۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱

در گفت‌وگو با معاون خدمات مالی شرکت تأمین سرمایه امید مطرح شد؛

آینده بورس با نقش‌آفرینی تأمین‌سرمایه‌ها

تأمین سرمایه‌ها امکان قبولی سمت تعهد پذیره‌نویسی با مبالغ بالاتر را داشته باشند
آینده بورس با نقش‌آفرینی تأمین‌سرمایه‌ها

شرکت های تأمین سرمایه در بورس و اقتصاد نقش بسیار مهمی دارند.

این شرکت‌ها می‌توانند در بخش تأمین مالی  و ورد نقدینگی به بازار، نقش پررنگی داشته باشند. همچنین تا سال گذشته ۹ شرکت تأمین‌سرمایه در بورس وجود داشت که تأمین‌سرمایه امید جزو اولین شرکت تأمین سرمایه‌ای بود که در بورس اوراق بهادار پذیرش شد، اما تأمین سرمایه دماوند در سال گذشته دهمین شرکت تأمین سرمایه محسوب شد. در حال حاضر شرکت تأمین سرمایه امید؛ خدمات مشاوره مالی، مدیریت سرمایه گذاری و بازارگردانی و مدیریت ریسک و مهندسی را در بازارسرمایه ارائه می‌دهد، اما این شرکت‌ با چالش‌هایی مواجه است که باید رفع شود؛ به نظر می‌آید که امکان قبولی سمت تعهد پذیره‌نویسی، باید مبالغ بالاتری را داشته باشد. از این رو می توان گفت افزایش سرمایه شرکت‌های تأمین سرمایه می‌تواند به افزایش تأمین مالی از طریق بازارسرمایه کمک کند. همچنین جذب و نگهداری نیروی متخصص و خبره و لزوم طراحی ابزارهای مالی جدید از دیگر چالش‌های این صنعت است. در خصوص خدمات این تأمین سرمایه،‌ بحث صندوق ها و چشم انداز این شرکت تا پایان سال، با عبدالله دریابر، معاون خدمات مالی شرکت تأمین سرمایه امید به گفت‌وگو نشستیم تا از فعالیت‌های این تأمین سرمایه که سال‌هاست جزو شرکت های بورسی هم شده باخبر شویم.
***
در خصوص فعالیت شرکت تأمین سرمایه امید و نقش آن در بازارسرمایه توضیح دهید؟ 
یکی از نهادهای مالی تاثیرگذار در بازارسرمایه، شرکت‌های تأمین‌سرمایه هستند. بر اساس تعریف قانون اوراق بهادار، شرکت تأمین‌سرمایه، شرکتی است که به‌عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و می‌تواند فعالیت‌های تعهد پذیره‌نویسی، بازارگردانی، مشاوره مالی، مدیریت دارایی و سایر فعالیت‌های مشابه را با اخذ مجوز از «سازمان بورس و اوراق بهادار» انجام دهد. باید گفت شرکت‌های تأمین سرمایه به صورت مستقیم اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، بلکه منابع مالی مورد نیاز شرکت‌ها را از طریق انتشار اوراق و جذب سرمایه‌های خرد سرمایه‌گذاران تأمین می‌کنند و در فرآیند تأمین مالی، شرکت‌ها را همراهی می کنند. این شرکت نیز در زمینه‌های تأمین‌مالی داخلی، خدمات مشاوره مالی، مدیریت دارایی‌ها، مدیریت سرمایه‌گذاری و بازارگردانی و مدیریت ریسک و مهندسی مالی فعالیت می‌کند.

 تأمین‌سرمایه امید در تأمین مالی شرکت‌ها، مدیریت دارایی‌ها و مشاوره سرمایه‌گذاری چه مقدار نقش دارد؟
شرکت‌ تأمین سرمایه امید با توجه به نیاز شرکت‌ها برای تأمین مالی و ساختار شرکت، با ارائه خدمات مشاور عرضه، روش تأمین مالی متناسب با وضعیت شرکت را بررسی کرده و فرآیند تأمین مالی شرکت‌ها، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی را بر عهده می‌گیرد. همچنین این شرکت از طریق مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درجات متفاوت ریسک (در حال حاضر ۷ صندوق)، امکان دسترسی سرمایه‌گذاران به فرصت‌های سرمایه‌گذاری بازارسرمایه ایران را با ریسک مدیریت شده، فراهم و با بهره‌گیری از دانش و تجربه سرمایه‌گذاری، ریسک سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه را مدیریت می‌کند.

 حداقل و حداکثر سرمایه شرکت‌های تأمین سرمایه‌ها باید چه مقدار باشد و میزان شما چقدر است؟
مطابق ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۱۴۰ مورخ ۰۳/۰۶/۱۳۹۸، حداقل سرمایه شرکت‌های تأمین‌سرمایه، پنج هزار میلیارد ریال است و سرمایه شرکت تأمین سرمایه امید در حال حاضر ۹.۵۰۰ میلیارد ریال است؛ البته تأمین سرمایه امید، برنامه افزایش‌سرمایه از مبلغ ۹.۵۰۰ میلیارد ریال به ۲۰.۰۰۰ میلیارد ریال (طی دو مرحله) را در دستور کار سال جاری دارد.

 چالش های تأمین سرمایه امید در بازار سرمایه چیست؟
به منظور افزایش سهم تأمین‌مالی شرکت‌ها از طریق بازارسرمایه، ضروری است شرکت‌های تأمین سرمایه امکان قبولی سمت تعهد پذیره‌نویسی مبالغ بالاتری را داشته باشند و این امر مستلزم بهبود نسبت کفایت سرمایه این شرکت‌هاست. بنابراین افزایش سرمایه شرکت‌های تأمین سرمایه می‌تواند به افزایش تأمین مالی از طریق بازارسرمایه کمک کند. همچنین جذب و نگهداری نیروی متخصص و خبره، لزوم طراحی ابزارهای مالی جدید از دیگر چالش‌های این صنعت است.

 چشم انداز این شرکت برای سال جاری چیست و در خصوص صنعت تأمین سرمایه در بازارسرمایه ایران چه آینده ای را متصور هستید؟
با توجه به روند جذب سرمایه از طریق بازار سرمایه طی سال‌های گذشته، می‌توان چشم‌انداز مثبتی برای جذب سرمایه از طریق این بازار متصور شد. تأمین مالی از طریق بازارسرمایه در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و انتظار می‌رود با افزایش شناخت نسبت به بازارسرمایه و همچنین همکاری همه ارکان بازار در راستای ارائه خدمات، تأمین مالی شرکت ها از طریق بازارسرمایه رشد قابل توجهی داشته باشد. همان‌طور که از گزارش عملکرد ۴ ماهه سال جاری شرکت مشخص است، برنامه ما افزایش سودآوری، توسعه سهم بازار خود از بخش خدمات سبدگردانی، مشاوره عرضه، پذیرش انتشار اوراق بدهی و همچنین خدمات پذیرش شرکت‌ها در بازارسرمایه است.

 درخصوص این روزهای بازارسرمایه و علل صف‌فروش‌های بازار توضیح دهید.
از عمده‌ترین دلایل صف فروش در بازار، وجود فضای بی‌اعتمادی بین سرمایه‌گذاران، عدم وجود محرک برای رشد سهام با وجود ارزندگی اکثریت سهام موجود در بازار؛ یعنی عامل نقدینگی که این دو عامل منجر به رکود و روند نزولی فرساینده حاکم بر بازار شده است. وجود ابهاماتی همانند بلاتکلیفی قیمت دلار به دلیل مذاکرات ایران بر سر برجام و انتخابات پیش رو از عوامل کاهش انگیزه برای افزایش تقاضاست. همچنین نگاهی اجمالی به گزارشات عملکردی شرکت‌ها، به وضوح نشان‌دهنده وضعیت مطلوب آنها از لحاظ بنیادی است و امیدوارم هرچه سریع‌تر نگاه بازار به مقوله ارزندگی معطوف شود.

 صندوق‌های سرمایه گذاری تحت مدیریت شرکت و نحوه ورود به این صندوق ها را بفرمایید؟
صندوق‌های تحت مدیریت تأمین سرمایه امید عبارتست از: صندوق بادرآمد ثابت گنجینه امید ایرانیان، صندوق با درآمد ثابت امید انصار، صندوق سرمایه گذاری سهامی نوید انصار، صندوق سرمایه گذاری مختلط گنجینه مهر، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله سهامی بذرامید آفرین، صندوق کالایی زرافشان امید ایرانیان و صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید ایرانیان.در حال حاضر موارد ۱ تا ۴ صندوق‌های صدور ابطالی هستند. همچنین نحوه ورود سرمایه‌گذاران جدید به این صندوق ها از طریق ثبت نام از سایت https://omidibfunds.ir است. در صورت ثبت نام سرمایه گذار در سامانه سجام احراز هویت به‌صورت آنلاین انجام شده و ثبت نام نهایی می‌شود؛ در غیر این‌صورت سرمایه‌گذار باید بصورت حضوری جهت احراز هویت به تأمین سرمایه امید مراجعه کند. در حال حاضر امکان درخواست صدور در صندوق‌های نوید انصار، امید انصار و گنجینه مهر میسر نیست و واحدهای صندوق زر افشان و بذر نیز با دارا بودن کد بورسی در سامانه معاملاتی آنلاین قابل خرید و فروش است.

 تایید صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق ها به چه صورت است؟ 
تایید درخواست صدور و ابطال در صندوق امید انصار در روز کاری ارائه در خواست صورت می گیرد و تایید درخواست صدور و ابطال یرای صندوق‌های نوید انصار،گنجینه مهر و گنجینه امید ایرانیان روز کاری بعد از ارائه درخواست انجام می شود.

 حداکثر و حداقل میزان سرمایه گذاری در این صندوق ها را توضیح دهید؟ 
صندوق گنجینه امید ایرانیان: کف واحدها ۵۰،۰۰۰ و سقف واحدها ۵۰،۰۰۰،۰۰۰، حداقل واحد هر سرمایه‌گذار یک واحد و حداکثر واحد هر سرمایه‌گذار ۵ درصد سقف واحدهای سرمایه‌گذاری است.
صندوق امید انصار: کف واحدها ۱،۰۰۰،۰۰۰ و سقف واحدها ۴۰،۰۰۰،۰۰۰، حداقل واحد هر سرمایه‌گذار ۱ واحد و حداکثر واحد هر سرمایه‌گذار ۵ درصد واحدهای سرمایه‌گذاری است.
صندوق نوید انصار: کف واحدها ۵،۰۰۰ و سقف واحد ها ۱۰۰،۰۰۰، حداقل واحد هر سر مایه‌گذار ۱ واحد و حداکثر واحد هر سرمایه‌گذار ۵ درصد سقف واحدهای سرمایه‌گذاری است.
صندوق گنجینه مهر: کف واحدها ۷۰،۰۰۰و سقف واحد ها ۷۰۰،۰۰۰، حداقل واحد هر سر مایه‌گذار ۱ واحد و حداکثر واحد هر سرمایه‌گذار ۵ درصد سقف واحدهای سرمایه‌گذاری است.

مژده ابراهیمی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۶

کد خبر 432020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =