۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد پیش‌بینی کرد:

۴۰۰ هزار میلیارد تومان، چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها

برای امسال با توجه به انتظار رفع یا تخفیف نسبی فشار تحریم‌ها و کاهش پیامدهای بیماری کرونا، انتظار رشد اقتصادی مناسبی وجود دارد
۴۰۰ هزار میلیارد تومان، چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها

بازار سرمایه که سال گذشته نقل شیرین همه محافل بود،‌ به یکباره زهری در کام سهامداران ریخت که تا این لحظه تلاش‌ها برای رفع تلخی آن بی ثمر مانده است.

ساره صابری - بازار سرمایه که سال گذشته  نقل شیرین همه محافل بود،‌ به یکباره زهری در کام سهامداران ریخت که تا این لحظه تلاش‌ها برای رفع تلخی آن بی ثمر مانده است. راهکارهایی هم که در ۸ بند و ۱۸ راهکار و بسته  ۷+۳  که متناوب در بازار مطرح شده هنوز نتوانسته  کشتی به گل مانده بازار را دوباره به حرکت درآورد. بررسی راهکارهای متعدد همچنان ادامه دارد. در این میان محمدمهدی مومن‌زاده، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد کاهش فاصله میان برگزاری مجامع و پرداخت سود به سهامداران و همچنین پرداخت تمامی سودهای نقدی با مکانیسمی متمرکز و منسجم نظیر سجام را عواملی بر افزایش جذابیت بازار سرمایه برای سهامداران حقیقی عنوان کرد. 

 •  نگاهی به اقتصاد ایران که مدت‌هاست از آن به عنوان بیمار محتضر نام برده می‌شود، داشته باشیم. 

  اقتصاد ایران در ۶ ‌ماهه اخیر شرایط نسبتا مطلوبی داشته و چشم‌انداز ۱۴۰۰ نیز مناسب است.  از ابتدای سال ۱۳۹۷ و همزمان با شوک ارزی وارده به اقتصاد، شرایط نامناسبی تجربه شده که البته با وقوع بیماری کرونا و آثار اقتصادی مترتب بر آن، شرایط در سال ۱۳۹۹ تشدید شد. در این دوره ثبات اقتصاد کلان به شدت تحت تاثیر شوک خارجی قرار گرفته به شکلی که در فاصله سه ساله ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ شاخص قیمت‌ها در مجموع ۱۶۸ درصد افزایش را تجربه کرده است. متناسب با این رشد، سایر متغیرهای اسمی نیز افزایش یافته‌اند و در مقابل شاخص‌های حقیقی نظیر رشد اقتصادی، روند کاهشی را ثبت کرده است. متاثر از این فضا، در بازارهای دارایی نیز رشد قیمتی محسوسی ایجاد شده و چهار کلاس اصلی دارایی ایرانیان در سه سال اخیر رشدهای محسوسی داشته‌ است. 

 •  رشد قیمت البته در دارایی‌ها متفاوت بود؟

  دقیقا،‌ ابتدا و در سال ۱۳۹۷ بازارهای ارز و طلا بیشترین میزان رشد را ثبت کرده‌اند اما در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بازارهای سهام و مسکن بخش زیادی از عقب‌ماندگی خود را جبران کرده و پیشتاز رشد بوده‌اند. در مجموع، در سه سال اخیر بیشترین میزان بازدهی بازارها به ترتیب مربوط به سهام، طلا، مسکن و ارز بوده است. در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ نیز وضعیت به گونه‌ای بوده که تنها بازار ارز موفق به ثبت بازده مثبت (۰.۵ درصد) شده و بازارهای طلا، مسکن و سهام همگی بازدهی در محدوده منفی ۳ تا ۴ درصد داشته‌اند.

 

 • تاثیر خبرهای تغییرات بین‌المللی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

  بعد از چشم‌انداز تغییر فضای روابط خارجی و انتظارات تورمی از میانه‌های فصل پاییز سال گذشته، روند احیای اقتصاد ایران تسریع شده و نشانه این تغییر، ثبت رشد اقتصادی مثبت در فصل پاییز و رشد پیوسته شاخص‌های مدیران خرید است. برای سال ۱۴۰۰ نیز با توجه به انتظار رفع یا تخفیف نسبی فشار تحریم‌ها و کاهش پیامدهای بیماری کرونا، انتظار رشد اقتصادی مناسبی وجود دارد. در بین بخش‌های اقتصادی مختلف، انتظار می‌رود که بخش‌ نفت، بیشترین رشد را در سال ۱۴۰۰ تجربه کند و در مقابل بخش کشاورزی به دلیل کاهش بارش‌های جوی، کاهش محصول و افزایش قیمت را ببیند. با توجه به افزایش همزمان قیمت محصولات خوراکی در سطح جهانی، انتظار می‌رود برآیند این شرایط برای شرکت‌های مربوط به گروه‌های زراعی و غذایی در بازار سرمایه و همچنین صندوق‌های کالایی کشاورزی مثبت باشد.

 •  مسکن هم تنها دارایی با بازدهی مثبت در ۶ ماه اخیر بود.

  همینطور است. برخلاف بازارهای ارز، طلا و سهام، انتظارات کاهش قیمت‌ها نتوانسته بر بازار مسکن اثر بگذارد و بازدهی این بازار در ۶ ماه اخیر معادل بازدهی سپرده بانکی بوده است. به نظر می‌رسد نبود گزینه مناسب سرمایه‌گذاری در ماه‌های اخیر و جذاب نبودن سپرده بانکی به دلیل منفی بودن نرخ بازده حقیقی (در محدوده منفی ۳۰ درصد) سبب شده شماری از سرمایه‌گذاران این بازار را انتخاب کنند چرا که مسکن به صورت سنتی سرمایه‌گذاری امن تلقی می‌شود و معمولا با کاهش قیمت اسمی مواجه نیست. با وجود این، رسیدن قیمت ارزی مسکن به میانگین‌های بلندمدت و نبود تقاضا در بازار اوراق تسهیلات مسکن گویای چشم‌انداز کاهشی برای بازار مسکن است. البته با توجه به چسبندگی بالای قیمت‌ها در این بازار، انتظار رکود معاملاتی بیش از کاهش قیمت برآورد می‌شود.  
   
 •  در کنار تمام این  بازارها، ‌بازار نوظهور رمزارز را داریم.


رمزارز، در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. تداوم روند نزولی بازار سهام در ماه‌های اخیر، خروج گسترده سهامداران و نقدینگی از این بازار را به دنبال داشته به شکلی که نقدشوندگی، به عنوان یکی از مهمترین مزایای این بازار نسبت به بازارهای موازی، به صورت کلی از میان رفته است. شواهد نشان ‌می‌دهد مقصد بخش زیادی از سرمایه‌های خارج شده از بازار سهام، بازار رمزارزها بوده و پیامد این موضوع که ناشی از شرایط فعلی در بازار سرمایه و تا حدی به دلیل جذابیت ذاتی رمزارزها است، از یکسو خروج سرمایه از چرخه داخلی اقتصاد و از سوی دیگر فشار بر شبکه‌های تولید و توزیع برق در فصل تابستان خواهد بود. همزمانی این وضعیت با شرایط نامناسب بارش‌ها در کشور می‌تواند قطعی‌های مقطعی برق در فصل تابستان و آسیب به بخش تولیدی کشور را به دنبال داشته باشد.
 

 •  به بازار سهام هم نگاهی داشته باشیم. بازاری که مورد استقبال تعداد زیادی از مردم قرار گرفت اما از نیمه مرداد سال گذشته افت فاحشی را تجربه کرده است.

بازار سهام نیازمند تغییر فضای اقتصادی و رفع ابهام‌های محیط پیرامونی است. وضعیت بازارهای جهانی کالاهای پایه، چشم‌انداز سودآوری بنگاه‌ها و انتظار بهبود شرایط اقتصادی داخلی و خارجی در سال جاری، مواردی است که نشان می‌دهد حداقل در بخش‌هایی از بازار، شرکت‌هایی با قیمت‌های ارزنده وجود دارد. با این وجود خیل عظیم سرمایه‌گذاران تازه‌وارد (با سابقه بورسی کمتر از یک سال) و تداوم رفتار توده‌وار آنان در بازار سرمایه که با صف‌های خرید سال گذشته شروع و در صف‌های فروش سال جاری ادامه می‌یابد، تحلیل مناسبی از بازار سرمایه ندارند و تنها مترصد یافتن فرصتی برای خروج از بازار هستند. این موضوع به معنای آن است که تا زمان تغییر فضای کلی بازار سرمایه و یا اقتصاد ایران، شکل‌گیری روند صعودی برای سهام متصور نخواهد بود. احیای اطمینان فعالان نهادی نسبت به بازار سرمایه، می‌تواند منجر به افزایش تمایل سرمایه‌گذاران نهادی نسبت به بازار سهام شود و نقدینگی آن‌ها، خروج سرمایه‌های خرد را تا حد زیادی جبران کند. در کنار این موضوع به نظر می‌رسد چشم‌انداز کاهش نرخ ارز و اثرات آن بر درآمد بنگاه‌ها، مهمترین نگرانی‌ فعلی فعالان بازار سهام است و این چشم‌انداز در گرو دو پدیده پیرامونی یعنی وضعیت مذاکرات برجام و نتایج انتخابات خردادماه است. تجربه قبلی اجرای برجام در دی‌ماه ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که اثرات کاهش قیمت ارز برای درآمد شرکت‌ها، به سرعت با اثرات مثبت حاصل از بهبود مراودات تجاری و کاهش هزینه‌های مبادله جبران می‌شود و درآمد شرکت‌ها را از منظر بهبود عملکرد حقیقی افزایش می‌دهد. بر این اساس، به نظر می‌رسد که هرگونه موفقیت احتمالی در مذاکرات باید توسط فعالان به عنوان یک خبر مثبت برای بازار سهام تلقی شود. در نهایت به نظر می‌رسد عبور از بازه دوماهه پرابهام اردیبهشت و خرداد، می‌تواند شرایط نامناسب فعلی بازار سرمایه را تغییر دهد.
با وجود تمامی آنچه در باب شرایط بازار سهام ذکر شد، بررسی عملکرد حقیقی شرکت‌ها نشانگر چشم‌انداز مثبت و عملکرد رو به بهبود شرکت‌هاست. در اولین ماه سال جاری تعداد ۱۶ شرکت اقدام به برگزاری مجمع کرده‌اند که مجموع سود محقق‌شده آنها حدود ۸ هزار میلیارد تومان بوده است. به این ترتیب میانگین سود هر شرکت در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ تقریبا ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به میانگین سود شرکت‌ها در سال قبل، بیش از ۳ برابر شده است. هر چند که نمی‌توان صرفا براساس عملکرد یک ماهه اظهارنظر کرد اما در مجموع و براساس گزارشات مالی منتشره انتظار می‌رود که میزان سودآوری شرکت‌ها در سال جاری رشد محسوسی داشته باشد. کاهش فاصله میان برگزاری مجامع و پرداخت سود به سهامداران و همچنین پرداخت تمامی سودهای نقدی از طریق یک مکانیسم متمرکز و منسجم نظیر سجام، دو ضرورتی است که می‌تواند منجر به افزایش جذابیت بازار سرمایه برای سهامداران حقیقی شود. در رابطه با چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها تا پایان سال جاری، براساس برخی مفروضات در زمینه نرخ ارز و بهای جهانی کالای پایه، برآوردهای اولیه بیانگر آن است که میزان سود محقق شده شرکت‌ها تا پایان سال احتمالا تا محدوده ۴۰۰ هزار میلیارد تومان (با سطح خطای حدود ۱۰ درصد) افزایش خواهد یافت. این موضوع به معنای رشد بیش از ۸۰ درصدی سودآوری بازار سرمایه نسبت به سال گذشته است.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۸

کد خبر 432676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =