اختصاص حدود ۱۵ درصد از ارزش بورس کشور به شستا

وزیر کار گفت: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شود، طی این  سال‌ها، تعیین حقوق دستمزد کارگری، ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده است.

به گزارش صدای بورس، محمد شریعتمداری، وزیر کار در نشستی با مدیران کل و رؤسای ادارات شهرستان‌های سراسر کشور که با حضور ۴۲۰ نفر به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: این نشست باید موتور محرکه ادامه حرکت دولت تدبیر و امید باشد.

شریعتمداری توجه به قومیت‌ها در این وزارتخانه را مهم عنوان کرد و اظهار داشت: جلوگیری از تبعیض قومیتی یکی از اصول مهم و مورد توجه ماست و هیچ نگاه قومیتی در اداره امور این وزارتخانه وجود ندارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به زیرساخت‌های فسادزا در این وزاتخانه توجه شده است، اظهار داشت: توجه به شفافیت یکی از زیرساخت‌های فساد زدا محسوب می‌شود.

شریعتمداری در خصوص اقدامات شفاف سازی در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و بیان داشت: پیش از این به شستا به عنوان یک تاریکخانه نگاه می‌کردند ولی با اقداماتی چون به کارگیری ۴۰ مجموعه اطلاع‌رسان، تولیدکارنامه الکترونیکی ارزیابی، به روزرسانی صورت حساب‌های مالی شرکت‌ها، برگزاری به موقع مجامع و گرفتن گزارش بازرسی و حسابرسی از مجموعه این شرکت‌ها و مهم‌تر از همه ورود به بازار سرمایه این ذهنیت تغییر کرد.

وی بورسی کردن شستا را اقدامی فوق‌العاده دانست و افزود: در حال حاضر شستا حدود ۱۵ درصد از ارزش بورس کشور را به خود اختصاص داده است.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه در همه زیر مجموعه‌های وزارتخانه باید حتی از یک خطا هم جلوگیری شود، افزود: باید با یک نظارت جامع با کوچک‌ترین فساد برخورد شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، و اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بعد از ۱۴ سال را از جمله اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر شمرد.

حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شد

شریعتمداری عنوان کرد: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شود، طی این سال‌ها، تعیین حقوق دستمزد کارگری، ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه در دو سال تصدی مسئولیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاهد افزایش نزدیک به ۷۰ درصدی دستمزد کارگران بودیم، افزود: این اقدامات به رضایت عمومی در جامعه منجر شده است هرچند با توجه به بالا بودن نرخ تورم و با توجه به شرایط تحریم، این افزایش زیاد دیده نشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افزایش حق مسکن کارگری طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: رقم حق مسکن کارگری طی این دو سال از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

شریعتمداری با بیان اینکه طی این دو سال پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان ۱۲ تأمین اجتماعی برابر افزایش یافته است، تصریح کرد: با تدابیر انجام گرفته، افزایش کمک هزینه‌های رفاهی و فراهم کردن امکانات خرید بانرخ سود مناسب برای بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری، از جمله اقداماتی بودکه برای افزایش قدرت خرید این قشر انجام شد.

افزایش تعداد افراد نیازمند تحت پوشش سازمان بهزیستی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افراد نیازمند جامعه در این دولت مورد حمایت قرار گرفته اند، تصریح کرد: از جمله این افراد می‌توان به افراد دارای معلولیت اشاره کرد به گونه‌ای که افراد تحت پوشش در سازمان بهزیستی، ۸۱ درصد در خانواده‌های یک نفره، ۲۲۲ درصد در خانواده‌های دو نفره، ۲۷۱ درصد در خانواده‌های سه نفره و ۳۲۷ درصد در خانواده‌های ۴ نفره و ۲۷۹ درصد در خانواده‌ها ی ۵ نفره و بیشتر افزایش پیدا کرده که بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این دولت تلاش شده است برای سالمندان قدم‌های خوبی برداشته شود، گفت: در این دولت سند ملی سالمندان احیا شد و وظایف دستگاه‌ها در این زمینه مشخص شد.

ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تأمین لایحه مبتنی بر قرارداد روش نوینی بود که در حوزه تأمین مالی در حوزه اشتغال پایدار انجام شد توضیح داد: ۱۴۲ هزار طرح سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی و عشایری کشور طی این مدت به بهره‌برداری رسید که به ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری منجر شده است.

وی افزود: مجموع اشتغال متوسط در طی این سال‌ها طبق اعلام مرکز آمار ایران ۵۱۵ هزار نفر (میانگین سالانه) بود که ۴۸۶ هزار شغل از این تعداد، به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های فعال بازار کار مربوط است.

شریعتمداری به بحث مهارت‌آموزی اشاره و تصریح کرد: در این زمینه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور هرهفته در یکی از استان‌ها حضور دارند و بحث واگذاری برخی از امور آموزشی به بخش غیردولتی آغاز شده است.

منبع: مهر

کد خبر 428994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =