۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸
قوهای سیاه بازار۱۴۰۰

فقدان قطعیت‌های زیادی برای سال ۱۴۰۰ وجود دارد که مانع از پیش‌بینی فضای بازار سرمایه برای امسال می‌شود، از جمله تغییرات قوه اجرایی کشور، نحوه تعامل ایران و آمریکا، دیپلماسی کشور در سطح منطقه، تایید FATF، سیاست‌های پولی بانک مرکزی، قمیت جهانی نفت و نرخ ارز و بسیاری موارد این‌چنینی دیگر، از این رو نگاه سناریووار به تحولات سال ۱۴۰۰ بازار سرمایه یک رویکرد الزامی به نظر می‌رسد.

 با توجه به اینکه در شش ماهه اول سال جاری فضای سیاسی مهم‌ترین عامل موثر بر فضای بازارها خواهد بود بازار نوسانی در محدوده تعادلی محتمل‌تر است و با توجه به نظرات خبرگان فاندامنتال و تکنیکال، شاخص کل در محدوده یک میلیون دویست تا یک میلیون ششصد در نوسان خواهد بود.پس از تعیین تکلیف سیاست‌های دولت جدید تا حدودی از عدم قطعیت‌های بازار در نیمه دوم سال کاسته خواهد شد و در صورت وقوع سناریوی بهبود فضای بین‌الملل و کاهش نرخ ارز، افت قیمت سهام وابسته به دلار موجب افت شاخص کل و از سویی رشد سهام غیردلاری موجب برگشت دوباره به نقطه تعادلی خواهد شد. در سناریوی افزایش تنش‌های بین‌المللی و سیاسی، شاهد افزایش نرخ دلار و انتظارات تورمی مجدد در جامعه خواهیم بود که ممکن است موجب حرکت دوباره شاخص کل به سمت اهداف بالاتر شود. با توجه به این که امسال بخش قابل توجهی از مردم جهان در برابر کرونا واکسینه خواهند شد انتظار رشد سهام کامودیتی محور بازار نیز وجود دارد. 
در کل می‌توان گفت پیشران‌های کلان و بین‌المللی رشد بازار مهیا هستند و در صورت حمایت ذینفعان داخلی و سیاستگذار پولی کشور بازار متعادل سناریوی محتمل و تحقق‌پذیری خواهد بود. به نظر در خصوص بازار سرمایه ایران سال۱۴۰۰، سرمایه‌گذارانِ محتاط‌تر و معقول‌تری خواهد داشت و سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم مردم می‌تواند با تشویق و آموزش محقق شود. نکته حائز اهمیت دیگر نیز آشنایی مردم با بازارهای مالی بین‌المللی به خصوص بازار رمزارزها است، در صورتی که سیاستگذار داخلی موفق به بازگرداندن اعتماد و سرمایه اجتماعی از دست رفته خود نشود به احتمال زیاد گرایش مردم به بازارهای بین‌المللی رونق بیشتری خواهد یافت البته استفاده از مشاوران مالی مورد تایید و افزایش سواد رسانه‌ای می‌تواند در برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری مردم نقش حیاتی ایفا کند و مانع از گرفتاری آنها در تبلیغات و توهمات فضای مجازی در گرایش به بازارهای پرریسک بین‌المللی شود البته نباید سناریوهای شگفتی‌ساز و قوهای سیاه بازارها را فراموش کرد و مدیریت ریسک و تنوع سازی سبد رو بیش از پیش برای سال ۱۴۰۰ ترویج و آموزش داد.
مهدی قلی‌زاده، مشاور سرمایه‌گذاری و تأمین مالی بانک کارآفرین
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۵

کد خبر 431525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =