ضرورت بازارگردانی مدرن سهام عدالت

در راستای تسریع تحقق اهداف خصوصی‌سازی و کمک به اقشار کم درآمد توسط دولت نهم واگذاری سهام عدالت مطرح و اجرایی شد.

به گزارش صدای بورس، این طرح در قالب یک سبد سهام مشتمل بر انتخاب ۶۰ شرکت بورسی مدنظر قرار گرفت. اگرچه تا سال ۹۸ امکان آزادسازی و معامله آن وجود نداشت، اما از اوایل سال جاری مقام معظم رهبری با درنظر گرفتن تدابیر هوشمندانه دستور آزادسازی سهام عدالت را صادر فرمودند.
 با فراهم آمدن امکان آزاد سازی سهام عدالت، دو روش برای سهامداران در نظر گرفته شد. اولین روش غیرمستقیم بود که سهامداران دخل و تصرفی در معاملات سهام خود نداشتند. در این روش، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سود سهام سهامداران را در فواصل معین به حساب سهامداران عدالت واریز می‌کنند. کسانی که به استفاده از روش غیرمستقیم تمایل داشتند کار دشواری نداشتند چرا که به صورت پیش فرض برای تمام سهامداران در نظر گرفته شده است. روش دوم مستقیم بود و در اصطلاح آزاد سازی سهام جامه عمل می‌پوشید. در این روش مالکیت و مدیریت سهام در اختیار صاحب سهامدار عدالت قرار می‌گیرد و فرد امکان نقل و انتقال سهام خود را دارد. متاسفانه بعد از فشار عرضه چند ماه اخیر در بازار، صاحبان سهام عدالت با روش مستقیم فعلاً امکان فروش برای شان فراهم نیست. البته با مصوبه اخیر سازمان بورس در اجازه دادن به صندوق‌های سرمایه‌گذاری به خرید سهام مذکور برای ممانعت از فشار فروش سهام عدالت ، این موضوع می‌تواند مسیر فروش این سهام توسط سهامداران مستقیم عدالت را باز کند. با این حال افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند باید حتما فرآیند سجامی شدن را طی کنند .همچنین در صورت درج پذیرش شرکت سرمایه‌گذاری استانی آنها در تابلوی بورس، کارگزار ناظر خود را انتخاب کنند و در صورت تمایل سهام عدالت شان را بفروشند. لذا در حالت غیرمستقیم، سهامداران در حال حاضر راحت تر می‌توانند اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.
همچنین از نظر تاثیرگذاری معاملات سهام عدالت بر بازار، باید گفت که به دلیل اینکه عمده نقدینگی ورودی به بازار سرمایه با دید کوتاه مدت است، عرضه غیرمدیریت شده آن تبعات منفی برای بازار دارد که کمترین آن بی‌اعتمادی به این بازار و ایجاد مشکل برای دولت برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه است. اینکه فقط ۱۱ درصد از دارندگان سهام عدالت اقدام به فروش سهام عدالت خود داشتند نشان می‌دهد اکثر مردم تمایل به حفظ آن و دید بلندمدت دارند. ولی این مسئله که با فروش فقط ۱۱ درصد از سهام عدالت توسط مردم، بازار دچار این حجم از تلاطم می‌شود نکته ای تامل برانگیز است که انجام بازارگردانی قوی، حرفه‌ای و باتدبیرتر ، ضرورتی بنیادین در این خصوص خواهد بود. همچنین اگر قرار است سهام عدالت به صورت خرد یا بلوکی معامله شود. باید بحث کشش‌پذیری بازار، عمق بازار، نحوه بازارگردانی، جلب اعتماد عمومی و عدم دخالت افراد غیرحرفه‌ای و غیرکارشناس در سیاست‌گذاری در بازار سرمایه را به طور ویژه در نظر گرفت.

علی جمالی،مدیرعامل کارگزاری نماد شاهدان
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۸۵

کد خبر 426339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =