گذشته (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰)  با رشد ۱۱ درصدی، به بیش از ۷۸۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است. مدیران صندوق بیشترین سرمایه‌گذاری را با سهمی ۱/۶۴ و ۳/۲۸ درصدی از پرتفو، به ترتیب در بازار بدهی و سپردۀ بانکی داشته‌اند و حاصل این استراتژی هم کسب بازدهی حدود ۲۷ درصدی در یک‌سال گذشته (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) بوده است. 

صندوق اختصاصی بازارگردانی ملت
اسفندماه ۱۳۹۴ چهارمین صندوق این شرکت در گروه صندوق‌های بازارگردانی، شروع به کار کرد. خالص ارزش دارایی‌های این صندوق در یک‌سال گذشته (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) با رشد ۹۳ درصدی، در حال نزدیک شدن به سطح ۴۳۵۹۱ میلیارد ریال است. کارنامۀ عملکرد یک‌سالۀ (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) این صندوق از تحقق بازدهی ۳/۱۲درصدی خبر می‌دهد.

صندوق افق ملت
خردادماه سال ۱۳۹۷، پنجمین صندوقِ این شرکت، این ‌بار اما در گروه صندوق‌های سهامی قابل‌معامله، پای به میدان فعالیت گذاشت. خالص ارزش دارایی‌های صندوق افق ملت در یک‌سال گذشته (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰)، با رشد فوق‌العادۀ ۱۲۱ درصدی، به ۳۳۳۸ میلیارد ریال رسیده است. سهم بازار سهام از پرتفوی صندوق ۸۷/۹۳ درصد است که در این بین، صندوق بیشترین سرمایه‌گذاری را در گروه «محصولات شیمیایی»، «فلزات اساسی» و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» داشته است. با وجود اصلاح قیمتی بازار سهام در هشت ماه گذشته، بازدهی یک‌سال گذشتۀ افق ملت (منتهی به ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰)، همچنان بالای ۵/۵۵ درصد است.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۸

کد خبر 432678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =