بررسی بازی «بازار ۱۲۹۵» از دیدگاه سواد مالی

سال ۱۲۹۵ هجری شمسی است و با گذشت نود و پنج سال از پایتخت شدن تهران هنوز بازار رونق چندانی ندارد؛ اما حالا با افزایش مهاجران، در حال رشد است.

بزرگ‌ بازار هنوز مشخص نیست. پنج حجره‌دارِ باتجربه برای کسب این جایگاه در طول یک هفته وارد رقابت شده و کالاهای گوناگون را خرید و فروش می‌کنند. هدف کسب درآمد بیشتر است. پس از یک هفته دادوستد، بازیکنی که بیشترین پول را داشته باشد، برنده می‌شود. اگر از بازی‌هایی با موضوع مبادله و چانه‌زنی لذت می‌برید، این بازی برای شماست! بازار ۱۲۹۵ توسط فکرکده طراحی و تولید شده است.


آموزه‌های سواد مالی
۱. وجود محدودیت قیمت و تعداد مجاز مبادله برای هر محصول: همه منابع همیشه در دسترس نیستند و هرقدر از کالایی تعداد کمتری موجود باشد، گرانبهاتر خواهد بود. گرچه هر محصول هفده کارت دارد؛ اما در هر دور بازی، متناسب با تعداد بازیکنان، تعداد محدودی از هر محصول می‌تواند خرید و فروش شود. این محدودیت‌ها، فضای بازی را بیشتر شبیه زندگی واقعی کرده است و این چنین بازیکنان بهتر می‌توانند از آن لذت ببرند و درس‌های ارزشمندی یاد بگیرند.


۲. تمرین قیمت‌گذاری: یکی از چالش‌های کارآفرینان نوپا، چگونگی قیمت‌گذاری است. در دنیای واقعی روش‌های گوناگون قیمت‌گذاری وجود دارد و کارآفرینان می‌توانند برای کسب‌وکارشان آن روش‌ها را به کار گیرند. اما در بازی که شبیه‌سازی شده کوچکی از دنیای واقعی است، بازیکنان می‌توانند از روش قیمت‌گذاری ساده‌ای استفاده کنند. آنها می‌توانند با پیشنهاد قیمت پایین برای محصولاتشان، از فروش آنها اطمینان نسبی داشته باشند یا ریسک کرده و با ارائه قیمت‌های بالا، خطر فروش نرفتن آنها را قبول کنند. اما این پایان ماجرای قیمت‌گذاری نیست. بازیکنان برای قیمت‌گذاری محصولات خود باید تعداد مجاز خرید و فروش هر محصول و کارت‌های محصول بازیکنان دیگر، را در نظر بگیرند.


۳. قدرت اطلاعات در بازار: وقتی کارت‌های خبر خوب و خبر بد به دست بازیکنی می‌افتد، او این قدرت را دارد که در مرحله دادوستد خرید بیشتری از آن کالا داشته باشد (در صورت خبر خوب) یا آن کالا را معامله کند (در صورت خبر بد). در نتیجه در مرحله قیمت‌گذاری و فروش، سود بیشتری کند. این به خوبی نشان می‌دهدکه داشتن اطلاعات چه مثبت چه منفی در موفقیت اقتصادی کاملا موثر است.

مریم محمدخواه، کارشناس آکادمی هوش مالی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۷

کد خبر 432293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =