۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۲

حمایت‌های غیر اصولی را پایان دهیم

خروج ۸۳۰ هزار میلیاردی

تیر ۹۹ بیشترین پول حقیقی به بازار وارد و شهریور۹۹ بیشترین نقدینگی خارج شد
خروج ۸۳۰ هزار میلیاردی

آمار تفکیکی ورود و خروج نقدینگی از بازار سرمایه در یک سال اخیر نشان از ورود حجم قابل توجهی پول از فروردین ۹۹ تا اواسط مرداد و سپس تخلیه این مبالغ تا فروردین امسال را دارد.

از فروردین تا ۱۹مرداد ۹۹، ۱۱۴هزار و ۴۴۴میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار سرمایه شده و پس از آن نیز از تاریخ ۲۰مردادماه سال قبل تا ۲۹فروردین ۱۴۰۰، ۸۳هزار و ۷۲۲میلیارد تومان پول حقیقی خارج شده است.۳۰هزار و ۷۲۲ میلیارد تومان از پولی که تنها در عرض چهار ونیم ماه در سال گذشته توسط حقیقی‌ها وارد بازار شده، همچنان در بازار باقی ‌مانده است.
در تیرماه ۹۹ با ورود ۳۶هزار و ۷۲۵میلیارد تومان پول حقیقی آمار بیشترین ورود نقدینگی در سال ۹۹به ثبت رسیده و تنها پس از گذشت ۲ماه از این تاریخ نیز با خروج حدودا ۱۸هزار و ۱۰۰میلیارد تومان پول حقیقی رکورد بیشترین خروج پول در سال ۹۹ شکل گرفته ‌است.

ابهام در خروج پول!

در گفت‌وگو با قاسم محسنی، مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان در خصوص این مسئله که آیا خروج نقدینگی توسط حقیقی‌ها در ماه‌های اخیر رخ داده است، در گفت و گویی به تشریح این موضوع پرداخت:

  چرا در ماه‌های اخیر به ویژه از اواسط مرداد ماه سال قبل شاهد خروج نقدینگی از بازار هستیم؟
اگر بخواهیم مسئله خروج نقدینگی از بازار را از این منظر مورد بررسی قرار دهیم که حقیقی‌ها بیشترین فروشنده و حقوقی‌ها بیشترین خریدار بودند، این مسئله یک مفهوم است. اما خروج پول به این معنا که نقدینگی از بازار خارج شده است به راحتی قابل مقایسه نیست. چرا که وقتی پولی خارج می‌شود شخص دیگری پولی را وارد خواهد کرد و اگر سهامداری سهمش را می‌فروشد، سهامدار دیگری آن سهم را می‌خرد.

  آیا ممکن است که حقیقی‌ها، نقدینگی خود را فروخته و به نوعی از بازار خارج شده باشند؟
ممکن است چنین اتفاقی رخ داده باشد چرا که خروج پول به شکل کلی از بازار صورت نخواهد گرفت. اگر حقیقی‌ها بیشتر از حقوقی‌ها فروشنده باشند به این معناست که حقیقی‌ها سهامشان را به حقوقی‌ها فروخته‌اند. در کل خالص خرید و فروش حقیقی‌ها، در دوره‌ای «فروش» بوده و خالص خرید و فروش حقوقی‌ها نیز «خرید» بوده‌ است. موضوع این است که بخشی از حقیقی‌ها مقداری از پول خود را از بازار خارج کرده‌اند که البته ممکن است در دوره‌ دیگری آن را به بازار وارد کرده باشند که این موارد برای دوره‌های مشخصی قابل تعریف است.

  یعنی ممکن است افراد حقیقی نقدینگی خود را در خارج از بازار پارک و در مواقعی وارد کنند؟
ممکن است حقیقی‌ها در یک دوره دیگر مقداری از پول خود را از بازار خارج کرده‌ و سپس این روند عکس شده باشد مثلا ممکن است شخص حقیقی در مقطعی پول خود را در بانک پارک کرده باشد و با پایین آمدن قیمت‌ها، مجددا پول خود را وارد و خرید کرده است. ولی این مسئله که بیان می‌شود پول از بازار خارج می‌شود محل سوال و ابهام است. در واقع ممکن است یک گروه به گروه دیگری سهامشان را بفروشند و پولشان را خارج کنند که با این حساب گروه دومی جایگزین شده‌است، به همین دلایل نمی‌توان گفت که پول به طور کلی از بازار بیرون رفته است.

  دلیل خروج حقیقی‌ها در مقاطع این‌چنینی را چه می‌دانید؟
اگر در این مدت حقیقی‌ها خارج شده‌اند دلیل این مسئله این بوده که در مقطعی افزایش قیمت شدیدی داشتیم و حبابی شدن قیمت‌ها سقوط قیمت‌ها را پس از چند ماه از رشد حبابی، رقم زد. زمانی که ارزش تغییر می‌کند و در واقع قیمت‌ها پایین می‌آید ممکن است شخص همان میزان پول را در بازار داشته باشد اما ارزش دارایی‌ او پایین آمده باشد که در این صورت مسلم است که ارزش دارایی‌ها کاهش پیدا کرده است. وقتی شاخص افت می‌کند بخشی از آن به دلیل کاهش قیمت‌ها و بخشی نیز مربوط به پرداخت سود رخ می‌دهد. از مرداد ماه سال ۹۹ تاکنون حدودا ۴۰درصد ارزش بازار از دست رفته است.
 

ضرورت اصلاح ساختار
مجید عبدالحمیدی، کارشـناس بازار سـرمایه در خصوص علل خروج پول از بازار سرمایه در یک سال اخیر و به طور ویژه از اواسط مرداد ماه توضیح داد: روند فعلی خروج پول از بورس می‌تواند زنگ خطری برای دخالت‌های دولت و کاهش اعتماد به بازار سرمایه محسوب شود. این معضل می‌تواند در آینده‌ای نزدیک نقدشوندگی بسیاری از نمادها را با مشکل مواجه کند.
عبدالحمیدی ادامه داد: در حال حاضر سهامداران خرد همچنان برای فروش سهام خود مصمم هستند و عزم خود را برای خروج از گردونه معاملات سهام جزم کرده‌اند. با این حال صف‌های سنگین فروش، مانعی بر سر راه این دسته از بازیگران سهام است و دامنه نوسان نامتقارن هر روز بیش از روز قبل، معاملات را از رونق می‌اندازد. برگزاری جلسات در حمایت از بورس در کوتاه‌مدت ممکن است جو بازار سرمایه را تغییر دهد، اما در بلندمدت تغییر بازار نیاز به تغییر سازوکارهای قانونی و اصلاح ساختار بازار دارد.
این کارشناس با اشاره به دخیل بودن بی‌اعتمادی مردم در خروج پول صورت گرفته در بازار توضیح داد: رونق بازار سهام در گرو جلب اعتماد مردم است. بی‌اعتمادی مردم به ثبات در روند معاملات بورس یکی از مهم‌ترین دلایل خروج پول از بازار محسوب می‌شود که این موضوع نیز به دلایلی نظیر تغییرات زیاد در قوانین بازار، وضیعت نه چندان خوب اقتصاد کشور، وجود تحریم‌ها و شرایط‌ مبهم سیاست داخلی و خارجی کشور مرتبط است. از موارد دیگری که تاثیرگذاری قابل توجهی بر خروچ پول از بازار سرمایه دارد می‌توان به روی کارآمدن بازارهای موازی با سوددهی‌های قابل توجه (البته بسیار پرریسک) مثل بازار ارزهای دیجیتال که باعث شده بسیاری از افراد از سال گذشته پول خود را از بازارهایی چون سرمایه، خارج کرده و با قبول ریسک‌های موجود به بازاری چون رمزارزها وارد شوند. 
عبدالحمیدی حمایت‌های غیراصولی حقوقی‌ها و سهامداران عمده در بعضی از سهام‌ها و اعمال نشدن دقیق قوانین بازارگردانی را از دیگر دلایل خروج پول حقیقی دانست و گفت: البته باید این موضوع را نیز در نظر داشت که بازار سهام با افت‌های زیاد قیمتی اکنون بازاری ارزنده برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.وی حذف برخی از محدودیت‌های معاملاتی مانند دامنه نوسان نامتقارن، افزایش نقدشوندگی معاملات از طریق ابزارهای مانند معاملات الگوریتمی و بازارگردانی در تمامی سهام‌های بازار را راهکارهایی در جهت توقف روند نزولی بازار و به علاوه افزایش ارزش معاملات و ورود مجدد پول در اردیبهشت ماه قلمداد کرد.

منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۶

کد خبر 432015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =