۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴
بازار منطق خود را دنبال می‌کند

وضعیت بازار سرمایه و روندی که در آینده به خود می‌گیرد خواه ناخواه به تحولات برجام در شرایط فعلی، انتخابات ریاست جمهوری کشور و تحولات قیمت دلار بستگی دارد.

به گزارش صدای بورس درخصوص این عقیده که آیا گره زدن روند بازار به موضوعات این‌چنینی منطقی است یا خیر باید گفت ما تعیین نمی‌کنیم که چه چیزی برای بازار منطقی است و یا بازار باید چه کاری را انجام دهد بلکه این بازار است که روند و منطق خود را دنبال می‌کند و به خوبی می‌داند که روند خود را به چنین اتفاقاتی ربط می‌دهد. ما دو نوع ریسک داریم ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک، ریسک‌های نظیر ابهامات در بازگشت به برجام و یا انتخابات ریاست جمهوری و مسائلی از این دست از نوع ریسک سیستماتیک محسوب می‌شود و در حقیقت در کنترل هیچ کس نیست. با این حال باید بدانیم که بازار واکنش طبیعی خود را نسبت به واکنش‌ها و اتفاقات سیاسی نشان می‌دهد.تعیین قوانین برای بازار و منطقی دانستن یک روند خاص و غیرمنطقی خواندن مسیر دیگر در چارچوب بازار نمی‌گنجد. تعیین خوب یا بد بودن واکنش‌های بازار نسبت به شرایط موجود یک واقعیت عینی است و از این موضوع گریزی نیست.
اگر ذهنیت بازار دچار چنین سوءگیری شده است که با انتخابات ریاست جمهوری و تحولات برجام بازار را تحت تاثیر قرار داده یک واقعیت است و باید آن را پذیرفت.بازار می‌تواند در کلیت خود دچار خطا باشد یا دچار یک نوع سوگیری رفتاری باشد. در تمام دنیا نیز همیشه این مسئله صدق کرده و می‌کند. مثلا در آمریکا نیز بازار سهام به بودن یا نبودن بایدن واکنش نشان داده چرا که این یک مسئله طبیعی است.
 تاثیرپذیری روند بازار از مسائلی نظیر انتخابات ریاست جمهوری تغییرات نرخ دلار و موضوعاتی از این دست طبیعی است و نمی‌توان این سوءگیری‌ها را تغییر داد.بازارها به تدریج در کما فرو می‌روند و به تدریج نیز رو به بهبودی می‌روند به طور کلی چه برای شاخص‌های صعودی و چه نزولی، باید دید تصویر کلی متصور شد. باید دید که در نهایت متغیرها پازل، بازار را چگونه می‌سازند. به طور مثال از اسفند ماه ۹۸ تا مرداد ماه امسال پرش دلار، نرخ تسعیر ارز، افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی، انتظارات تورمی و غیره رشد بازار را رقم زد. بر این اساس بازار دارای یک تصویر منسجم بود که این تصویر یکپارچه از مرداد ماه با شایعه روی کار آمدن بایدن، تصور ریزش دلار، پیش‌بینی دولت از دلار زیر ۲۰هزار تومان، کنترل انتظارت تورمی، دستیابی ایران به منابع ارزی و غیره به یک تصویر دیگر تبدیل شد. در حال حاضر نیز با توجه به اخبار و گمانه‌زنی‌های مختلف در خصوص مذاکرات و برجام و مسائلی از این دست بازار سرمایه صاحب یک تصویر دیگر شده است.

داریوش روزبهانه، رئیس هیأت مدیره‌ کارگزاری بانک خاورمیانه
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۳

کد خبر 430419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =