۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
روحانی: برجام پلاس نمی‌خواهیم

رئیس جمهور با بیان اینکه در مذاکرات احیای برجام ما عین اجرای برجام را می خواهیم نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر و برجام پلاس نمی خواهیم، گفت: امروز همه می دانند که تنها راه حل این معضل، اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام است.

به گزارش صدای بورس، حسن روحانی، رئیس جمهور روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، تاکید کرد: این کار سه مرحله دارد، مرحله اول رفع کامل تحریم ها است که بر عهده آمریکا است که این تحریم ها را وضع کرده  و البته دیگران نیز باید کمک کنند و هرگونه تحریمی که به بهانه های مختلف و با برچسب های جدید اعمال شده باید لغو شود.

روحانی تصریح کرد: گام دوم راستی آزمایی است که بعد از لغو تحریم ها انجام خواهد شد و گام سوم هم بازگشت به تعهدات برمبنای توافق برجام است که ما انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ۲۹ فروردین ماه سال ۵۸، ارتش ایران با ویژگی های جدید با فرمان امام راحل احیا شد، گفت: فرمان امام راحل برای احیای ارتش، توطئه بسیار بزرگ گروهک ها برای انحلال ارتش را برای همیشه نابود کرد.

روحانی  با بیان اینکه همه کارهای امام راحل بر مبنای خرد ، حکمت ، تدبیر و مصلحت بود، اظهار داشت: امام دوم اردیبهشت ماه همان سال ۵۸ ، فرمان تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر فرمودند و اگر اقدام امام برای احیای ارتش و تاسیس سپاه پاسداران نبود و در آن شرایط جنگی بر ما تحمیل می شد، فاجعه بزرگی بوجود می آمد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای امنیت ملی کشور بعد از حضور مردم در صحنه، نیروهای مسلح نقش بسیار مهمی دارند، تصریح کرد: ما به نیروهای مسلح خود به خاطر ایثارها، تلاش ها و فداکاری هایی که در طول ۴۲ سال گذشته نسبت به ملت و کشور انجام داده اند، افتخار می کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط بیماری کرونا در کشور و با تاکید بر اینکه سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: از امروز باید جهان پس از کرونا را ببینیم و خود را برای آن شرایط آماده و تقویت کنیم. کرونا باعث شد تصور بشر مبنی بر اینکه با پیشرفت‌های علم پزشکی دوران بیماری‌های عفونی و مسری به سر آمده باطل شود و برای دوران پسا کرونا باید این نگاه اصلاح شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر لطف و هدایت خدا نبود و در دولت یازدهم طرح تحول سلامت اجرا نمی‌شد، امروز مقابله با شیوع کرونا بسیار سخت‌تر و شاید غیرممکن بود. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در دوران پساکرونا مدنظر ما باشد موضوع سلامت و لزوم ارتقای زیرساخت‌های آن است.


بیشتر بخوانید:
قیمت خرید تضمینی گندم صددرصد افزایش یافت


روحانی ادامه داد: از سوی دیگر کرونا اهمیت گسترش فضای مجازی و الکترونیک و دیجیتالی شدن زندگی مردم را بیشتر عیان کرد. تا چند سال قبل وقتی صحبت از فضای مجازی می‌شد مسائل فرهنگی، اجتماعی و یا سیاسی در آن مطرح می‌شد، اما امروز اقتصاد، آموزش و بخش قابل توجهی از معیشت مردم نیز به این فضا منتقل شده و وابستگی عمیقی به فضای مجازی پیدا کرده است.

رئیس جمهور خودکفایی در تولید مواد غذایی ضروری را نیز از دیگر الزاماتی  که باید در دوران پساکرونا مورد توجه جدی قرار گیرد برشمرد و تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید تولید محصولات کشاورزی بیش از ۳۰ میلیون تن افزایش داشته که رقم قابل توجهی است. همچنین دیروز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب کردیم که علاوه بر افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، جایزه‌ای نیز برای تحویل سریع‌تر گندم از سوی کشاورزان به دولت تعیین شود.

روحانی با بیان اینکه در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی همچنین موضوع واکسیناسیون مورد بحث قرار گرفت، خاطرنشان کرد: لازم است محدودیت‌هایی که تحریم‌های آمریکا در مسیر خرید واکسن از خارج برای ما ایجاد کرد به خوبی برای مردم تشریح شود تا عمق جنایات آنها روشن شود. موضوع اجرای فاز سوم آزمایش واکسن‌های در حال ساخت در کشورمان نیز مثل بعضی کشورهای دیگر مطرح شد که مورد موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا قرار نگرفت.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: اگر کسی برخلاف برنامه‌ریزی انجام شده و سند ملی مصوب واکسیناسیون عمل کند، باید به اشد وجه مجازات شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

کد خبر 431906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =