چرا مولفه های پایداری در بورس فعال شده است؟

وزیر اقتصاد اعلام کرد که باید در بازار بورس از مولفه های پایداری استفاده کرد. اما جای این سوال وجود دارد که چرا این مولفه های پایداری پس از گذر ماه ها و افول بازار فعال شده است؟

به گزارش صدای بورس، پس از سپری شدن ۱۳ روز از فروردین ماه سال ۱۴۰۰ شاخص کل بازار سرمایه حدود ۸۶۵۰ ممیز ۶۰ واحد کاهش یافت  این روند در قسمت درصد حدود شصت و شش صدم درصد افت شاخص کل بورس را تایید می کند  که به نظر می‌رسد مقدار آن از حد استاندارد فراتر باشد.

بیشتر بخوانید:

بررسی رتبه ایران در اقتصاد جهان

 شاخص هم وزن حدود ۱۹۳ واحد افت داشته زیرا تعداد منفی های بازار به  ۴۷۸ نماد رسید.در این مدت ارزش معاملات حدود ۳۸ هزار میلیارد ریال است  که در جای خود بسیار رقم ناچیزی حساب میشود. این کاهش قیمت می‌تواند موجب تثبیت روند افت بازار سرمایه تا چند روز آینده باشد.اما این پیش بینی نیز وجود دارد که با حضور و فعالیت جدی حقوقی ها وضعیت قرمز بازار سرمایه بهبود یابد.

 از طرفی علیرغم پیش بینی ها در ابتدای سال ۱۴۰۰ بازار سرمایه صف های خرید بسیار پایینی را ثبت کرد  به طوری که حدود ۳۹ نماد در صف خرید  و در مقابل حدود  ۳۷۲ نماد در صف فروش وجود دارد.

 گفتنی است وزیر اقتصاد اعلام کردند که  باید در بازار بورس از مولفه های پایداری استفاده کرد. اما جای این سوال وجود دارد که چرا این مولفه های پایداری پس از گذر ماه ها و افول بازار سرمایه  و به یغما رفتن سرمایه و دارایی مردم فعال شده است. از حدود ۲۵ مردادماه سال ۱۳۹۹ تا ابتدایی ترین روزهای سال ۱۴۰۰ روند افول بازار سرمایه تثبیت شده است اما مسئولین پس از گذر  هفت ماه تازه به دنبال استفاده از مولفه های پایداری در بورس هستند.

 این در حالی است که حقیقی های بازار با به تاراج رفتن سرمایه خود حتی از وجود یک کانون حمایت حقیقی های خرد بازار سرمایه محروم هستند تا دغدغه های خود را به گوش مسئولین برسانند.

 تمام این مسائل نشان می‌دهد که سیاست‌ها و برنامه‌های مسئولین برای کنترل بازار سرمایه به بن بست خورده و  جز اصل و نسب های سوری اتفاق جدیدی در بازار سرمایه  نیفتاده است وعلیرغم امید بسیاری از مردم مبنی بر رشد بازار سرمایه از ابتدای سال ۱۴۰۰ اتفاق خاصی رخ نداد.

بنابر این گزارش نمادهای شاخص بازار  از جمله فملی،  فولاد، شستا، فارس، خودرو و...  با افت هزار واحدی مواجه شدند. و علیرغم رشد مثبت ۵ واحدی شرکت برکت از زیرمجموعه گروه دارویی، به نظر نمی رسد طی روزهای آتی شاهد فروغ این نماد باشیم.

منبع: اکوناپرس

کد خبر 431041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =