آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار (قسمت شصت و یکم)/ مزایای سرمایه گذاری در بورس

در آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار ، گام به گام همراه شما خواهیم بود و به اصلی‌ترین ابهامات ورود به بازار جذاب بورس پاسخ خواهیم داد:

مزایای سرمایه گذاری در بورس

به گزارش صدای بورس، اگر چشم و گوشتان از تبلیغات رسانه‌ای درباره بورس پر شده یا هر روز خبری با تیتر «شاخص کل در قله» و «رکورد شکنی بورس» کنجکاوتان می‌کند تا روی عنوانش کلیک کنید، توصیه می‌کنیم این مطلب را هم که به مهمترین سوال پاسخ می‌دهد، بخوانید: آیا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟ و اصلا مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟

 اگر این سوال یا سوالاتی از این دست برایتان پیش آمده، یا فکر ورود به بورس ذهن‌تان را قلقلک می‌دهد، باید بگوییم که درست آمده‌اید. در این مقاله سعی کرده‌ایم خیلی خلاصه به تمام سوال‌هایتان پاسخ دهیم.

اول واقع بین باشیم

قبل از ورود به جزئیات و بررسی مزایای سرمایه گذاری در بورس ، لازم است یک نکته را مرور کنیم. بازار بورس تهران در مقایسه با سایر بازارهای مالی، طی ۵ سال گذشته بیشترین رشد را داشته است. یعنی اگر ۵ سال پیش در بورس سرمایه‌گذاری می‌کردید، پول‌تان همراه با شاخص کل، بیشرین رشد را در مقایسه با بازارهای ارز، طلا، مسکن، سپرده بانکی و … تجربه می‌کرد. در نمودار زیر میزان رشد ۱۰ میلیون تومان پول در بازارهای مالی مختلف را طی ۵ سال گذشته می‌بینید. به عبارتی اگر ۵ سال پیش ۱۰ میلیون تومان پول را در هر کدام از بازارها می‌گذاشتید، الان چقدر سرمایه داشتید.

نکته بسیار مهمی که این روزها باعث شده توجه اغلب ایرانی‌ها به سمت بورس جلب شود، رشد بازار سرمایه در طول سال ۹۸ است. از ابتدای سال ۹۸ تا زمان انتشار این مقاله، شاخص کل بورس ۱۹۰ درصد رشد کرده است. این یعنی اگر شما در ابتدای سال ۹۸ در بورس ایران، سهام چند شرکت را می‌خریدید، به طور میانگین ۱۹۰ درصد سود می‌کردید.

اهمیت سرمایه گذاری در بورس چیست؟

جزئیات در بورس فراوان و بسیار پیچیده است که شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزش بورس، اصل ماجرا را خیلی ساده‌تر ببینید. ماجرا از این قرار است که در بورس شما شریک شرکت‌ها و سهامداران‌شان می‌شوید. شرکت‌ها سهام خود را می‌فروشند و سهامداران را شریک خود می‌کنند. شرکت از پول شما برای توسعه و بهبود کارش استفاده می‌کند و شما را در سود و زیان خود شریک می‌کند.

به بیان دیگر، ماجرا این است که بورس در هر کشوری به‌عنوان بخشی از بازار سرمایه، رکن مهمی در توسعه اقتصادی کشور است. این بازار می‌تواند پس‌اندازهای جزئی و راکد سرمایه‌گذاران خرد را جمع‌آوری کند و در امر تولید و تأمین مالی مؤسسه‌ها، کارخانه‌ها و کسب‌وکارهای مولد به کار بیاندازد.

خیلی از بنگاه‌های اقتصادی (کارخانجات، شرکت‌ها و …) برای رشد خود نیاز به منابع مالی دارند. بنگاه‌های اقتصادی اگر بخواهند از تسهیلات بانکی استفاده کنند علاوه بر اصل پول باید نرخ بهره را به بانک پس بدهند اما اگر شرکت‌ها سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کنند، از سرمایه‌های خرد مردم استفاده خواهند کرد و در ازای فروش سهم، منابع مالی پایداری به دست‌شان می‌رسد که لازم نیست آن را پس بدهند و یا سود پولی که دریافت کرده‌اند را بپردازند، در عوض سهامدار را در سود کار خود شریک می‌کنند.

پس بدیهی است که گسترش بازار سرمایه در کشور می‌تواند زمینه رشد و توسعه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را فراهم کند. بورس جان تازه به اقتصاد می‌بخشد، چرا که پس‌اندازهای راکد را در امر تولید و ساخت و ساز به کار می‌اندازد و شکوفایی اقتصادی را به وجود می‌آورد.

مزایای سرمایه گذاری در بورس کدامند؟

بطور خلاصه مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس عبارتند از:

• امنیت بازار بورس

• امکان سرمایه گذاری در بورس با مبالغ کم و محدود

• شفافیت اطلاعات

• نقدشوندگی بالا

• گزینه های متنوع سرمایه گذاری

• حفظ سرمایه در برابر تورم

• بازار قانونی و شرعی

• بازدهی خوب بورس نسبت به سایر بازارها

• قابلیت خوب برای نوسان‌گیری

• سرمایه‌گذاری آسان و بی دغدغه

منبع: سیگنال

کد خبر 428634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =