فینتک در بازار سرمایه نقش پر رنگی دارد

در پنل سوم کنفرانس بین‌المللی تأمین مالی، به موضوع نقش فینتک در گسترش و تعمیق بازارها پرداخته شد.

به گزارش صدای بورس در پنل سوم کنفرانس بین‌المللی تأمین مالی، به موضوع نقش فینتک در گسترش و تعمیق بازارها پرداخته شد.

فینتک در بازارهای مالی و پولی و بازار سرمایه نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند. در این رابطه چند نکته کلیدی وجود دارد که نشان دهنده نیاز بازار در حوزه فینتک است. تعداد مشتریان و تعداد تراکنش‌ها نشان می‌دهد که ما چقدر به فینتک نیاز داریم. چرا که حجم اطلاعات وقتی بالا می‌رود یعنی تعداد مشتریان بالا است و وقتی تراکنش‌ها بالا است شاید استفاده از ماشین‌ها یک نیاز ناگزیر باشد. بنابراین اگر چنین اتفاقی نیفتد ناکارایی‌هایی اتفاق می‌افتد که عمدتا در حوزه اطلاعاتی است‌. ناکارایی‌های اطلاعاتی هم عمدتا مربوط به این است که دیگر از توان نیروهای انسانی به تنهایی خارج است. بنابراین در چنین شرایطی باید از ماشین‌ها استفاده کنیم.
آمارها نشان می‌دهند که در حوزه رشد فینتک‌ها و اتکای بازارهای مالی به فینتک‌ها، ما خیلی سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کردیم رشد کرده‌ایم. آمارها نشان می‌دهد این ارقام به ۶۴ درصد رسیده است. نکته دیگری که وجود دارد، بحث جای فینتک‌ها در فضای دیجیتال است. باید در نظر بگیریم فینتک‌ها پا به پای فضای دیجیتال رشد داشته و حتی در برخی نقاط بیشتر از آنها رشد کرده‌ و توانسته‌اند به جایی برسند که هم خودشان را توسعه بدهند و هم فضای دیجیتال را جذاب‌تر کنند. در اکثر کشورهای توسعه یافته جهان این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته و آمار رشد نشان‌دهنده اهمیتی است که در این فضا ایجاد شده است. دیگر این نوع سرویس‌های مالی را نمی‌توان از زندگی مردم جدا کرد. به خصوص در حوزه‌هایی مثل بیمه، وام دهی و بحث‌های فراوانی که در حوزه فیلدهای مالی وجود دارد، ما از آنها استفاده می‌کنیم. وقتی از یک تکنولوژی استفاده می‌شود باید در بخش نظارت بر آن تکنولوژی هم دانش کافی وجود داشته باشد. یک تجربه در کشور خودمان داشتیم که معاملات الگوریتمی را استفاده کردیم ولی محدودیت‌ها و دستکاری‌هایی در این زمینه ایجاد شد و نظارت کافی روی آن صورت نگرفت.
به فناوری ثروت می‌توانیم اشاره کنیم که مجموعه‌ای از خدمات هستند و می‌توان به عنوان مدیریت سرمایه یا ثروت شخصی به آن اشاره کرد. در این رابطه دو یا چند موضوع اهمیت دارد. یکی هوش مصنوعی، بیگ‌دیتا و سوشال نتورک (شبکه‌های اجتماعی) است. وقتی ما می‌گوییم مقدار زیادی اطلاعات داریم که با هوش مصنوعی باید آنها را انجام دهیم، باید سعی کنیم که از سوشال نتورک هم استفاده کنیم. ترکیب اینها می‌شود یک ابزاری در معاملات که در برگیرنده تمام آن چیزهایی است که یک فرد برای تصمیم‌گیری لازم دارد. امروز در بازار سرمایه کشور ما اینگونه عملیات کار ساده‌ای نیست زیرا حجم عملیات بسیار زیاد و شامل اطلاعات شرکت‌ها، اخبار و فضای مجازی می‌شود.
ترکیب این سه باعث می‌شود که ما بتوانیم مدیریت خوبی داشته باشیم. بسیار مهم است که بدانیم در بازار سرمایه برنده کسی است که نگاه و رویکرد کاملی به حوزه فناوری ثروت داشته باشد و این رمز پیروزی خواهد بود.

محمدرضا خواجه نصیری، مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۰

کد خبر 428976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =