افزایش سودآوری شرکت‌های سنگ‌آهنی

سنگ آهن با سهم ۵ درصدی از فراوان ترین عناصر کره زمین است. سنگ آهن ماده اولیه تولید فولاد بوده و ۹۸ درصد مقادیر استخراج شده آن در سطح جهان برای تولید فولاد به کار می‌رود. چین با سهم ۴۴ درصدی از تولید جهانی، بزرگترین تولیدکننده فولاد به شمار می‌رود.

به گزارش صدای بورس این کشور برای تأمین سنگ آهن مورد نیاز خود علاوه بر تولیدات داخلی، واردات هم دارد. میزان اهمیت تقاضای سنگ آهن چین بر بازار این ماده اولیه، از آنجایی نمایان است که این کشور علاوه بر اینکه سومین تولیدکننده سنگ آهن دنیاست، اولین وارد کننده این ماده اولیه مهم نیز محسوب می‌شود. صادرات سنگ آهن ایران عمدتا توسط شرکت‌های بخش خصوصی و به مقصد کشورهای چین و هند صورت می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۵ میزان تقاضای جهانی فولاد ۶۰ درصد افزایش یابد.


رشد حاشیه سود
سنگ آهن بیشترین سهم هزینه را در بهای تمام شده تولید فولاد داشته و به نظر می‌رسد این سهم در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد. مطابق آمار، هزینه تأمین سنگ آهن در چین حدود ۳۹درصد، کشورهای اروپایی ۳۱درصد و در ایران حدود ۲۵درصد قیمت تمام شده فولاد را تشکیل می‌دهد. به بیان دیگر شرکت‌های فولادی داخل کشور، سنگ آهن را با نرخ نسبتاً پایینی از تولید کنندگان سنگ آهن دریافت می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود این نسبت با نزدیک شدن به سطح نسبت‌های جهانی به سودآوری بیشتر شرکت‌های سنگ آهنی منجر خواهد شد. باتوجه به چشم انداز بسیار مثبت تولید محصولات فولادی در کشور، شرکت‌های سنگ آهنی نیز به سمت تکمیل فرآیند تولیدات خود پیش رفته و از خام فروشی صرف نظر داشته اند. ظرف چند سال آینده بخش عمده کنسانتره تولیدی به گندله تبدیل شده و به تبع آن حاشیه سود محصولات شرکت نیز علیرغم فروش داخلی، بیشتر خواهد شد.


عوامل موثر بر افزایش قیمت
قیمت کنسانتره و گندله به ترتیب بر مبنای ۱۶/۵ و ۲۳/۵ درصد قیمت بورس کالای شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود. با توجه به وابستگی قیمت شمش فولاد خوزستان و تعیین آن براساس قیمت شمش فولاد جهانی، قیمت سنگ آهن نیز به صورت غیرمستقیم از نوسانات قیمت شمش جهانی فولاد تاثیر می‌پذیرد. نرخ شمش فولاد خوزستان سال ۹۹ در بورس کالا به طور متوسط رشدی برابر با ۴۹ درصد نسبت به سال ۹۸ داشته است؛ با توجه به نیاز بسیار زیاد کشور به سنگ آهن زمزمه‌های افزایش دوباره قیمت سنگ آهن داخلی به گوش می‌رسد که این مهم به نفع تولیدکنندگان سنگ آهن خواهد بود.
*وضعیت اقتصادی چین و دیگر اقتصادهای نوظهور: رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگترین وارد کننده سنگ آهن در جهان یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت سنگ آهن است.
*عوامل زیست محیطی: قوانین و مقررات زیست محیطی در چین به صورت فصلی و بعضاً ماهانه تغییر می‌کند.
*جنگ تجاری آمریکا و چین: جنگ تجاری تاثیر منفی بر اقتصادجهانی و همینطور اقتصاد چین خواهد گذاشت و سمت تقاضا را تضعیف خواهد کرد.
*تغییرات نرخ بهره آمریکا: کاهش نرخ بهره آمریکا که توسط فدرال رزرو تعیین می‌شود باعث کاهش ایندکس دلار و منجر به رشد قیمتی کامودیتی‌ها از جمله سنگ‌آهن خواهد شد.
*تغییرات سایر هزینه‌های تولید فولاد و حاشیه سود فولاد سازها: در صورت کاهش بهای تمام شده تولید فولاد از طریق کاهش بهای سایر نهاده‌های تولید به جز سنگ آهن، با افزایش حاشیه سود فولاد سازها و تمایل بیشتر به صادرات در بازارهای جهانی، افت قیمتی فولاد و سنگ آهن رقم خواهد خورد.


افق ۱۴۰۴ زنجیره فولاد
طبق افق صنعت فولاددر ۱۴۰۴، در محصول فولاد و گندله کمبود ظرفیت وجود ندارد اما در محصول کنسانتره و سنگ آهن خام نیاز به ایجاد ظرفیت وجود دارد.جهت رسیدن به تقاضای ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴، نیاز است که سیاست‌های کشور در جهت حمل ونقل ریلی، توسعه بنادر و ساخت وساز عمرانی تقویت شود.

 پیش‌بینی قیمت در سال آتی
با توجه به گزارش مؤسسه Apex که یکی از معتبرترین مؤسسات پیش‌بینی قیمت برای کالاها بوده و همواره از نظرات کارشناسان خبره بهره می‌گیرد، به نظر می‌رسد میانگین قیمت بلند مدت سنگ آهن در محدوده ۸۰ الی ۹۰ دلار خواهد بود و دستخوش تغییرات زیادی نمی‌شود.(لازم به ذکر است که به دلیل شیوع بیماری کرونا و کاهش عرضه توسط بزرگترین تولید کننده سنگ آهن دنیا، برزیل، در حال حاضر قیمت جهانی سنگ آهن به بیش از ۱۳۰ دلار افزایش پیدا کرده است!)
نرخ فروش محصولات سنگ آهنی در داخل کشور تابعی از نرخ فروش فولاد خوزستان است که خود تابعی از نرخ شمش CIS و دلار می‌باشد.(معمولاً در مواقعی که شدت تحریم‌ها افزایش می‌یابد، صادرات با قیمت‌های ارزان‌تری صورت گرفته و شکاف بین این دو قیمت افزایش می‌یابد.)

باقر خادمی، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۳

کد خبر 430435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =