بازارهای موازی پیشی گرفتند

تغییر دامنه نوسان تا حدودی توانسته است حال بازار را بهتر کند.

به گزارش صدای بورس بازار سرمایه بهمن ماه را با تغییرات، اخبار و مصوبات فراوانی به پایان رساند؛ از استعفای رئیس سازمان بورس گرفته تا آخرین مصوبه شورای عالی بورس در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا و افزایش ضریب تعدیل سهام و حق تقدم آن در معاملات اعتباری از ۴۵ به ۶۰ درصد. دهقان دهنوی، رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از برنامه‌های خود را حمایت از سهامداران و اصلاح زیرساخت‌های بازار سرمایه اعلام کرده است که برای نشان دادن عزم جدی خود در به ثمر رساندن این اهداف، به تغییر دامنه نوسان که یکی از دغدغه‌های اساسی فعالان بازار به حساب می‌آید، اقدام کرده است. تغییر دامنه نوسان از مثبت و منفی ۵ به مثبت ۶ و منفی ۲ تا حدودی توانسته است حال بازار را بهتر کند و از ترس و نگرانی سهامداران اندکی بکاهد.
شاخص کل در ابتدای بهمن ماه در کانال یک میلیون و ۱۸۳ هزار واحد قرار داشت که در پایان ماه با رشد بیش از ۴ درصدی، کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را پس گرفت. ارزش معاملات در بهمن ماه حدود ۱۶ درصد و حجم معاملات نیز بیش از ۱۳ درصد رشد را ثبت کردند.
در بازارهای موازی، سکه امامی در ابتدای بهمن ماه ۱۰ میلیون تومان بود که بعد از یک ماه معامله ۱۳ درصد رشد کرد و وارد کانال ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی شد. طلای ۱۸ عیار در همین بازه زمانی ۱۲.۵ درصد رشد قیمتی داشته و از کانال ۱۰ میلیون به ۱۱ میلیون رسیده است. در بازار ارز، دلار و یورو تقریبا پا به پای هم حرکت کردند به این صورت که دلار در ابتدای بهمن ماه ۲۲ هزار و ۴۵۰ هزار تومان و یورو ۲۷ هزار و ۱۵۰ هزار تومان بود و در ۲۹ بهمن ماه هر کدام به ترتیب به ۲۵ هزار و ۱۷۰ هزار تومان و ۳۰ هزار و ۴۳۰ هزار تومان رسید.
نمادهای معاملاتی "غمهرا"، "بشهاب"، "سیلام"، "برکت" و "کزغال" پنج نمادی هستند که در تابلوی معاملات بورس تهران در بهمن ماه بیشترین بازدهی را به نام خود ثبت کردند و هر کدام به ترتیب ۷۱.۷۵ درصد، ۶۱.۰۹ درصد، ۵۳.۱۷ درصد، ۵۲.۳۵ درصد و ۵۲.۳۴ درصد رشد قیمتی را تجربه کردند.
در مقابل بخت با نمادهای "اکالا"، "خموتور"، "وتوصا"، "آسیا" و "خشرق" یار نبود و این نمادها بیشترین ریزش را داشتند. کارگزاران بورس کالای ایران با ریزش بیش از ۴۴ درصدی بیشترین ریزش را در بهمن ماه داشته است.
در تابلوی معاملات فرابورس رتبه اول بیشترین بازدهی به نام شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با رشد بیش از ۷۲ درصدی رسیده است. جایگاه دوم تا پنجم این جدول به نمادهای معاملاتی "ثالوند"، "سپیدار"، "درهآور" و "سدبیر" تعلق دارد؛ این نمادها هر کدام به ترتیب ۶۹.۸۸ درصد، ۵۳.۶۷ درصد، ۴۷.۸۷ درصد و ۴۵.۶۴ درصد بازدهی داشته‌اند.
بر اساس داده‌های موجود نمادهای معاملاتی "کرمان" با ۳۴.۳۹ درصد، "کوثر" ۲۷.۷۹ درصد، "گکوثر" با ۲۷.۶۶ درصد، "وکبهمن" با ۲۶.۹۰ درصد و "غمینو" با ۲۵.۴۲ درصد بیشترین افت قیمتی را داشتند.
در تابلوی معاملاتی بازار پایه هم روند به همین صورت بود. نمادهای معاملاتی "خفناور" بیشترین سود را در این تابلو با رشد قیمتی ۴۷ درصدی ثبت کرده است. "وهنر"، "ثزاگرس"، "شرنگی" و "وثخوز" با رشدهای ۴۴.۸۸ درصدی، ۴۲.۸۱ درصدی، ۳۷.۸۸ درصدی و ۳۷.۰۴ درصدی دیگر نمادهایی هستند که بیشترین سود را در بهمن ماه برای سهامدارانشان به ارمغان آورده اند.
بیشترین ریزش قیمتی هم در بازه زمانی اعلام شده برای نمادهای "خکاوه" با افت ۲۹.۲۱ درصد، "خودکفا" با ۲۶.۴۶ درصد، "خکرمان" با ۲۶.۴۳ درصد، "شفارا" با ۲۴.۹۲ درصد و "وگردش" با ۲۴.۵۳ درصد ثبت شده است.

زهره فدوی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۹۰

کد خبر 428901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =