۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
مسکن ۹۹ به روایت آمار

بخش مسکن به دلیل ارتباط آن با متغیرهای کلان اقتصادی، حلقه‌های پیشین و پسین گسترده با سایر بخش‌ها و فعالیت‌های اقتصادی و نقش آن به عنوان محرک رشد اقتصادی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 طبق آخرین گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن قیمت متوسط یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به عدد ۳۰۲ میلیون ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳.۷ درصد رشد نشان می‌دهد. در نمودار زیر تورم ماهانه بخش مسکن ارائه شده است.

افزایش قابل ملاحظه متوسط قیمت حقیقی مسکن در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ در حالی رخ داده که حجم معاملات در این بازه زمانی تقریباٌ کاهش چندانی نداشته است. با توجه به افت صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر تهران و همچنین عدم تغییر حجم معاملات به نظر می‌رسد در سال جاری شاهد رکود تورمی در بازار مسکن باشیم.
 

بررسی شاخص حباب قیمتی در بازار مسکن
یکی از شاخص‌های نشان دهنده وجود حباب قیمتی در بازار مسکن، نسبت میانگین قیمت به میانگین اجاره بهای هر مترمربع مسکن می باشد. بر اساس مطالعات انجام شده از سال ۱۳۹۸ این شاخص افزایش قابل ملاحظه ای داشته و به عدد ۲۳ رسیده است. این شاخص در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹، میزان ۴۰ درصد بوده است که به بیش از دو برابر میانگین بلندمدت رسیده است. میانگین بلندمدت شاخص فوق الذکر در شهر تهران معادل ۲۰ است. اختلاف این شاخص با میانگین بلندمدت آن نشان از حباب دارد. اگر فرض کنیم با رویکرد مذاکرات اقتصاد کشور به ثبات نسبی برسد این نسبت هم به سمت میانگین بلند مدت حرکت و حباب خود را تخلیه می‌کند. در نمودار زیر نسبت میانگین قیمت به میانگین اجاره بهاء و قیمت هر متر مربع بر حسب دلار از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹ ارائه شده است.

 قیمت دلاری هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در اسفند ماه با فرض دلار ۲۵۰،۰۰۰ حدود ۱۲۰۰ دلار به ازای هر متر مربع رسیده است. این در حالی است که متوسط قیمت مسکن تهران در بلند مدت برابر ۹۰۰ دلار در هر متر مربع بوده است. چنانچه مذاکرات برجامی به سرانجام برسد، قیمت دلاری هر متر مربع واحد مسکونی به سمت میانگین بلند مدت خود حرکت می‌کند.

مقایسه بازدهی بازارها در ۵ سال اخیر
بازارها محل برخورد عرضه و تقاضا هستند. عرضه و تقاضایی که قیمت را در بازارها تعیین می‌کنند و خود تحت‌تاثیر عوامل مختلف درونی و بیرونی دچار تغییراتی می‌شوند که سرنوشت قیمت‌ها و سمت‌وسوی بازار را تعیین می‌کند. از طرفی در برابر شرایط اقتصادی جامعه تمامی شاخص‌های بازاری در ایران (از جمله سکه و دلار) روندی هم‌سو، با توجه به شرایط خاص خود با درصد رشد متفاوتی را طی می‌کنند. بررسی بازدهی بازارهای مختلف می‌تواند اطلاعات مفیدی را در ارتباط با رشد شاخص‌های بازار نشان دهد. میانگین رشد بازار سهام، مسکن و قیمت سکه بین سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ بیش از تورم بوده است. شاخص بورس پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به تمامی شاخص‌های دیگر از عملکرد بهتری برخوردار بوده و متوسط رشد این شاخص سالانه ۱۵۴ درصد می‌باشد. بعد از بورس، مسکن و سکه به ترتیب با ۹۴ و ۸۶ درصد بیشترین و دلار با ۵۸ درصد کمترین متوسط رشد سالانه را داشته‌اند.
 

سعید کشاورز، تحلیلگر  مشاور سرمایه‌گذاری هدف حافظ
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۶

کد خبر 432021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =