۲۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
خطر در چند قدمی نیروگاه‌ها

شرکت‌های فعال در صنعت نیروگاهی حدود ۴ درصد از ظرفیت بازار سرمایه را به خود اختصاص داده‌اند، بنابراین می‌توان گفت این صنعت نقش مهم و تاثیرگذاری را در این بازار ایفا می‌کند .

به گزارش صدای بورس، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی همچون قیمت‌گذاری دستوری دولت، خبری از رشد سودآوری در صنعت نیروگاهی نیست و ارزش بازار این شرکت‌ها کاهش یافته است.

افزایش حجم بدهی و کاهش حاشیه سود 
دولت به بهانه حمایت از مصرف کنندگان وظیفه قیمت‌گذاری در صنعت نیروگاهی را برعهده گرفته اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این شیوه قیمت‌گذاری عملا مبتنی بر هیچ یک از مکانیسم‌های اقتصاد بنگاهی نبوده و در نتیجه اختلالات ناشی از آن گریبانگیر صنعت نیروگاهی شده و نگرانی‌هایی را بابت آینده این صنعت ایجاد می‌کند.نیروگاه‌ها،گاز را از وزارت نفت گرفته و به برق تبدیل می‌کنند و پس از آن تحویل وزارت نیرو می‌دهند اما در سال‌های اخیر پرداختی‌های دولت به دلیل اوضاع نامناسب مالی به تعویق افتاده از این رو در شرایطی که این صنعت، نقدینگی یا سرمایه در گردشی ندارد روز به روز به حجم بدهی‌های آن افزوده می‌شود.بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت پایین رشد درآمدی نیروگاه‌ها (باتوجه به قیمت‌گذاری‌های غیر واقعی در سال‌های اخیر) باعث کاهش حاشیه سود این صنعت شد. 
این امر تغییراتی را در وضعیت سهام نیروگاه‌های فعال در بازارسرمایه ایجاد کرده است.بخشی از مشکلات صنعت نیروگاهی نیز ناشی از نوسانات نرخ ارز بوده که موجبات افزایش هزینه سرمایه‌گذاری اولیه و تعمیرات و نگهداری نیروگاه‌ها را فراهم کرده است.از سویی دیگر، نرخ بالای ارز، پایین بودن نرخ فروش و قیمت‌گذاری دستوری دولت، موجب شده که بخش خصوصی نیز تمایلی برای سرمایه‌گذاری در راستای توسعه این صنعت نداشته باشد. بنابراین برخی از نیروگاه‌های فعال در این صنعت برای رهایی از این مشکلات دست به دامان بازارسرمایه شدند و از طریق عرضه سهام در این بازار بخشی از نقدینگی مورد نیاز خود را تأمین کردند.

تحلیل شاخص تأمین آب، برق، گاز
شاخص تأمین آب، برق و گاز با آغاز حرکت خود در تاریخ ۱۳/۲/۱۳۹۴و پس از حدود ۱ سال نوسان در مدار صعودی، در فروردین ماه سال ۱۳۹۵، از محدوده ۱۰۰ واحد به ۱۷۷ واحد رسید و سپس تا شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به حرکت آهسته خود در جهت صعود ادامه داد.با آغاز روند صعودی بلند مدت این شاخص در ۳ سال اخیر و ورود این نماگر به نزدیکی محدوده ۲۷۰۰ واحد، تغییر روند در شاخص تأمین آب، برق، گاز از تاریخ ۱۸/۴/۱۳۹۹ رقم خورد که فشار فروش در اکثر نمادهای این صنعت موجب شد که این شاخص حرکت خود را در جهت روند نزولی ادامه دهد. البته در ماه‌های اخیر تحرکات مثبتی نیز در رفتار حرکتی این نماگر ایجاد شد که ناتوانی در ادامه این تحرکات و ریزش‌های بیشتر در جهت نزول باعث افت ارزش این شاخص و رسیدن آن به محدوده ۱۵۰۰ واحد در تاریخ ۱۸/۱۱/۱۳۹۹ شد.

انتظار از دست رفتن محدوده حمایتی
ادامه روند نزولی در این شاخص و افت بیشتر آن در روزهای اخیر، باعث نزدیک شدن این شاخص به سمت کف حمایت خود در محدوده ۱۵۶۵ تا ۱۵۳۰ واحد شده که در صورت ادامه فشار فروش شرکت‌های زیر مجموعه این صنعت در روزهای آینده، انتظار از دست رفتن این محدوده حمایتی نیز برای شاخص صنعت نیروگاهی وجود دارد. براین اساس می‌توان گفت که نزول بیشتر به سمت حمایت بعدی این شاخص در محدوده ۱۴۱۰ تا ۱۳۸۵ واحد دور از انتظار نیست اما اگر از این محدوده نیز عبور کند افت بیشتر ارزش آن تا محدوده حمایتی معتبر ۱۱۵۰ تا ۱۱۲۰ واحد نیز پیش بینی می‌شود.
 
امکان سیگنال مثبت
تحرکات این شاخص اگر در روزهای آینده حرکت به سمت محدوده ۱۵۸۵ واحد را آغاز کند و موفق به شکست مصمم و معتبر این محدوده (که همراهی دو مقاومت معتبر استاتیک و داینامیک را به همراه دارد) شود، ممکن است سیگنال مثبتی برای صعودی شدن روند این شاخص در ادامه مسیر به همراه داشته باشد اما در غیراینصورت ادامه روند نزولی آن و رسیدن به محدوده حمایتی اول که پیشتر نیز به آن اشاره شد (۱۴۱۰ تا ۱۳۸۵ واحد) همچنان برای این نماگر مهم تلقی می‌شود.اگر با صدور مصوبات دولت در خصوص افزایش نرخ فروش محصولات شرکت‌های نیروگاهی، میزان این نرخ در کشور به قیمت‌های جهانی نزدیک شود می‌توان چشم انداز روشنی را برای این صنعت و استفاده بیشتر از ظرفیت شرکت‌های فعال در این حوزه، در نظر گرفت که در این صورت شاخص آن ممکن است به اهداف ۳۱۰۰ و حتی ۴۹۰۰ واحد نیز دست یابد.

وضعیت بزرگترین هلدینگ نیروگاهی 
گروه هلدینگ مپنا به عنوان یک شرکت مادر و بزرگترین مجموعه تولیدی در صنعت نیروگاهی، معمولا پروژه‌های تولیدی خود را به دولت می‌فروشد اما در سال‌های اخیر به دلیل مطالباتش از دولت، این پروژه‌ها مجدد به مپنا واگذار می‌شوند.شرکت‌های زیرمجموعه مپنا عمدتا با ۸۰ درصد از ظرفیت خود فعال هستند که با ورود نیروگاه‌های جدید امکان افزایش این ظرفیت از محل صادرات برق نیز وجود دارد.همچنین ظرفیت اسمی لحاظ شده مپنا و شرکت‌های زیرمجموعه آن در زمینه تولید برق حدود ۳۰ هزار مگاوات بر ساعت است.حاشیه سود ناخالص شرکت‌های زیرمجموعه مپنا حدود ۶۰ الی ۶۵ درصد بوده که این رقم باتوجه به نرخ سوخت(گاز) ارزان و هزینه استهلاک پایین نیروگاه‌های قدیمی‌تر مطلوب به نظر می‌رسد. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که شرکت‌های زیرمجموعه مپنا ۷۰ درصد از نیاز برق کشور را تأمین می‌کنند.

چشم انداز و ضرورت‌های اجرایی 
با توجه به افزایش میزان مصرف و کاهش عرضه تولیدات نیروگاهی می‌توان گفت که قدرت صادرات برق کشور در سال‌های آتی کاهش می‌یابد .این امر تاثیرات منفی برای سودآوری و قیمت سهام این شرکت‌ها به همراه دارد. بنابراین ممکن است دولت‌های آینده را برآن دارد که در شیوه نرخ‌گذاری‌ نیروگاه‌ها تغییراتی اعمال کنند. در صورت رفع مشکلات مذکور می‌توان گفت با توجه به پتانسیل‌ و دارایی‌های شرکت‌های نیروگاهی، درصورت اجرای برنامه‌های در دست اقدام این شرکت‌ها ممکن است تغییرات مثبتی در وضعیت بنیادین، نقدینگی و سود و زیان این شرکت‌ها ایجاد شود که این امر تحولاتی برای سهام این شرکت‌ها در پی خواهد داشت.

محمد حیدرزاده، تحلیلگر کارگزاری نماد شاهدان
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۴

کد خبر 431241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =