۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
پیش‌بینی بازدهی بهار

با توجه به پیک بودن تارگت قیمت‌های جهانی احتمال ناپایداری قیمت‌ها و اصلاح قیمت وجود دارد. دیگر موردی که تاثیر منفی دارد عدم نقدشوندگی است.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با صدای بورس:
به سرانجام رسیدن برجام می‌تواند بر قیمت ارز تاثیر منفی بگذارد؛ کاهش قیمت ارز می‌تواند به صورت موقت و کوتاه مدت منجر به کاهش قیمت اسمی سهام شود.
با توجه به وجود صنایع مختلف در بازار سرمایه به سرانجام رسیدن برجام می‌تواند راهگشا برای صنایعی مثل بانک، بیمه و حمل و نقل و در کنار آن صنعت خودروسازی باشد.
کاهش قیمت ارز و به نتیجه رسیدن برجام می‌تواند کمک زیادی به کم شدن هزینه‌های شرکت‌های صادرات محور کند. با رفع تحریم حاشیه سود شرکت‌ها بیشتر و همچنین باعث بهبود هزینه بهای تمام شده می‌شود.
موضوع بعد انتخابات است که در سه ماه آینده موجب محتاط شدن فعالان بازار سرمایه و کم شدن ریسک‌پذیری آنها می‌شود. دولت جدید و رویکرد اقتصادی آن در کنار قیمت‌گذاری جهانی و همچنان دیگر موضوع مهم ارزش‌گذاری سهام شرکت‌هاست.
با توجه به پیک بودن تارگت قیمت‌های جهانی احتمال ناپایداری قیمت‌ها و اصلاح قیمت وجود دارد. دیگر موردی که تاثیر منفی دارد عدم نقدشوندگی است.
نمی‌توان به بحث ارزش‌گذاری ورود کرد؛ ابتدا باید سهام قابل معامله باشد و در گام بعد بر اساس ارزش‌گذاری بتوان سهام برتر را انتخاب کرد. امید است با تصمیماتی که وزارت اقتصاد و سازمان بورس، بازار سرمایه از این شرایط بحرانی و رکود خارج و چشم انداز بهتری را در بازار ببیند.
به نظر در 3 ماهه سال جاری می‌توان پرتفویی با بازدهی 15 تا 20 درصد داشت، ولی نباید انتظار و بازدهی بسیار زیادی را تا پایان خردادماه داشت.
با توجه به اینکه تا زمان انتخابات احتیاط حرف اول را در بازار می‌زند به نظر می‌رسد رونق زیادی را در بازار نمی‌بینیم. همچنان سهم‌های نقدشونده بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است و باید سبدی را چید که در صورت توافق و بدون توافق ریسک سهام را پایین آورد.

کد خبر 431479

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =