۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
ترمز ریزش بورس کشیده شد؟

امروز شاخص کل بورس در یک ساعت ابتدایی ۲۰ هزار واحد افت کرد. اما پس از آن تغییر جهت داد و در نهایت به سطح یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد برگشت.

به گزارش صدای بورس، یکی از صنایع پرحاشیه بازار سرمایه، صنعت سیمان است و گاهی اوقات همین حواشی باعث افت و خیز این گروه بوده است.

در معاملات روز ‌سه‌شنبه شاخص‌ کل بورس پایتخت بالاخره سبزپوش شد. اما روند نزولی شاخص هم‌وزن ادامه یافت.  

بازگشت به رقم دیروز

از ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی نزولی پیدا کرد و در یک ساعت ابتدایی ۲۰ هزار واحد افت کرد. اما پس از آن تغییر جهت داد و در پایان معاملات به سطح یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد برگشت تا رشد اندک ۳۸۵ واحدی را ثبت کند. شاخص کل هم‌وزن نیز ۶ هزار و ۴۶۲ واحد پایین آمد و در رقم ۴۳۰ هزار و ۴۲۰ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۹۴ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.  

بورسبورس

کاهش خروج پول حقیقی

امروز برای پنجمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در معاملات امروز ۸۸۶ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز دوشنبه کاهش ۳۷ درصدی داشته است.

بیشترین خروج پول حقیقی را سهام سایپا داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از ۷۷ میلیارد تومان بود. پس از سایپا، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وسپهر (شرکت سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، ۸۲ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۸ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۹۳ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۷ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت قیمت ۶۸ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۱۴۲ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۰۳ نماد بورسی و ۳۹ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۱۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۲۵ نماد بورسی و ۹۴ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۳۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

لیدرهای بازار

در معاملات روز سه‌شنبه فولاد، شستا و کگل نمادهای سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. در معاملات فولاد که به تنهایی ۲ هزار واحد شاخص کل را بالا کشید ۸۵ درصد خریدها را حقیقی‌ها انجام دادند و در مقابل ۸۱ درصد فروش‌ها را داشتند. در معاملات شستا میزان خرید و فروش حقیقی‌ها تقریبا برابر بود و در معاملات کگل ۷۴ درصد خریدها و ۴۵ درصد فروش‌ها به حقیقی‌ها تعلق داشت.

گروه‌ سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام شرکت‌های گروه چندرشته‌ای صنعتی افزایش یافت. سهام شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی)،  وامید (سرمایه‌گذاری امید)، وغدیر (سرمایه‌گذاری غدیر)، وبانک (سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی) و وصندوق (سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری) همگی رشد قیمت داشتند. 

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۵ هزار و ۹۷ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌دوشنبه ۱۱ درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز ۱۷۰ درصد افزایش یافت و به رقم ۱۲ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان رسید.

افت رشد عرضه بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید ۴۸ درصد افزایش یافت و به رقم ۶۲۴ میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش صف‌های فروش نیز ۷۴ درصد کاهش یافت و هزار و ۷۸۲ میلیارد تومان شد. امروز ارزش مازاد عرضه بازار به هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) برای هفتمین روز پیاپی بیشترین صف خرید را داشت با صف‌ خرید ۱۸۳ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شرکت رایان هم افزا (رافزا) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد کدما (شرکت معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۸۸ میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و خموتور (شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران) بیشترین صف فروش را داشتند. 

شستا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز سه‌شنبه شستا بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۳۴۸ میلیارد تومان بود. پس از شستا، سایپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و بانک تجارت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فملی و برکت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

برترین‌های جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، سایپا با تعداد یک میلیارد و ۶۲۴ میلیون و ۸۲۰ هزار و ۱۴۹ سهم در صدر قرار گرفته است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به ایران خودرو تعلق داشت. بانک صادرات و شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

منبع: اقتصادنیوز

کد خبر 426725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =