کام سهامداران قندی شیرین نمی‌شود

شکر و قند از جمله محصولات کالایی در صنعت کشاورزی بوده که در اکثر کشورهای جهان مشمول تعرفه بازرگانی سنگین واردات هستند که عمدتا ناشی از ظرفیت تولید عظیم این محصول در آمریکای لاتین و هند است که بهای تمام شده نازلی داشته و در مقایسه با هزینه تولید در اغلب نقاط دنیا در سطح غیر قابل رقابتی قرار دارد.

به گزارش صدای بورس، شکر و قند از جمله محصولات کالایی در صنعت کشاورزی بوده که در اکثر کشورهای جهان مشمول تعرفه بازرگانی سنگین واردات هستند که عمدتا ناشی از ظرفیت تولید عظیم این محصول در آمریکای لاتین و هند است که بهای تمام شده نازلی داشته و در مقایسه با هزینه تولید در اغلب نقاط دنیا در سطح غیر قابل رقابتی قرار دارد.

کاهش واردات در مسیر خودکفایی  
صنعت قند و شکر پس از صنعت نساجی دومین صنعت پر قدمت ایران محسوب می‌شود. در ایران، صنعت قند و شکر از سال ۱۳۱۱ فعال شده است. صنعت قند و شکر شامل تولید، فرآوری و بازاریابی محصولات ساکاروزی و فراکتوزی (از جمله قند و شکر) می‌شود. در سطح جهانی، شکر عمدتا از نیشکر و چغندر قند استخراج می‌شود. در ایران مصرف سرانه هر نفر ۳۰ کیلوگرم و نیاز کشور حدود ۲.۴ میلیون تن در سال برآورد می‌شود که این موضوع وابستگی بازار داخل به واردات شکر را بیان می‌کند. طبق گزارش‌های اعلام شده واردات شکر در سال ۹۷ به پایین ترین میزان خود در ۱۴ سال اخیر رسید و به عبارتی در این سال ایران به خودکفایی در زمینه تأمین قند و شکر رسید که ناشی از میزان تولید یک میلیون تن شکر بوده است. 

چالش سود آوری 
اما با توجه به اهمیت این محصول و استراتژیک بودن آن، همواره این صنعت با مسائل و چالش هایی مواجه بوده و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده شکر در ایران از شرایط نامساعدی در سودآوری برخوردارند. اکثر شرکت‌های تولیدکننده فعال در این صنعت سرمایه‌های اندکی دارند که این موضوع در کنار حساسیت‌های بالای سودآوری آنها به عواملی نظیر قیمت‌های دولتی، میزان چغندر موجود برای تولید، شرایط و تعرفه‌های شکرهای وارداتی وغیره از اصلی‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران و سهامداران این شرکت ها محسوب می‌شود. 

کاهش تقاضای محصول، ناشی از رکود و رشد اقتصادی کند و ضعیف کشور و جهان از ریسک‌های مهم این صنعت محسوب می‌شود. حساسیت بالای میزان مصرف قند و شکر با وضعیت اقتصادی و قدرت خرید خانوارها، یکی از مهمترین ریسک‌های تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این صنعت است. همچنین نبود نظارت بر واردات یا خلاء سیاست‌گذاری‌های مناسب درخصوص وضع تعرفه‌های وارداتی از دیگر ریسک‌های این صنعت در سال‌های اخیر است. همواره یکی از رخدادهای تاثیرگذار بر این صنعت، تغییرات مداوم و تصمیم‌گیری‌های بعضا سلیقه ای در تعریف میزان تعرفه‌های وارداتی محصولات این صنعت است. 

روند قیمت‌گذاری و نبود صرفه اقتصادی 
سال گذشته قیمت مصوب چغندر قند برابر با ۶۰۰ تا ۷۳۰ تومان بود که این قیمت اکنون با مصوبه این وزارتخانه در جلسه شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی، برای خرید تضمینی چغندرقند بهاره به هر کیلوگرم ۱۲۴۷ تومان و چغندرقند پاییزه به هرکیلوگرم ۱۲۰۴ تومان رسیده است. افزایش نرخ چغندر قند سیاستی مطلوب برای افزایش تولید محصول چغندر قند و بهبود ظرفیت تولید کارخانجات قند در کشور است زیرا همواره یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان این صنعت کمبود مواد اولیه در کشور است ضمن این که به دلیل نرخ پایین چغندر قند، کشت این محصول نیز همواره از صرفه کافی برای کشاورزان نیز برخوردار نبوده است.

رشد ۶۰ درصدی 
بر اساس مصوبات صد و بیست و پنجمین کارگروه ستاد تنظیم بازار به تحویل شکر با قیمت هر کیلوگرم ۶۶۵۰ تومان به واحدهای قندریزی طبق تصمیمات جلسه قبلی اشاره شده و بر اساس محاسبات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سقف قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم قند شکسته شده در بسته بندی یک کیلوگرمی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان تصویب شده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) قیمت هر کیلو قند شکسته در آذر ماه امسال به ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که نسبت به قیمت ۶۵۰۰ تومان در سال گذشته ۶۰.۷ درصد افزایش داشت. 

عوامل موثر 
بازار اتانول تاثیر بسیاری بر قیمت شکر دارد، زیرا از محصولات جانبی شکر برای تولید الکل استفاده می‌شود و در نتیجه تقاضای بیشتر اتانول، افزایش قیمت شکر را در پی خواهد داشت. در ماه‌های اخیر با شیوع ویروس کرونا و آزاد شدن صادرات الکل، نرخ الکل و ملاس در کشور افزایش یافته که این امر در حاشیه سود شرکت‌هایی که ملاس (پسماند چغندر) بیشتری دارند تاثیر خواهد داشت. قیمت نفت نیز از دیگر عوامل اثرگذار بر این صنعت است. با افزایش قیمت نفت، تقاضا برای سوخت‌های جایگزین افزایش می‌یابد و به همین ترتیب تقاضا برای اتانول بالا رفته و قیمت شکر نیز افزایش می‌یابد، قیمت شکر به عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت حساس است.

مهسا پوررضا، ‌تحلیلگرکارگزاری مهر اقتصاد
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۴

کد خبر 431240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =