پیامدهای فردی و اجتماعی فقر

«مرزبان‌نامه» کتابی است شبیه به کلیله و دمنه، نوشته مرزبان‌بن رستم که در نیمه نخست قرن هفتم هجری و به زبان طبری باستان، زبان و گویش قدیم منطقه گیلان و مازندران، نگارش یافته و سعدالدین وراوینی آن را به پارسی دَری بازگردانده است.

 کتاب در ۹ باب (فصل) تدوین شده و شخصیت داستان‌ها معمولا حیوانات هستند تا مفاهیم، پندها و اندرزهای کتاب در کام مخاطب خوش بنشیند و بر او تأثیر بیشتری بگذارد.

ریشه فقر در اقتصاد و میوه آن در معنویت، عواطف و ذهن خرگوش دانایی به نام فَرُخ‌زاد برای دادمه روایت می‌کند:
«مرد تاجری ثروت فراوانی داشت و در مال و دارایی بی‌هماورد بود. از بد روزگار، مشکلات به او روی آوردند و بخش زیادی از مالش را از دست داد و در چشم خانواده‌اش خوار و بی‌مقدار شد. همسرش از او دوری کرد و به خانه پدرش رفت. حتی خواست او را ترک کرده و با شخص ثروتمندی ازدواج کند. تاجر نتوانست این شرایط را تاب آورد. پس به شهر دیگری سفر کرد و با تلاش فراوان و به یاری تجربه، دوباره سرمایه‌ای به دست آورد و به نعمت و رفاه دست یافت. پس انگیزه بازگشت به وطن در او پدید آمد. «ای روزگار! بار دیگر دست مرا پُر کردی، پس آرزومند دیدار وطن شدم. آرزومندی، شیوه هر آواره دور از وطنی است که تنگدستی او از میان رفته باشد.»
وقتی به شهرش رسید به منزلش رفت و خواست که همسر و فرزندانش را ملاقات کند. اما دید که خانه‌اش، مصادره شده و از همه بدتر همسرش پس از اجرای حکم طلاق غیابی، به عقد مرد دیگری درآمده است. آن چه که او بابت فقر از دست داده بود، دیگر به دست نیاورد و در انزوا و عزلت باقی عمرش را سپری کرد!» (باب پنجم: در دادمه و داستان)
غرض داستان، تصویرسازی از پیامد فقر و ناداری است و از دست دادن همسر و خانه، بیان استعاری از بنیان‌های زندگی است. به همت و تجربه می‌توان بنیان فقر برکند تا بنیان زندگی را برنکَند. شاید در طول تاریخ کمتر کسی بالا و پایین روزگار را به این شدت درک کرده باشد.
نکته مهم داستان این است که فقر خود را به ناداری مالی محدود نمی‌کند. از آنجا که بعد مالی‌اقتصادی خدمت‌رسان دیگر ابعاد زندگی از جمله معنوی، عاطفی و ذهنی است، نقص در آن، خود را در چالش‌ها و مشکلات ابعاد دیگر نشان می‌دهد؛ از جمله بعد معنوی (مانند انکار خدا یا نارضایتی از او)، بعد عاطفی (مانند بی‌مهری در گروه دوستان و گوشه‌گیری خودخواسته از آنها یا تنش احساسی با همسر و در پی آن ترک و جدایی) و نیز بعد ذهنی (مانند ناتوانی در شناسایی مسئله و حل آن یا ناتوانی در تصمیم‌گیری به دلیل کاهش ظرفیت ذهنی)

نیره‌السادات علوی، کارشناس آکادمی هوش مالی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۶

کد خبر 432030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =