مزایای مناقصه در بورس کالا

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر گفت: انجام مناقصات از طریق بورس کالا، ضمن بالا بردن شفافیت و سلامت و سهولت در فرآیند تامین کالا، منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه و مدیریت بهینه منابع نقدینگی در شرکت‌های زیر مجموعه صنعت برق می شود .

به گزارش صدای بورس، کامران داودی؛ معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر به اهداف حضور شرکت توانیر در بورس کالای ایران اشاره کرد و افزود: همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری مناقصات و سایر روش های متداول نظیر استعلام و ...  درچارچوب آیین نامه معاملات ابلاغی مجمع عمومی این شرکت‌ها می شود و اساساً به جهت سرمایه بر بودن صنعت برق و اینکه بخش عمده‌ای از قیمت تمام شده پروژه های سرمایه ای برق، شامل کالا و تجهیزات است، لذا اهمیت و حساسیت این موضوع برای انجام بی عیب و نقص تامین و خرید تجهیزات به طریق شفاف و سلامت و آسان بسیار حائز اهمیت است.

کامران داودی بیان کرد: این موارد،  بعلاوه کشف واقعی قیمت کالاها و تجهیزات بخش توزیع برق صرف نظر از شرایط اقتصادی فعلی حاکم بر صنعت برق کشور، یکی از مهم ترین دلایل استفاده از سازوکار متداول در بورس کالای ایران و انجام معاملات از طریق آن است.

مزایای انجام مناقصات در بورس کالا

وی ادامه داد: انجام مناقصات از طریق بورس کالا، ضمن بالا بردن شفافیت و سلامت و سهولت در فرآیند تامین کالا، منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه و مدیریت بهینه منابع نقدینگی در شرکت‌های زیر مجموعه صنعت برق می شود به گونه‌ای که در شرایط فعلی به جهت نبود سازوکار ضمانتی مناسب مانند بورس، برای خریداران و فروشندگان در این صنعت تضمین مناسب به انجام تعهدات قراردادی وجود ندارد لذا شاهد انباشت بدهی، عدم پرداخت به موقع تعهدات، عدم تحویل به موقع کالای فروخته شده و به طور کلی عدم ایفای مناسب تعهدات طرفین خریدار و فروشنده در تامین کالا و تجهیزات هستیم.

مقایسه مناقصه در بورس کالا با شیوه سنتی

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر درباره تفاوت انجام مناقصه در بورس کالا با روش های سنتی گفت: مطابق تبصره ۳ ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات، نصاب های معاملاتی نباید با تفکیک اقلامی که به طور متعارف یک واحد تلقی می‌شوند خرد شده و به نصاب پایین تر بروند لذا انجام مناقصات در هر اندازه از طریق بورس کالا از مزایای مهم این روش است.

از سوی دیگر بر اساس بند ۱۳ ماده ۲۶ آیین نامه معاملات شرکت های توزیع نیروی برق زیرمجموعه توانیر نیز خرید و فروش از طریق بورس کالا که با رعایت مقررات حاکم بر بورس، صورت پذیرد، نیازی به برگزاری مناقصه و مزایده و تشریفات مربوط به آن ندارد. همچنین موکداً در ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید نیز به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ به این موضوع تاکید شده است؛ مزایای فوق در خصوص انجام مناقصات در بورس کالا، ضمن نداشتن مشکلات قانونی روش های سنتی تامین کالا به شکل کاملاً قانونی منجر به شفافیت و سلامت و انضباط بیشتر مالی می شود و این موضوع خصوصاً در شرایط فعلی صنعت برق که اقتصاد آن هم با مشکلاتی مواجه است، بیشتر حائز اهمیت است.

سایر محصولات توزیع برق به بورس کالا می آید

داودی در پاسخ به سوالی که آیا توانیر علاوه بر کنتور برق اقلام دیگری را از طریق معاملات به روش مناقصه بورس کالا تامین خواهد کرد؟ گفت: بله با برنامه‌ریزی انجام شده در فازهای آتی، عمده اقلام و کالاهای سرمایه‌ای صنعت توزیع برق شامل ترانسفورماتور، سیم، کابل و پایه‌های برق از طریق بورس کالا تامین خواهد شد و به جهت مزایای تامین کالا از طریق بورس، برنامه ریزی شده است که به زودی عمده مدل های حمایتی مالی شرکت توانیر برای شرکت‌های زیرمجموعه خود در تامین کالاهای سرمایه‌ای از طریق بورس کالا صورت پذیرد.

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر در خاتمه چشم انداز حجم معاملات مناقصه در بورس کالا را بعنوان یک سازوکار ماندگار  امیدوارکننده خواند و اظهار داشت: امیدوار هستیم در فازهای آتی علاوه بر تامین کالاهای اساسی صنعت توزیع برق که در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال نیاز سالانه است، ضمن همکاری با سایر بازارهای سرمایه، همکاران ما در سایر حوزه های زنجیره اصلی تامین برق یعنی انتقال و تولید نیز ترغیب گردند تا کالاها و اقلام اساسی این حوزه ها نیز از طریق بورس کالا تامین گردند. همچنین امیدوار هستیم برای فروش اموال و تجهیزات اسقاطی این صنعت نظیر سیم های اسقاطی مسی و آلومینیومی و برخی تجهیزات مستعمل  و ... در قالب برگزاری مزایده از طریق بورس کالا اقدام شود.

منبع: کالاخبر

کد خبر 429042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =