۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶
دو سناریو پیش رو مهم بازار مسکن

اعتقاد بر این است که در بلند مدت مناطق به نوعی هم حرکت بودند در نتیجه مناطقی که در دوران صعودی جهش زیادی داشتند انتظار می‌رود بیشترین کاهش را تجربه کنند.

فخرالدین زاوه، اقتصاددان در گفت‌وگو با صدای بورس:
به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقاتی که در بازار مسکن رخ داده است و جهش قیمت طولانی مدت آن و خصلت دارایی که ایجاد شده تنها گزینه محتمل کاهش قیمت واقعی در بلند و کوتاه مدت است.
اعتقاد بر این است که در بلند مدت مناطق به نوعی هم حرکت بودند در نتیجه مناطقی که در دوران صعودی جهش زیادی داشتند انتظار می‌رود بیشترین کاهش را تجربه کنند.
هرگاه صحت از انتخابات می‌شود سابقه تاریخی نشانگر این بود فعالان بازار مقداری ایست می‌کنند تا ترکیب برنده مشخص شود و خود باعث کاهش سطح معاملات می‌شود.
در مورد نتیجه انتخابات نمی‌توان نظر داد اما واضح است فارق از موضوعات سیاسی هرچقدر اصلاحات ساختاری اقتصادی بهتری در کشور صورت گیرد خود منجر به توسعه و رشد پایدار اقتصادی و افزایش درآمد برای عموم مردم می‌شود.
مالیات‌های موثرتری هم وجود دارد این نوع مالیات مشکلات خاص خود را دارد از نظر شناسایی اعمال و باید نرخ موثر آن را دید و علت خالی ماندن خانه را جویا شد.
بیشتر این واحدهی خالی در مناطق لوکس وجود دارد آیا عرضه آن به بازار چه تاثیری بر رفاه حال دارد چون بازار به شدت بخش‌بندی شده است.
نمی‌توان انتظار داشت در جای که مسکن خالی وجود دارد همه نیاز مسکن در آن منطقه باشد اگر بخش مهمی از خانه‌های خالی به عنوان مثال واحدهای لوکس باشند باید نرخ مالیات بالا محاسبه شود.
با این فرض که نرخ این مالیات به اندازه کافی موثر باشد که مالکان را به ورود مسکن خود به بازار مجاب کند باز هم مشکل جامعه که مسکن برای بخش کم درآمد است حل نمی‌شود

کد خبر 430968

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =